Konspekt lekcji

Temat: Nauka zagrywki.

Cele główne:

  1. Umiejętności: Wykonanie zagrywki.

  2. Motoryczność: koordynacja ruchowa.

  3. Wiadomości: przepisy siatkówki dotyzące wykonania zagrywki, technika ćwiczeń.

  4. Akcenty wychowawcze (postawy): współdziałanie z partnerem, samokontrola.

Klasa: 5 chłopcy Liczba ćwiczących: 16 Czas: 45 `

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Sprzęt (przybory): piłeczki palantowe

Tok lekcji

Zadania szczegółowe lekcji

Dozowanie

Uwagi organizacyjno - metodyczne

  1. CZĘŚĆ WSTĘPNA

  1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.

  1. Nastawienie uczniów do aktywnego udziału w lekcji.

  1. Zbiórka, powitanie.

  2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

  1. Podanie tematu zajęć.

5'

  1. Dwuszereg

  2. Strój sportowy, zdjąć zegarki, łańcuszki, itp.

  1. Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka.

  1. Trucht po sali gimnastycznej.

  2. Trucht z krążeniem ramion w przód i w tył.

  3. Przekładanka w prawą i lewą stronę.

  4. Marsz z odrzutami RR w tył - naprzemianstronnie.

  5. Skurcz RR pionowy - krążenie barków.

  6. Siad prosty - skłony T w przód

  7. Leżenie tyłem - nożyce pionowe

  8. Nożyce w leżeniu przerzutnym

  9. Z leżenia przewrotnego rytmiczne przejścia do leżenia przerzutnego.

  10. Podpór przodem - pompki.

  11. Sklony T w przód z akcentowaniem zamachu P i L R na przemian.

  12. Podskoki jednonóż w dwójkach z chwytem za stopy partnera.

  13. „Walka kogutów” - podskoki na jednej N.

  14. Krążenie nadgarstkami.

  15. „Piłki latające” - gra dwiema piłkami (forma zabawowa); rzut z miejsca, chwyt dowolnym sposobem; upuszczenie piłi przez przeciwnika powoduje zdobycie punktu.

10'

3 - 5'

NN razem, proste kolana

liczba uczestników dowolna; czas trwania

Tok lekcji

Zadania szczegółowe lekcji

Dozowanie

Uwagi organizacyjno - metodyczne

  1. CZĘŚĆ GŁÓWNA

  1. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności.

  1. Rzuty piłki imitujące wykonanie zagrywki..

  2. Podrzut i chwyt piłki, dochwyt w momencie przewidzianego uderzenia.

  3. Zagrywka do ściany w odległości od 3 do 5 m.

  4. Zagrywka w dwójkach w odległości 6 do 7 m.

  5. Zagrywka przez siatkę z połowy boiska.

  6. Zagrywka przez siatkę z odległości 6 - 7 m na tę samą odległość po przeciwnej stronie siatki.

  7. Zagrywka na wprost z końcowej linii boiska.

  8. Dwa zespołu ćwiczących ustawione na liniach końcowych boiska, wykonują jednocześnie zagrywkę, za każdą celną zagrywkę zdobywają punkt. Zwycięża drużyna, która po pięciu seriach uzyska więcej punktów.

  9. Zagrywka wykonywana z pola zagrywki. Ćwiczący ustawieni w szeregu. Zagrywa pierwszy z P strony i przechodzi na koniec szeregu. Zagrywkę należy wykonywać na sygnał podany gwizdkiem.

  10. Zagrywka z celowaniem w strefy boiska po przekątnej i po prostej.

  11. Zagrywka lekka i silna na przemian (4 - 6 razy).

  12. Mini gra 2 x 2 i 3 x 3.

25'

Wytłumaczenie sposobu prawidłowego sposobu wykonania zagrywki. W ćwiczeniach 1 - 6 zagrywkę wykonujemy P i L R. Jeśli ćwiczący ma problemy z pionowym podrzutem jedną R niech wykona go oburącz.

III. CZĘŚĆ

KOŃCOWA

  1. Uspokojenie organizmu.

  1. Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z końcem zajęć.

  1. Nastawienie do samodzielnej pracy.

  1. Odbicia sposobem górnym nad sobą.

  1. Sprzątanie przyborów.

  2. Podsumowanie lekcji.

  1. Zachęta do samodzielnego doskonalenia techniki zagrywki na podwórkach i boiskach osiedlowych.

5'

Każdy samodzielnie

Uczniowie sprzątają piłki do magazynu

Zwrócenie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa w trakcie wykonywania ćwiczeń.