Scenariusz zajęć klasa I
V Zespół edukacyjno - terapeutyczny.
Data: 11. 05. 2011r.
Prowadząca: Agnieszka Bełdycka
Blok tematyczny: Polska - symbole narodowe.
Temat dnia: Mapa Polski.
Cele-uczeń:
Obserwuje otaczające go środowisko ze zwróceniem uwagi na stan pogody;
Rozpoznaje obrazek zgodnie z treścią wiersza;
Zamalowuje bibułą powierzchnię mapki;
Spokojnie siedzi podczas słuchania wiersza;
Układa wieże z klocków zgodnie z poleceniem nauczyciela;
Uczestniczy w zabawie ruchowej przy muzyce;
Aktywnie uczestniczy w zajęciach dydaktycznych.
Metody pracy:
Metoda ośrodków pracy.
Podające : opis, rozmowa kierowana, swobodne wypowiedzi uczniów;
Oglądowe: obserwacja ukierunkowana, demonstracja.
Problemowe: metody aktywizujące, działalności praktycznej;
Formy pracy:
Indywidualna
Zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
lista obecności;
wiersz Cz. Janczarskiego „Co to jest Polska”;
piosenki dziecięce o Polsce (z komputera);
kontur mapy Polski;
bibuła: żółta, zielona i brązowa;
kolorowy sznureczek z bibuły;
klocki: żółte i zielone.
Przebieg zajęć.
1. Zajęcia wstępne
Zajęcia organizacyjno - porządkowe:
- Przywitanie się z dziećmi piosenką
„witaj (imię) x2 wszyscy Cię witamy x2
jak się masz, x2 bądź wśród nas” x2 (na melodię piosenki „Panie Janie”
przywitanie indywidualnie każdego dziecka przez zaśpiewanie mu piosenki i podanie dłoni.
Każde dziecko wita się ze sobą przez podanie ręki.
- Zaznaczenie swojej obecności na liście;
Uczniowie kolejno rozpoznają się na zdjęciu i zaznaczają obecność znaczkiem odpowiedniego koloru.
- Ustalenie stanu pogody;
Uczniowie wychodzą przed budynek Ośrodka i obserwują stan pogody.
Wybierają etykiety symbolizujące określoną pogodę.
- Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć:
Nauczyciel pokazuje uczniom 4 ilustracje i wspólnie z nimi omawia co one przedstawiają. Następnie zapowiada, że odczyta im wiersz i prosi o uważne słuchanie i przyglądanie się obrazkom.
2. Rozwinięcie
- Nauczyciel zapoznaje uczniów z wierszem Cz. Janczarskiego Pt. „Co to jest Polska”
Nauczyciel ponownie czyta tekst wiersza a uczniowie wskazują obrazki ilustrujące jego treść. Na koniec wspólnie z pomocą nauczyciela układają historyjkę obrazkową .
Nauczyciel ukazuje uczniom mapę Polski. Wyjaśnia co to jest mapa i co ona przedstawia. Zwraca uwagę na kolorystykę: barwa żółta oznacza tereny nadmorskie, zielona tereny nizinne a brązowa - góry.
- Praca plastyczna Mapa Polski - klejenie powierzchni Polski kolorową bibułą (żółta, zielona i brązowa). Oklejenie konturów mapy sznureczkiem z bibuły. Praca wykonywana jest z pomocą nauczyciela.
- porządkowanie stolików, mycie rąk.
- Śniadanie - uczniowie sami wyjmują kanapki i picie z plecaka i odbywa się konsumpcja.
- Czynności porządkowe i higieniczne - uczniowie sami chowają pojemniki od kanapek do plecaków, które odstawiają na wyznaczone miejsce
- wszyscy uczniowie myją zęby, buzie i ręce z pomocą nauczyciela.
- Segregowanie klocków według koloru: zielony, żółty, układanie kompozycji w określonym kształcie figur. Budowanie wież i porównywanie ich wielkości poprzez przysunięcie jednej do drugiej. Praktyczne stosowanie pojęć: duża wieża, mała wieża przez wskazywanie przez uczniów zgodnie z poleceniem nauczyciela.
- Słuchanie piosenki „Polska - moja ojczyzna” (z jedynkowego przedszkola), „Polska” - zabawa w kółeczku w rytm melodii.
3. Zakończenie
Ocena pracy uczniów - uczniowie dostają ocenę w formie ustnej.
Czynności organizacyjno - porządkowe:
- porządkowanie miejsca pracy
- pożegnanie uczniów.
Cz. Janczarski „Co to jest Polska”
- Co to jest Polska? -
spytał Jaś w przedszkolu.
Polska - to wieś,
i las, i zboże w polu,
i szosa, którą pędzi
do miasta autobus,
i samolot co leci
wysoko nad tobą.
Polska - to miasto,
strumień i rzeka,
i komin fabryczny
co dymi z daleka,
a nawet obłoki,
gdy nad nami mkną.
Polska to także
twój rodzinny dom.
A przedszkole?
Tak! I przedszkole,
i róża w ogrodzie,
i książka na stole.