SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W KLASIE II
OŚRODEK TEMATYCZNY: DZIEŃ DZIECKA
TEMAT DNIA: ŚWIĘTO WSZYSTKICH DZIECI
Nauczyciel prowadzący: Edyta Sadowska
Data przeprowadzenia zajęć: 08.06.2011 r.
CELE OGÓLNE:
uświadomienie uczniom ich praw i obowiązków,
uwrażliwienie na poszanowanie godności innych dzieci, niezależnie od narodowości, wyznania, koloru skóry, itp.,
kształcenie umiejętności wyrażania swoich uczuć i emocji oraz tworzenia atmosfery życzliwości i przyjaźni,
wdrażanie do zgodnego współdziałania podczas zajęć i zabaw w szkole i poza nią.
CELE OPERACYJNE:
Kategoria A – Uczeń:
wie, co to jest czasownik,
pamięta tekst piosenki,
pamięta o pisowni zdań wielkimi literami,
zna sposoby i treści życzeń składanych innym, w zależności od okazji,
zna zasady bezpiecznego i zgodnego zachowania się podczas zajęć i zabaw.
Kategoria B – Uczeń:
wypowiada się na określony temat,
odpowiada na pytania związane z treścią wiersza,
rozumie, że każde dziecko ma prawo do swoich marzeń,
czyta wiersz i wskazuje w nim wskazane informacje.
Kategoria C – Uczeń:
słucha uważnie ze zrozumieniem,
określa swoje samopoczucie,
odczytuje datę z kalendarza,
uzupełnia zdania z wykorzystaniem podanego słownictwa,
rozwija zdania z wykorzystaniem podanego słownictwa lub własnych przeżyć,
wyszuka w tekście czasowniki,
dodaje i odejmuje w zakresie 20,
rozwiązuje zadania tekstowe,
uzupełnia brakujące znaki w działaniach matematycznych,
przedstawia obiekt inspirowany marzeniami i kartką z kalendarza,
projektuje i wykonuje płaskie formy użytkowe,
poprawnie śpiewa piosenkę,
uzasadnia swoje zdanie.
Kategoria D - Uczeń:
przedstawia scenki dramowe.
Metody: drama, pokaz multimedialny, burza mózgów, rozmowa, działalność praktyczna.
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne: podręcznik „Razem w szkole” cz. 10, zeszyty, arkusz z piktogramami, nalepki, kalendarz, kredki, kartki papieru, papier kolorowy, klej, nożyczki, magnetofon, płyta CD z nagraniem piosenki pt. „Wszystkie dzieci nasze są”, odtwarzacz multimedialny, płyta z prezentacją multimedialną, tekst wiersza T. Kubiaka pt.: „My, dzieci, chcemy się śmiać”, kartoniki z zadaniami tekstowymi, kartoniki z liczbami od 1 do 50, karty ewaluacji.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Stworzenie atmosfery pracy: „Diagnoza naszego samopoczucia”. Dzieci siedzą w kręgu. N. umieszcza na tablicy arkusz z piktogramami: I – czuję się świetnie, II – czuję się źle, III – czuję się średnio. Rozpoczyna zdanie: „Dzisiaj czuję się…” Dzieci kończą wypowiedź N., przyklejając nalepki na odpowiednich polach, a następnie swobodnie wypowiadają się na temat swojego samopoczucia. Poszukują sposobów na poprawienie nastroju, samopoczucia wśród kolegów, którym jest smutno.
Prezentacja multimedialna fragmentu wiersza T. Kubiaka „My, dzieci chcemy się śmiać”. Odczytanie wiersza przez N. lub dziecko dobrze czytające. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat treści wiersza. Udzielenie odpowiedzi na pytania: Kto jest autorem wiersza?, Jaki jest tytuł wiersza?, W czyim imieniu „mówi” autor?.
My, dzieci, chcemy się śmiać
My, dzieci, chcemy się śmiać,
My, dzieci, chcemy się bawić,
Na ulicach i w parkach miast
Gdańska, Krakowa, Warszawy…
My chcemy wesoło śpiewać,
My chcemy wesoło tańczyć
W lasach, gdzie zielone drzewa,
Gdzie motyle w kolorze pomarańczy… (…)
Chcemy, by nie było dnia bez słońca,
Pracy bez pięknej radości.
Chcemy, by ziemia śpiewająca
Pełna była dobrej miłości.
T. Kubiak (fragment)
Wyszukiwanie w wierszu informacji o potrzebach i pragnieniach dzieci. Odczytywanie właściwych fragmentów i omówienie ich.
Uzupełnianie zdania: „My dzieci, chcemy…” z wykorzystaniem podanego słownictwa (uczniowie słabsi) lub własnych przeżyć i zapisanie go w zeszycie.
Rozmowa na temat Międzynarodowego Dnia Dziecka – odczytanie kartki z kalendarza, swobodne wypowiedzi dzieci.
Słuchanie i śpiewanie piosenki „Wszystkie dzieci nasze są” połączone z projekcją multimedialną zdjęć klasowych.
Przedstawienie obiektu inspirowanego marzeniami i datą z kalendarza: „Prezent”: dzieci mają za zadanie narysować prezent, który chciałyby podarować innemu dziecku z okazji Dnia Dziecka. Uzasadnienie wyboru prezentu.
Rozwijanie zdań z wykorzystaniem podanego słownictwa i zapisanie ich w zeszytach. Zwrócenie uwagi na wielką literę na początku zdania.
Składamy życzenia. (w dzień dziecka, dzieciom)
Dorośli przygotowują. (niektórzy, prezenty)
Nauczycielka organizuje. (nasza wycieczki)
Wszyscy życzą. (dzieciom, radości)
Wyróżnianie w zdaniach czasowników.
Zabawa muzyczno - ruchowa „Dobieramy się parami”: uczniowie śpiewają znaną piosenkę i ilustrują ruchem jej treść.
Projektowanie i wykonanie płaskiej formy użytkowej z wykorzystaniem różnych materiałów „Kartka na Dzień Dziecka” – uczniowie, przejawiający trudności w zakresie działalności manualnej otrzymują gotowe szablony do wklejenia na kartce.
Omówienie i ocena prac. Wykonanie wystawy kartek w klasie.
Przygotowanie i prezentowanie scenek dramowych „Ulubione zabawy dzieci”. Dzieci tworzą dwie grupy: chłopcy i dziewczynki. Prowadzą swobodne rozmowy na temat „W co i jak najczęściej bawią się dzieci?”. Następnie dziewczynki przygotowują i prezentują scenki dramowe przedstawiające zabawy chłopców, a chłopcy – zabawy dziewczynek. Obserwatorzy odgadują nazwy zabaw i swobodnie wypowiadają się na ich temat.
„Loteryjka matematyczna” – pamięciowe dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 20. N. prezentuje planszę przedstawiająca działania matematyczne ponumerowane od 1 do 50. U. losują kartoniki z numerem działania, odczytują działanie i podają wynik.
Uzupełnianie brakujących znaków w działaniach matematycznych: „Kwadraty logiczne” – uczniowie uzupełniają okienka znakami +, -, ●, : tak, aby działania były prawdziwe (ćw. 3, s.9).
Rozwiązanie zadania tekstowego – każde dziecko otrzymuje karteczkę z zadaniem tekstowym na odpowiednim dla siebie poziomie trudności. Praca samodzielna, N. nadzoruje i pomaga uczniom mającym trudności. Sprawdzenie poprawności wykonania zadania.
Praca domowa: nauka na pamięć wiersza T. Kubiaka „My, dzieci, chcemy się śmiać” oraz wykonanie ćwiczenia 1, s. 8.
Ewaluacja zajęć: uczniowie oceniają atrakcyjność zajęć poprzez wypełnienie karty ewaluacji (pokolorowanie obrazka zgodnie ze swoimi odczuciami):