kosz specjalizacja doc


Mgr Piotr LONGOSZ

Kl. I chł. Miejskie Gimnazjum Nr 4 Dębica 11.01.2000r.

Konspekt z piłki koszykowej

Klasa: I chłopcy

Czas 45 min.

Ilość ćwiczących: 14

Miejsce: sala gimnastyczna

Temat: Badanie umiejętności koszykarskich.

Cele wiodące:

1. MOTORYCZNOŚĆ - kształtowanie koordynacji ruchowej, zręczności.

2. UMIEJĘTNOŚCI - doskonalenie elementów technicznych gry w koszykówkę: podania, kozłowanie, rzut.

3. PRZEKAZ WIADOMOŚCI - różnica między mini koszykówką a koszykówką.

4. DZIAŁANIE WYCHOWAWCZE - współpraca uczniów w zespole.

5. ŚCIEŻKA EDUKACYJNA - EZ diagnoza własnej sprawności fizycznej

- EM wykorzystanie komputera do diagnozy własnej sprawności.

Przybory: piłki do koszykówki, pachołki, pisaki, kartki, stoper, komputer, programy: PowerPoint (prezentacja), Winamp 2.5 (muzyka).

Tok lekcji

Nazwa i opis zadania

Uwagi organizacyjno metodyczna

1

2

3

Część I

wstępna

Zabawa ożywiająca

Ćwiczenia kształtujące z piłkami do koszykówki (ball handing).

Ćwiczenia RR, NN, T.

1. Wejście na salę, zbiórka, przywitanie się okrzykiem, sprawdzenie obecności, podanie tematu oraz zadań lekcji.

2. Berek z kozłowaniem.

3. Wybijanie piłki na ½ sali.

4. Ćwiczący (każdy z piłką) stojąc w miejscu wykonują kolejno krążenia piłką dookoła głowy, tułowia, kolan, stóp.

5. Stojąc w rozkroku krążenia piłki wokół jednej, a następnie drugiej nogi, wokół obydwóch i między nogami po ósemce.

6. Siad prosty, nogi w rozkroku, toczenie piłki opuszkami palców dookoła wyprostowanych nóg w stawach kolanowych.

7. W siadzie prostym wznos obu nóg, przetoczenie piłki pod nogami.

8. W leżeniu przodem przetoczenie piłki pod klatką piersiową.

9. W postawie zasadniczej, ćwiczący trzyma piłkę oburącz za plecami. Podrzut piłki tak, żeby można ją było złapać w obie ręce przed sobą (nad głową, między nogami).

10. Przechwyty piłki trzymanej naprzemianstronnie (jedna ręka z przodu, druga z tyłu) między nogami na wysokości kolan.

11. Jak wyżej tylko piłka trzymana obiema rękami z tyłu.

12. Kozłowanie piłki między nogami po ósemce.

13. W postawie stoją w rozkroku, nogi ugięte w stawach kolanowych. Kozłowanie piłki między nogami w ten sposób, że ćwiczący wykonuje dwa kozły (jeden PR drugi LR) przed sobą, a dwa następne kozły (jeden PR drugi LR) przenosząc ręce z tyłu pod kolanami.

14. Piłka leży na podłodze, ćwiczący ustawia jedną stopę na piłce - podskokami zmiana NN.

15. Piłka leży na ziemi - chwyt piłki podrzuconej nogami (w przód i w tył).

Uczniowie wchodzą na salę i ustawiają się na zbiórce. Temat lekcji i cele przekazne zostają uczniom za pomocą PowerPointa

Rozdanie piłek

Uczniowie w rozsypce na całej sali.

Piłkę można wybijać tylko dłońmi i wtedy, kiedy samemu ją posiadamy (kozłujemy).

Zwracamy uwagę na bhp.

We wszystkich ćwiczeniach zwracamy uwagę na:

- dokładność wykonania,

- szybkość wykonania.

Zwrócić uwagę na wyprost w stawie kolanowym

Po skończeniu ćwiczeń ćwiczący układają piłki na drabinkach i siadają przed monitorem komputera

Część II

główna

Obwód stacyjny:

1. Rzut na kosz po kozłowaniu.

2. Podanie piłki za plecami o ścianę z odległości 1,5 m.

3. Rzut na kosz z linii rzutów wolnych.

4. Podskoki obunóż na skakance.

5. Rzuty na kosz spoza pola 3 sekund.

6. Kozłowanie piłki na czas.

7. Z leżenia tyłem unoszenie tułowia, ręce ułożone wzdłuż tułowia.

Uczniowie wybierają jedną stację i wykonują obowiązujące na niej ćwiczenie.

Sprzątnięcie obwodu

Pokaz obwodu i jego omówienie na podstawie prezentacji PowerPoint.

Uczniowie podzieleni zostają na siedem grup. Każdy z ćwiczących otrzymuje pisak i kartkę na której zapisuje osiągnięte przez siebie wyniki na każdej stacji.

Czas trwania ćwiczenia (2 min) reguluje muzyka (program do odtwarzania muzyki Winamp 2.5)

- notujemy liczbę celnych rzutów po kozłowaniu,

- notujemy liczbę dokładnych podań i chwytów piłki odbitej od ściany (podania wykonujemy na zmianę PR i LR),

- notujemy liczbę celnych rzutów wolnych,

- notujemy liczbę podskoków obunóż,

- zapisujemy liczbę celnych rzutów,

- zapisujemy najlepszy czas kozłowania piłki (jeden z ćwiczących mierzy drugiemu czas ćwiczenia - zmiana),

Pachołki (3 szt.)ustawione w odległości 3 m. od siebie, kozłujemy ze zmianą ręki.

- zapisujemy liczbę powtórzeń ćwiczenia.

Samodzielna praca ucznia.

Zebranie od ćwiczących kartek z rezultatami uzyskanymi przez nich na poszczególnych stacjach poprzez umieszczenie ich na tablicy.

Poskładanie piłek i pachołków.

Część III końcowa

Uspokojenie organizmu.

Czynności organizacyjne i dydaktyczno - wychowawcze.

1. Rozdanie uczniom informacji dotyczących problemu sformułowanego w zadaniu. Każda informacja jest przepisana na osobnej karteczce.

2. Przeczytanie treści zadania.

3. Grupa ma rozwiązać zadanie korzystając z informacji znajdujących się na karteczkach.

4. Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie.

Zadaniem ćwiczenia jest:

- wykorzystanie wiadomości z zakresu przepisów mini koszykówki i koszykówki w codziennym życiu,

- przyjrzenie się zachowaniu poszczególnych uczniów w sytuacji, gdy grupa funkcjonuje zadaniowo.

Treść zadania: Wyobraź sobie, że jesteś dziennikarzem sportowym relacjonującym mecze koszykówki. Dzisiaj odbyły się dwa mecze, jeden w lidze mini koszykówki, drugi w lidze koszykówki. Po powrocie do redakcji redaktorowi naczelnemu masz odpowiedzieć na pytania:

- jakie drużyny grały w mini koszykówkę?

- jakie drużyny grały w koszykówkę?

Informacje jakie ćwiczący otrzymali znajdują się w aneksie do konspektu.

Omówienie sposobu rozwiązania problemu.

Przedstawienie wyników (uzyskanych w próbach sprawnościowych) jednego z ćwiczących (wybranego losowo) za pomocą wykresu (Excel - arkusz kalkulacyjny), jako porównanie z wynikami szkolnej drużyny koszykówki kl. I.

Przedstawienie możliwości wykorzystania komputera do diagnozowania własnej sprawności fizycznej za pomocą PowerPointa.

Ocena uczniów.

3


