Konspekt zajęć korekcyjno - kompensacyjnych dla grupy czworga dzieci z klasy I
Diagnoza
Zaburzenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni
Pamięć wzrokowa znacznie obniżona
Zaburzenia koncentracji uwagi
Słaba koordynacja wzrokowo-ruchowa
Cele główne
ćwiczenia orientacji przestrzennej
poprawa koncentracji uwagi
kształtowanie pojęcia liczby
ćwiczenia pamięci wzrokowej
usprawnianie koordynacji wzrokowo - ruchowej
kształtowanie samodzielności w działaniu
Cele szczegółowe
kształtowanie świadomości własnego ciała z uwzględnieniem prawej i lewej strony
kształtowanie liczby w jej podstawowych aspektach
utrwalenie liczb 1 2 3 4
dopełnianie i doliczanie do 4
ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej
Formy pracy : grupowa, indywidualna
Metody pracy : ćwiczeniowa, gier dydaktycznych, rozmowa kierowana , działań praktycznych
Przebieg zajęcia
Powitanie różnymi częściami ciała według instrukcji nauczyciela.
( Dzieci siedzą na dywanie w parach zwrócone do siebie twarzami).
Na hasło „Witają się palce” - dzieci dotykają się palcami rąk, na hasło „ Witają się ręce” - dzieci dotykają się rękami, itd. : nogi, kolana, uszy, czoła.
Zabawa - „Piłka w kole' - rozpoznawanie imion.
Dzieci podają sobie piłkę (turlając ją), wymieniając głośno imię dziecka, do którego ją wysyłają.
Pisanie lewą i prawą ręką równocześnie.
Rysujemy palcami w powietrzu koła, spirale, linie proste pionowe i poziome , kwadraty, trójkąty.
4. Ćwiczenia oddechowe:
Oddychaj miarowo licząc od 1 do 4, powtarzaj liczenie. Myślisz tylko o wymawianych cyfrach. Jeśli się pomyliłeś w liczeniu zacznij liczenie od nowa.
5. Zabawa dydaktyczna
„ Szukam pary”- dzieci dostają kartoniki z liczbami od 1 do 4 i mają podejść do pojemnika z kartonikami z kropkami od 1 do 4. Na polecenie N.” Znajdź parę” podnoszą do góry ręce z kartonikami (np. lewa ręka kropki, prawa liczbę )
„ Przygotowania do startu” - każde dziecko bierze dowolny kartonik z liczbą od 1 do 4.
Dzieci ustawiają się najpierw w dowolnym porządku, a potem według kolejności numerów startowych mówiąc przy tym : Pierwszy jest Tomek, ma numer startowy jeden. Drugi jest Staś, ma numer startowy dwa itd.
Który z kolei, ile?
N. poleca dzieciom głośno odliczyć: 1 2 3 4 .
Ile jest dzieci?
4 - Dzieci zmieniają miejsca.. Odliczają głośno jeszcze raz.
Co powiecie teraz o liczbie dzieci?
Jest taka sama, nie zmieniła się.
Co się zmieniło?
Kolejność w jakiej dzieci odliczały.
Teraz 4 dzieci wsiada do wagonu.
Odliczają:
Pierwszy, drugi, trzeci, czwarty.- Jadą do Krakowa. Wysiadają:
Pierwszy, drugi, , trzeci, czwarty.
Czy teraz mieliście ten sam numer ?
Nie.
Od czego zależał numer, który otrzymaliście?
Od ustawienia. Zmieniał się wraz z nim.
6. Liczby w kolorach ( N. rozdaje dzieciom komplety klocków}
Ułóżcie obok siebie klocki które odpowiadają poznanym już liczbom (biały, różowy, niebieski, czerwony ).
Proszę odszukać klocek czerwony.
Ile białych klocków zmieści się wzdłuż brzegu klocka czerwonego?
Jeden, dwa, trzy, cztery.
Ile razy biały klocek należy odłożyć wzdłuż brzegu klocka czerwonego?
Pierwszy raz, drugi, trzeci, czwarty.
Ile białych klocków potrzeba, by zmierzyć długość klocka czerwonego?
(Potrzebne są cztery klocki.)
Różnicowanie i układanie figur geometrycznych pod względem kształtu i koloru
(Dzieci otrzymują w kopertach kolorowe figury geometryczne ).
Ułóżcie szlaczek składający się z figur w kolejności: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt. Policzcie, ile jest figur. Powtórzcie wzór tyle razy, aby wykorzystać wszystkie figury.
(Można wykonać to samo ćwiczenie, ale według kolorów np. .żółty, zielony, czerwony, niebieski.)
Ćwiczenia utrwalające - N. podaje polecenia:
Weźcie do prawej ręki jedną kredkę, a do prawej dwie.
W której ręce jest więcej kredek? O ile więcej?
W której ręce jest mniej kredek? O ile mniej?
Klaśnijcie trzy razy.
Tupnijcie jeden raz.