SCENARIUSZ ZAJĘĆ

„Witaj tęczo kolorowa”

Grupa: II 4-latki

Data: 07.05.2015r.

Nauczycielka: Katarzyna Królik

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa.

Pomoce i środki dydaktyczne: zagadki, blok techniczny, farby, płyta CD

Cele ogólny:

-tworzenie dzieciom warunków do odbierania świata wszystkimi zmysłami,

-budzenie zainteresowania ciekawymi zjawiskami pogody.

Cele szczegółowe:

Dziecko:
-toczy piłkę przed sobą,

-uważnie słucha wiersza, rozmawia na tematy zawarte w nim,

-zna wartości jedzenia warzyw i owoców,

-potrafi przyporządkować warzywo/owoc danego koloru do odpowiadającego kolorem krążka,

-wykonuje wdech nosem i wydech ustami,

-nazywa przedmioty z domowej apteczki, wie do czego one służą oraz kto i kiedy może ich używać/podać,

-prawidłowo trzyma ołówek,

-wykonuje ćwiczenie grafomotoryczne,

-tworzy własną historię do obrazka,

-bierze udział w tworzeniu kącika lekarskiego.

Przebieg zajęć:

  1. Zabawa o wielostronnej formie ruchu „Słonko po deszczu”. Dzieci zamieniają się w kwiatki, w momencie gdy usłyszą dźwięk trójkąta (wychodzące zza chmury słońce), kwiatki rosną i wspinają się ku dórze.

  1. „Poznaj swój kolor!” - zabawa bieżna. Na sali leżą koła w różnych kolorach. Dzieci swobodnie poruszają się po sali. Na podany kolor, dzieci muszą jak najszybciej znaleźć na kole z tym kolorze.

  1. „Jaki to kolor?” - zagadki tekstowe, których rozwiązaniem są nazwy kolorów.

Zagadka o czerwonym kolorze

Tego koloru
szukajcie w makach,
lub w muchomorze,
co rośnie w krzakach.

Zagadka o białym kolorze

Gdy pada śnieg i jest zima,
ten kolor świat przykrywa.
Jakby się mleko wylało,
bo dookoła jest … .

Zagadka o kolorze zielonym

To kolor liści i trawy,
czy już odpowiedź mamy?

Zagadka o kolorze niebieskim

Gdy spojrzysz w górę na niebo,
lub chabry zobaczysz w życie.
Już będziesz wiedział na pewno,
o jakim kolorze myślę.

Zagadka o żółtym kolorze

Słonecznik nazwę zawdzięcza słońcu
powiedzcie jaki kolor je łączy.

Zagadka o kolorze pomarańczowym

Marchewkę zawsze ten kolor kryje
bywają takie również i dynie.

  1. „Tęczowa kraina” - malowanie techniką „w mokrym kleju”; rozmywanie się kolorów na granicy łączenia, powstanie kolorów pochodnych.

  1. „Tęczowy taniec” - improwizacja ruchowa. Dzieci dostają paski bibuły w różnych kolorach i improwizują ruch do włączonej muzyki.

  1. „Coś w kolorze...” - wyszukiwanie w sali przedmiotów w danym kolorze.