PROPOZYCJE ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH ROZWIJAJĄCYCH SPRAWNOŚĆ NARZĄDÓW ARTYKULACYJNYCH
KONSPEKT DO ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
TEMAT: Ślimaki
CELE:
doskonalenie sprawności artykulatorów
wdrażanie narządów artykulacyjnych do wyraźnej pracy podczas mówienia
rozwijanie słuchu fonemowego i percepcji słuchowej
utrwalanie prawidłowego toru oddechowego
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zabawa artykulacyjna pt. „Głoska i”
Głoska „i” wybrała się do sklepu z zabawkami. Najpierw szła piechotą i tupała obcasami po chodniku (dzieci rytmicznie wymawiają iii). Gdy zbliżała się do przystanku, zobaczyła nadjeżdżający autobus, więc zaczęła szybko biec ( wymawiają iii w szybkim tempie naśladując bieg). Po krótkiej jeździe ( iii - ciągłe) wysiadła tuż przed sklepem z zabawkami. Zobaczyła w nim pięknego pluszowego kota (układają język w tzw. koci grzbiet, czubek języka opierając za dolnymi zębami ), jednak bardziej spodobał się jej wielki ślimak. Postanowiła, że poprosi mamę o taki prezent. Zachichotała radośnie, gdy miła pani ekspedientka poczęstowała ją cukierkiem ( wymawiają chi chi chi, ich ich ich, naśladują ssanie cukierka).
Zabawa słuchowo-rytmiczna „Ślimak”
Prowadząca pokazuje dzieciom rysunek ślimaka. Uczestnicy ustalają, jaką głoskę słychać na początku wyrazu. Prowadząca wymienia jej cechy artykulacyjne: zaokrąglenie i ściągnięcie kącików ust, wysklepienie grzbietu języka.
Umawia się z dziećmi, że w trakcie muzyki poruszają się powoli jak ślimaczki, gdy muzyka ucichnie, zastygają w bezruchu. Zabawę powtarzamy kilka razy.
Zabawa artykulacyjna „Spirala”
Prowadząca prosi chętne dzieci, aby przesuwając palcem po spirali zgodnie ze strzałką wybrzmiewały na jednym wydechu głoskę ś.
Zabawa słuchowa „ Zabawki”
Prowadząca wymienia nazwy i rozkłada przed dziećmi obrazki z różnymi zabawkami np. miś, huśtawka, śliwki. Umawia się z dziećmi, że gdy usłyszą w nich głoskę „ś” to wstają.
Następnie prosi, aby dzieci określiły położenie głoski w wyrazie: na początku, końcu lub w środku wyrazu.
5.Zabawa oddechowa: „Muszle ślimaków”
Dzieci stoją na obwodzie koła. Na „raz” rozchylają ręce i wdychają powietrze nosem, na „dwa” na długim wydechu wymawiają głoskę śśś, jednocześnie przykucają obejmując rękami kolana, jakby zamykały się w muszlach ślimaków. Ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie.
6. Prowadząca dziękuje dzieciom za aktywność i zabawę.
KONSPEKT DO ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
TEMAT: Wiosna.
CELE:
usprawnianie narządów artykulacyjnych
wdrażanie narządów artykulacyjnych do wyraźnej pracy podczas mówienia
rozwijanie percepcji słuchowej
utrwalanie prawidłowego toru oddechowego
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Gimnastyka narządów mowy-„Języczek i wiosna”
Nadeszła wiosna. Za oknem słychać było śpiew ptaków (dzieci naśladują głosy różnych ptaków). Języczek wybrał się do lasu na spotkanie z wiosną. Jechał na koniu (kląskają językiem o podniebienie). Na łące zobaczył bociany (wymawiają kle,kle). Zatrzymał konia na leśnej polanie (prrr). Zsiadł z konia, rozejrzał się dookoła (oblizują wargi ruchem okrężnym). Świeciło słońce, wiał delikatny wietrzyk (wykonują wdech nosem i powolny wydech ustami).Było ciepło i przyjemnie (uśmiechają się rozchylając wargi). Języczek zobaczył kwitnące kwiaty, nachylił się, powąchał i kichnął (kichają wymawiając „aapsik”). W tym momencie zauważył przeciskającego się przez zarośla małego jeżyka (przeciskają język między złączonymi zębami+). Zrobiło się późno. Języczek wsiadł na konia (hop) i pogalopował do domu (kląskają językiem).
Zabawa słuchowa „Wiosenne zagadki”:
Jaką porę roku mamy,
Gdy wracają bociany? (wiosna)
Jaka to głowa duża lub mała
Z zielonych liści składa się cała? (sałata)
Złośliwa panienka, w pasie bardzo cienka.
Leci, bzyczy z daleka, każdy od niej ucieka? (osa)
Liście są takie i trawa też,
Jaki to kolor, już przecież wiesz! (zielony)
Pióra czarno-białe, buciki czerwone,
Uciekają przed nim żaby, gdy idzie w ich stronę. (bocian)
Zabawa ortofoniczna „Wiosenne porządki”
Prowadząca dzieli dzieci na dwie grupy: chłopcy naśladują ruchy i dźwięki związane z zamiataniem szczotką, wymawiając szu, szu, szu, dziewczynki-związane z odkurzaniem, wymawiając żżż. Grupy na zmianę bawią się w sprzątanie, reagując na słowa: odkurzacz lub szczotka lub dźwięki szu, szu, szu lub żżż.
Zabawa artykulacyjna „Wiosenne wierszyki”
Prowadząca prosi dzieci o dokończenie wierszyków rymującymi się wyrazami:
Lata osa koło................nosa.
Radują się dzieci, gdy słonko mocno .......................świeci.
Za chwilę zakwitną żółte .......................żonkile.
Drzewa koronę zdobią pączki....................zielone.
Piękna i radosna przyszła do nas.........................wiosna.
Leci muszka koło..................uszka.
Ten kwiatek nazywa się .............bratek.
Wlazł kotek na ...................płotek.
Ryby pływają, a ptaki .............latają.
Kwitną na łące kwiatki................pachnące.
5.Zabawa relaksacyjna „Odpoczynek”:
Dzieci kładą się na dywanie i przy spokojnej muzyce odpoczywają po wiosennych porządkach. Zwracamy uwagę na prawidłowy tor oddechowy.
KONSPEKT DO ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
TEMAT: Urodziny Renatki.
CELE:
doskonalenie sprawności artykulatorów
wdrażanie narządów artykulacyjnych do wyraźnej pracy podczas mówienia
rozwijanie słuchu fonemowego i percepcji słuchowej
utrwalanie prawidłowego toru oddechowego
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Swobodna rozmowa z dziećmi nt. urodzinowego przyjęcia. Dzielenie się z koleżankami i kolegami wspomnieniami ze swoich urodzin.
2. Zabawa słuchowa „Renata i jej goście”
Prowadząca przedstawia dzieciom lalkę o imieniu Renata. Mówi, że na jej urodziny przyszło dużo gości. Wymienia różne imiona, prosi, aby dzieci potrząsały podniesionymi dłońmi, kiedy w wypowiadanym imieniu usłyszą głoskę „r”.
3. Zabawa słowno - artykulacyjna „Prezenty”
Osoba prowadząca rozkłada obrazki. Prosi dzieci, aby wskazały te, których nazwy:
*rozpoczynają się sylabą „ra”
*rymują się ze słowem „kura”
*rozpoczynają się grupą spółgłoskową „dr”
*rozpoczynają się sylabą „ro”
*zawierają dwie głoski „r”
*rymują się ze słowem „korek”.
Informuje, że pozostałe obrazki to prezenty urodzinowe Renatki.
Zabawa słuchowa -„Samochody”
Prowadząca rozkłada na podłodze gazety, w ilości odpowiadającej liczbie dzieci. Umawia się z nimi, że są to garaże. Prosi, aby uczestnicy poruszali się po sali, naśladując dźwięki samochodów (robią motorek wargami, wymawiają brum.., brum...), a po usłyszeniu dźwięku tamburyna, stanęli na jednej z gazet. W każdej następnej kolejce zmniejsza się liczbę garaży, zbierając jedną gazetę. Dziecko, które nie znajdzie wolnej gazety, „parkuje” we wskazanym miejscu.
Zabawa relaksacyjna
Dzieci kładą się na dywanie, układają ręce na brzuchu i przy spokojnej muzyce odpoczywają po przyjęciu urodzinowym. Prowadząca zwraca uwagę na prawidłowy tor oddechowy. Dziękuje dzieciom za aktywny udział w zajęciach.