Scenariusz zajęć prowadzonych w dniu 6.VI.2011
Temat: „Mikołaju, przybywaj”
Zapis do dziennika:
Spotkanie z św. Mikołajem, rozmowa na temat jego święta, czytanie wiersza „Święty Mikołaj”, praca plastyczna - portret Świętego Mikołaja.
Cele ogólne:
rozwijanie u uczniów wyobraźni;
kształtowanie szacunku do tradycji i obrzędów;
rozwijanie umiejętności układania zdań z rozsypanki sylabowej;
kształcenie umiejętności uważnego słuchania i wykonywania poleceń;
cele szczegółowe: uczeń:
kat. a wie/zna:
tradycje związane z dniem 6 grudnia;
pojęcia: słota, portret, sierota, pękaty, szczypta;
kat. b umie/potrafi:
ułożyć zdanie z rozsypanki sylabowej;
z uwagą uczestniczyć w zajęciach;
poprawnie wykonywać polecenia nauczyciela;
rozpoznać przedmiot po dotyku;
zaśpiewać „sto lat”;
uszeregować rosnąco liczby w zakresie 11;
wykonać portret świętego mikołaja;
kat. c rozumie:
pojęcia: słota, portret, sierota, pękaty, szczypta;
treść wiersza „Święty Mikołaj”;
kat. d:
rozumie potrzebę poprawnego zachowywania się;
Metody pracy wg Cz. Kupisiewicza:
metody oparte na słowie: opowiadanie, pogadanka, opis, dyskusja;
metody oparte na praktycznej działalności uczniów: zajęć praktycznych - praca plastyczna;
metody oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz;
Formy pracy:
zbiorowa jednolita;
indywidualna jednolita;
Środki i pomoce dydaktyczne:
wiersz „Święty Mikołaj”;
rozsypanka sylabowa;
kartka z kalendarza;
papier kolorowy;
kartki z bloku z szablonem św. Mikołaja;
strój Św. Mikołaja;
treść zagadki;
worek z przedmiotami do zgadywania;
chusta do zawiązania dzieciom oczu;
klej;
Przebieg lekcji:
Odsłonięcie kartki z kalendarza. Odczytanie daty. Omówienie, z czym kojarzy się data 6 grudnia.
Odczytanie przez nauczyciela zagadki:
„Ma długą brodę i do tego święty.
Lubi dzieci, więc nosi im prezenty”. (Mikołaj)
Nauczyciel powiadamia uczniów o przesyłce dla klasy , która nadeszła dzisiaj. Otworzeniu koperty i wyjęciu kół z liczbami. Uczniowie szeregujące rosnąco, odwracają koło na drugą stronę. Odczytują hasło:
CZE KA MY NA
1 2 3 4
ŚWIĘ TE GO MI KO ŁA JA.
5 6 7 8 9 10 11
Hasło: „Czekamy na świętego Mikołaja”.
Odczytanie przez nauczyciela wiersza pt.: „Święty Mikołaj”.
„Czy wierzycie w Mikołaja, dzieci?
Ja tam wierzę. W noc grudniową, właśnie
Kiedy gwiazdy świecą jak najjaśniej,
Idzie z nieba do Was dobry Święty.
Idzie niebem tak, jakby przez las
Pełen chmurek, obłoków i gwiazd,
Pełen szumów i śpiewów anielskich.
Idzie święty, serce mu się weseli,
Bowiem w worze pękatym świętego
Nie zabraknie dla dzieci niczego.
Jest i lalka, co oczy zamyka,
Rękawice dla Wicka sieroty
I grająca mała harmonijka,
Ciepły szalik dla Zosi na słoty.
Trochę baśni, szczypta gwiazd i nieba,
Co się zawieruszyła do wora.
Czy już serca Wam biją gorąco?
Drzwi otwórzcie Świętemu, już pora!”
Pytania kierowane do dzieci przez nauczyciela:
Czy wszystkie słowa są dla was zrozumiałe?
Co to jest słota/szczypta/sierota?
Co oznacza określenie „pękaty worek”?
Kto jest bohaterem wiersza?
Jakie prezenty niesie w swoim worku?
Gdzie mieszka święty Mikołaj? (Laponia)
Kiedy obchodzi imieniny? (6 grudnia)
Jaki kolor jest ulubionym kolorem św. Mikołaja? (czerwony)
W czym przynosi dzieciom prezenty ? (w worku)
Jakim pojazdem porusza się po świecie? (saniami)
Jakie zwierzęta ciągną pojazd św. Mikołaja? (renifery)
Kiedy podrzuca dzieciom prezenty? (w nocy)
Kto pomaga mu w przygotowaniu prezentów dla dzieci? (elfy)
Skąd wie, jaki prezent pragnie otrzymać dziecko? (poprzez listy)
Co dostają od św. Mikołaja niegrzeczne dzieci? (rózgę)
Śpiewanie piosenki pt: „Mikołaj ma trudne zadanie”
Zabawa „Mikołaju, przybywaj!”
Zadanie dzieci polega na wypowiedzeniu zdania „Mikołaju, przybywaj!” w różny, zaproponowany przez nauczyciela sposób (od szeptu do głośnego wołania).
Powitanie Mikołaja, który usłyszał wołanie dzieci i wszedł do klasy.
Święty Mikołaj opowiada krótko swoim życiorysie:
Mam na imię Mikołaj. Nikt nie wie, jak mam na nazwisko, nawet ja sam. Mówią, że jestem święty, być może z tego powodu, że roznoszę dzieciom prezenty. Mieszkam w Laponii wraz z moimi pomocnikami - elfami. Poruszam się po świecie saniami zaprzęgniętymi w magiczne renifery, które potrafią latać. Dzięki nim mogę w ciągu jednej nocy zdążyć dotrzeć do każdego dziecka na świecie.
Zabawa „Co to za przedmiot?”
Dzieci, z zasłoniętymi oczami wkładają rękę do worka i dotykają znajdujące się w nim rzeczy. Muszą odgadnąć, jaki to przedmiot (np. piłka, lalka, samochód, maskotka, książka, itp.)
„Sto lat” dla Świętego Mikołaja
Święty Mikołaj obchodzi 6 grudnia imieniny. Dlatego pyta uczniów:
Wiecie, że to dzień moich imienin? Urodzin nie obchodzę, bo już trudno się doliczyć… To może zaśpiewacie „Sto lat!” dla staruszka? To będzie taki prezent od Was dla mnie!
Mikołaj rozmawia z panią na temat zachowania się dzieci.
Mikołaj obdarowuje prezentami dzieci, które siedzą wokół niego, następnie żegna się i wychodzi.
Dzieci wykonują pracę plastyczną - „Portret Świętego Mikołaja”
Podsumowanie zajęć.