KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
KSZTAŁCENIE ZINTEGROWANE
Temat dnia: Znamy magiczne słowa-umiemy prosić, przepraszać i dziękować.
KRĄG TEMATYCZNY: JAK ZACHOWUJEMY SIĘ W RÓŻNYCH SYTUACJACH?
Data: 24.03 2009 r.
Klasa: I B
Nauczyciel prowadzący: Wioletta Dziechciarz
Cele kształcenia:
Cele główne:
Uczeń:
•podaje przykłady zachowań warte naśladowania,
•zna zwroty grzecznościowe; rozumie, kiedy i dlaczego należy je stosować;
•poprawnie wykonuje obliczenia typu 6+n (dodawanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego),
Cele operacyjne:
Uczeń:
•poprawnie wypowiada się na podany temat,
•czyta głośno ze zrozumieniem wybrane fragmenty wiersza,
•układa i pisze wyrazy z rozsypanek literowych i sylab,
•odgrywa scenki dramowe -przedstawia sytuacje z życia codziennego, używając zwrotów grzecznościowych we właściwych momentach,
•układa treść zadania do ilustracji i rozwiązuje je,
•projektuje płaskie formy użytkowe-medale dla kolegów,
•twórczo współpracuje w grupie.
Metody:
•werbalna / rozmowa kierowana , opis, praca z książką/;
•oglądowa /pokaz/.
•zajęć praktycznych
Formy pracy:
•indywidualna
•grupowa
•zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
•podręcznik do kształcenia zintegrowanego-Już w szkole; ćwiczenia cz.5;talia kart; karty do gry dużego formatu z rozsypanką sylabową; dodatkowe karty pracy dla uczniów szybciej pracujących.
ELEMENTY OK.:
1.Cele sformułowane w języku ucznia:
•Będziecie podawać przykłady zachowań ucznia /asa klasowego/ warte naśladowania.
•Będziecie ustalać „ magiczne” słowa, którymi posługuje się as.
•Będziecie układać i rozwiązywać zadania do ilustracji,
•Wykonacie medale i przyznacie je koleżankom i kolegom , których możecie określić mianem: „Jesteś asem z pierwszej klasy”.
2. NaCoBe ZU:
•Poprawność wypowiadania się na podany temat.
•Udzielanie konkretnych odpowiedzi.
•Czytanie ze zrozumieniem fragmentów wiersza.
•Poprawność pisania /właściwy kształt liter, prawidłowe łączenie liter w wyrazach, poprawne zapisywanie wyrazów w liniaturze/.
•Poprawność wykonywania działań.
3. Informacja zwrotna:
•Udzielana na bieżąco w formie ustnej; w trakcie wykonywania zadań do każdego ucznia osobno.
•Ocena koleżeńska.
4.Pytanie kluczowe:
•Jak powinien zachowywać się uczeń, który jest „Asem z pierwszej klasy?”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie, sprawy organizacyjne.
2.Wprowadzenie w tematykę zajęć.
•Nauczyciel umieszcza na tablicy kilka kart do gry/ wśród nich znajduje się as/.
•Dzieci ustalają, która z nich jest najważniejsza, stwarza najwięcej możliwości ,ma przewagę nad pozostałymi.
•Określenie, kiedy poza grą w karty używa się słowa as.
3.Podanie uczniom celów lekcji sformułowanych w języku ucznia oraz NaCoBeZU
4.Głośne czytanie przez nauczyciela wiersza H. Ożogowskiej „ Asy z pierwszej klasy”.
5.Wypowiedzi dzieci związane z wysłuchanym wierszem./ Próba wyjaśnienia, co oznacza słowo as/.
5..Ćwiczenia w głośnym czytaniu fragmentów wiersza będących odpowiedziami na pytania nauczyciela.
-O czym czasem możecie pomyśleć?
-Czy as może być brudasem?
-O co dba as?
-Co as zrobi ze śmieciami?
-Jak as zachowuje się w szkole?
6..Dzieci wymieniają inne zachowania, które ich zdaniem pasują do asa z pierwszej klasy.
7.Ćwiczenia w pisaniu z wykorzystaniem tekstu wiersza./Uzupełnianie zdań wyrazami z wiersza „ Asy z pierwszej klasy”/.Głośne przeczytanie uzupełnionych zdań.
Udzielanie uczniom na bieżąco informacji zwrotnej dotyczącej poprawności i trafności ich wypowiedzi; oceny czytania ze zrozumieniem i prawidłowego pisania w zeszycie.
7..Ustalenie magicznych słów, którymi posługuje się as.
•Dzieci układają karty od najwyższej do najniższej. Odczytują hasło z ułożonych sylab.
Hasło: AS UŻYWA MAGICZNYCH SŁÓW.
•Zapisanie hasła w zeszycie.
•Ustalenie magicznych słów /proszę, przepraszam, dziękuję, dzień dobry, do widzenia/i zapisanie ich w zeszycie pod wcześniej wpisanym hasłem .Zwrócenie uwagi na rozdzielną pisownię.
•Wypowiedzi dzieci na temat konieczności używania tych słów i sytuacji, w których ich się używa.
8.Ćwiczenia dramowe- odgrywanie w parach scenek przedstawiających sytuacje z użyciem „magicznych” słów.
9.Dodawanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego, obliczenia typu 6+n.
•Rozwiązywanie działań w zeszycie ćwiczeń z zastosowaniem liczydeł i patyczków. /Dodatkowa karta pracy dla uczniów szybciej pracujących/.
10.Układanie treści zadania do ilustracji w zeszycie ćwiczeń.
Udzielanie uczniom na bieżąco informacji zwrotnej dotyczącej poprawności rozwiązywania działań i układania treści do ilustracji.
11.Wykonanie medalu „ Jesteś asem z pierwszej klasy”.
•Ustalenie, co taki medal powinien zawierać, żeby był symbolem asa.
•Wykonanie medali.
12.Zadanie pytania kluczowego:
•Jak powinien zachowywać się uczeń, który jest „Asem z pierwszej klasy?”.
13.Przyznawanie medali. Uzasadnianie swoich wyborów. /Ocena koleżeńska./
14.Zadanie domowe: Nauczyć się pięknie czytać wiersz „Asy z pierwszej klasy”.
Zadania dla chętnych uczniów-ćwiczenia.
Dużego formatu karty do gry-rozsypanka sylabowa