Scenariusz zajęć dla klasy I C
Termin realizacji: 03.03.2009r.
Prowadzący : Magdalena Małek
Klasa : I c
Temat : Czytanie z podziałem na role tekstu „Kosmate motyle”. Utrwalenie wiadomości o zmiękczeniach.
Tematy kierunków edukacji:
polonistyczna:
Nauka czytania tekstu pod tytułem „Kosmate motyle”. Tworzenie i pisanie wyrazów
z literą „ć” na końcu wyrazu. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej.
muzyczna:
Słuchanie cichej , nastrojowej muzyki , poruszanie się w rytm muzyki.
przyrodnicza:
Wypowiedzi na temat motyli i ciem w oglądanych albumach.
Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności czytania
- wzbogacenie wiadomości na temat motyli nocnych
Cele operacyjne:
Uczeń( wie, rozumie, zna)
zna zasady pisowni zmiękczeń,
Uczeń (umie, potrafi, rozumie)
- umie czytać głośno i ze zrozumieniem,
- potrafi wypowiadać się na poznany temat,
- potrafi tworzyć wyrazy i zdania z rozsypanki wyrazowej.
- rozumie przeczytane polecenia i potrafi je samodzielnie wykonać,
Cel wychowawczy:
- słucha z uwagą swoich kolegów i koleżanek,
- przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania,
- uczeń potrafi współdziałać w grupie,
Metody:
podająca,
problemowa,
działań praktycznych.
Formy pracy:
indywidualna jednolita,
grupowa zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
Albumy
Karta pracy ucznia
Magnetofon
Przebieg zajęć
I Wprowadzenie do tematu zajęć ( krótka pogadanka).
- Zapoznanie z tematem zajęć i celami.
1.Pokaz albumów z motylami i ćmami.
2. Wypowiedzi uczniów na temat oglądanych motyli , ciem. Zachowanie się ćmy wobec światła. Ćma w języku niemieckim der Nachtfalter
- Kiedy lata ćma?
- Na pewno widzieliście , jak zachowują ćmy wobec światła?
II Czytanie tekstu
1. Wprowadzenie do wysłuchania tekstu pt.” Kosmate motyle”
- Posłuchajcie , co robi Bartek i Katarzyna?
2. Czytanie przez nauczyciela tekstu, omawianie treści.
- Co robiły dzieci ?
- Co kupił tata ?
- Jak nazywają się motyle nocne ?
3. Nauka czytania tekstu „Kosmate motyle”
- Czytanie wyrazów z dolnego marginesu .
- Czytanie tekstu półgłosem - podkreślenie wyrazów z literą „ć”.
- Czytanie głośne zdań z tymi wyrazami.
- Czytanie z podziałem na role .
4. Słuchanie cichej , nastrojowej muzyki .Naśladowanie rękoma ruchów skrzydeł ćmy
w powolnym poruszaniu się w rytm muzyki.
5. Tworzenie i pisanie wyrazów z literą „ć” na końcu :
czytać , pisać , malować, skakać, pływać i ćwiczyć.
6. Czytanie i pisanie zdań z literą”ć”
Umiem już pisać i czytać .
Lubię grać na dzwonkach.
III Podsumowanie zajęć
1. Rozmowa na temat ćmy co się dowiedzieliśmy na temat tego owada.
2.Układanie rozsypanki wyrazowej.
Ćmy to nocne motyle.
Lubią latać w nocy.
3. Ocena z zajęć .
Wykonanie karty pracy po przez uzupełnienie i zaznaczenie właściwej odpowiedzi.