Małgorzata Sufleta
3026
EE gr.1
Rok I
KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
I. Temat zajęć: Od ziarenka do roślinki.
II. Cel ogólny: Zapoznanie dzieci ze zmianami, jakie zachodzą w przyrodzie wiosną i w procesie wegetacji roślin.
III. Cele szczegółowe: po zajęciach uczeń:
-poznaje typowe rośliny wiosenne
- potrafi wymienić etapy rozwoju rośliny
-tworzy własną uprawę rzeżuchy i umie ją pielęgnować
- poprawnie wypowiada się na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną
-zna wiosenne rośliny pod ochroną i potrafi je wymienić
- rozumie potrzebę istnienia chronionych gatunków roślin
- tworzy własna pracę plastyczną na temat „ gdybym był\a ziarenkiem to, co by ze mnie wyrosło”
-
IV. Metody:
- oparte na słowie:
Nauczyciel czyta fragment opowiadania o nasionkach, z których wyrosły śliczne roślinki
Pogadanka o potrzebie chronienia przyrody i istnieniu gatunków chronionych, zagrożonych wyginięciem
Rozmowa o zmianach zachodzących w przyrodzie jakie dzieci obserwują w drodze do przedszkola.
Wysłuchanie nagrania relaksacyjnego z odgłosami budzącej się przyrody
- oparte na oglądzie
Pokazanie ilustracji prezentującej typowe wiosenne rośliny.
Obserwacje przygotowanej wcześniej przez nauczyciela uprawy rzeżuchy.
Oglądnie atlasu roślin chronionych w Polsce
Obserwacja,w czasie spaceru do parku, wiosennych zmian w przyrodzie
Obejrzenie filmu dydaktycznego o parkach krajobrazowych
- oparte na działalności praktycznej:
Stworzenie pracy plastycznej, technika dowolną, na temat „gdybym był\a ziarenkiem to, co by ze mnie wyrosło”
Dziecko zakłada własną uprawę rzeżuchy i pielęgnuję ją przygląda się w miarę jej wzrostu.
Tworzymy schemat rozwoju rośliny „od ziarna do owocu”
V. Formy organizacyjne:
Forma zbiorowa:
Pogadanka, prace plastyczne, obserwacja, oglądanie filmu, słuchanie nagrania
Forma indywidualna:
Zakładanie własnej uprawy rzeżuchy
Forma grupowa
Stworzenie przez dzieci schematu rozwoju rośliny
VI. Środki dydaktyczne
Środki proste
Środki słowne: fragment opowiadania, atlas roślin chronionych
Środki wzrokowe: ilustracja prezentująca rośliny wiosenne,
Środki złożone
Środki słuchowe: magnetofon
Mechaniczne środki wzrokowe; odtwarzacz DVD
Środki słuchowo-wzrokowe: telewizor, film dydaktyczny
V. Przebieg zajęć
Wstęp - nawiązanie do tematu zajęć za pomocą krótkiego opowiadania o nasionach i roślinach.
Część właściwa zajęć-
Obejrzenie filmu dydaktycznego o parkach krajobrazowych
Pogadanka, w oparciu o zdobyte informacje po obejrzeniu filmu, o potrzebie istnienia parków krajobrazowych i chronienia przyrody
Prezentacja ilustracji przedstawiającej typowe rośliny wiosenne i atlasu roślin chronionych w Polsce
Wyjście na spacer do pobliskiego parku w celu zaobserwowania zmian zachodzących w przyrodzie
Po powrocie ze spaceru obserwacja uprzednio przygotowanej, przez nauczyciela, uprawy rzeżuchy. Dzieci zakładają własną uprawę rzeżuchy.
Zabawa relaksacyjna „ nasionka”. Zabawa ta rozładowuje napięcia, tworzy uczucie spokoje i bezpieczeństwa. Pani prosi dzieci o zamknięcie oczu. Uczestnicy przyjmują pozycję „nasionek”- kucają, nasionka śpią. Słońce zaczyna świecić i nasiona kiełkują. Powoli zmieniają się w różne rośliny. Każdy pomyśli, jaką jest rośliną i na zakończenie zabawy o tym opowie. Uczestnicy mają cały czas oczy zamknięte. „ Rośliny” rosną, sprawdzają dotykiem i gestem, jaki jest świat. Ktoś „wykiełkuje” szybciej a inny wolniej. To nic ważne jest by zabawa dała dzieciom uczucie odprężenia i wyciszenia. ”Rośliny” wyrosły z nasion, otwierają oczy, przyglądają się sobie. Są uśmiechnięte, przyjazne, łagodne, spokojne.
Stworzenie pracy plastycznej, techniką dowolną, na temat ”Gdybym był/a ziarenkiem to, co by ze mnie wyrosło”
Dzieci w grupach przygotowują schemat przedstawiający rozwój rośliny.
Wyciszenie dzieci przed zakończeniem zajęć za pomocą odtworzenia nagrania relaksacyjnego z odgłosami budzącej się przyrody.
Podsumowanie: po zajęciach dziecko potrafi:
Wymienić rośliny chronione w Polsce
Rozumie potrzebę istnienia Parków krajobrazowych i dbania o przyrodę
Zna i potrafi nazwać typowe rośliny wiosenne
Rozumieją zmiany zachodzące w procesie wegetacji rośliny
Poprawnie wypowiada się na temat zmian zachodzących w przyrodzie
Za pomocą uprawy rzeżuchy nauczyło się pielęgnować rośliny.
4. Ocena
2