Scenariusz zajęć dla klasy II
1.Temat zajęć:
- edukacja matematyczna:
„ Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 30”
- edukacja przyrodniczo- społeczna:
„ Rozróżnianie drzew ich owoców i liści oraz dostrzeganie korzyści jakie dają nam drzewa”
- edukacja plastyczna:
„ Tworzenie drzew z wykorzystaniem wykonanych wcześniej odbitek z liści”
- edukacja polonistyczna:
„ Zaznajomienie z treścią wiersza „Liście” Władysława Broniewskiego oraz ustne opisywanie wykonanych wcześniej prac plastycznych „Drzewa””
2. Cele ogólne:
- uczeń będzie dodawał i odejmował liczby w zakresie 30
- uczeń będzie rozróżniał drzewa biorąc pod uwagę ich liście i owoce
- uczeń będzie dostrzegał korzyści jakie dają nam drzewa
- uczeń będzie podejmował działalność plastyczną posługując się takimi środkami wyrazu jak barwa, kształt, faktura stosując odpowiednie techniki, narzędzia i materiały
- uczeń pozna treść wiersza „Liście” W. Broniewskiego
3. Cele szczegółowe:
- uczeń będzie współpracował w grupie
- uczeń będzie wykonywał odbitki z liści a następnie przyporządkowywał odpowiednie liście i owoce do drzew
- uczeń podejmie próbę opisu wybranego przez siebie drzewa
- uczeń będzie starał się chronić zieleń szanując liście i drzewa
4.Czas zajęć:
3 jednostki lekcyjne
5. Uczestnicy :
20- 26 osób
6. Przebieg zajęć:
część wstępna:
- Dzień dobry witam Was bardzo serdecznie .
- Najpierw sprawdzimy listę obecności i zobaczymy kogo dzisiaj brakuje.
- Spójrzcie proszę wszyscy teraz uważnie na tablicę.
- Przedstawione są na niej drzewa, przyjrzyjcie się uważnie i postarajcie się rozpoznać jakie to są drzewa, następnie dopasujcie odpowiadające im owoce oraz liście.
Przygotowałam dla Was liście drzew, o którym przed chwilką rozmawialiśmy jak również farby, gąbki i pędzle. Waszym zadaniem jest wykonanie odbitek z liści.
Postarajcie się, żeby wyszły jak najpiękniejsze
zabawa ruchowa:
Każde z dzieci losuje listek, na którym napisana jest liczba. Na podłodze rozłożone są duże liście z działaniami matematycznymi. Zadaniem dzieci jest odnalezienie odpowiadającego ich liczbie działania podczas gdy muzyka ucichnie. Gdy muzyka gra dzieci biegają po całej sali.
Przeczytam Wam wiersz Pt. „Liście” Władysława Broniewskiego posłuchajcie:
„ LIŚCIE”
Klon ma złote liście,
Świecą się ogniście,
Jesion zaś brązowe,
zgubił ich połowę.
Dęby się czerwienią,
pół na pół z zielenią,
Olcha zółtosiwa,
wiar jej liście zrywa.
Miesza je z innymi,
pędzi het, po ziemi,
z najładniejszych liści
cały las oczyści.
Władysław Broniewski
- Może ktoś chętny przeczyta ten wiersz?
Mam teraz do Was kilka pytań
- Powiedzcie mi proszę, o jakiem porze roku mowa z tym wierszu?
- Jakie już znacie wiersze o tej porze?
Teraz odpowiedzcie mi tylko jednym słowem na pytanie, które za chwilkę usłyszycie:
Które drzewo ma złote liście?
Jakie liście ma klon?
Które drzewo ma liście brązowe?
Jakie liście ma jesion?
A jakie liście ma olcha?
Dlaczego należy dbać o liście?
„ Listek żyje krótko, od wiosny do jesieni”
Przygotowałam dla Was kąciki edukacyjne usiądźcie proszę przy stolikach odpowiadających Waszym listkom
grupa „klon”
grupa „ jesion”
grupa „dąb”
grupa „olcha”
- Zadaniem każdej grupy jest stworzenie drzewa, wykorzystując przygotowane materiały oraz odbitki, które wcześniej wykonywaliście.
- Przygotujcie się również do ustnego opisu tych drzew
3) część końcowa
- Zaprezentujcie swoje prace przez reszta grupy i dokonajcie opisu.
- Dziękuję Wam bardzo za piękne prace.
- Do widzenia.