Zabawy relaksacyjne 2


Scenariusz zajęć

Temat: Zabawy relaksacyjne.

Cel główny: - uświadomienie potrzeby ćwiczeń relaksacyjnych

Cele operacyjne: uczeń - wykonuje polecenia nauczyciela;

- prawidłowo oddycha;

- potrafi zrelaksować się;

- potrafi pobudzić wyobraźnię;

Metody: wizualizacji, relaksacyjna, pokazowa, słowna;

Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa;

Środki dydaktyczne: karton z ziarnami ryżu, fasoli, grochu, itp., nagranie z muzyka relaksacyjną, karteczki z nazwami zwierząt, 3 kartki koloru czerwonego, zielonego i żółtego, przepaski na oczy;

Przebieg zajęć:

  1. Dzieci siedzą w kręgu. Nauczycielka przedstawia temat zajęć. Zwraca uwagę, iż podczas ćwiczeń z innymi musimy być ostrożni i delikatni.

  1. Uczniowie dwójkami lub trójkami z uprzednio zawiązanymi oczami podchodzą do wypełnionego ryżem, ziarnami fasoli lub grochem kartonu i zanurzają tam ręce. Najpierw delikatnie poruszają dłońmi, a następnie wszystkie palce ,,udają się” na poszukiwanie swoich kolegów.

  1. Dzieci siedzą w kręgu, ręce trzymają na brzuchu. Najpierw nabierają głęboko powietrze do płuc i przepony (aż poczują powiększający się brzuch)i wypuszczają powoli powietrze. Następnie podczas wydychanego powietrza wypowiadają określone głoski, np. ,,piu”, ,,hia”, ,,miu'.

  1. Uczniowie dobierają się w pary. Jedna osoba masuje po plecach drugą, która w tym czasie siedzi z zamkniętymi oczami. Nauczycielka pokazuje, w jaki sposób masujemy kolegę lub koleżankę, opowiada przy tym dowolna historyjkę - do treści , której można dobrać ruchy. Wychowawczyni zwraca szczególną uwagę dzieci na bezpieczeństwo oraz na to, by masaż sprawiał wyłącznie przyjemność, a nie ból. Następnie jedna osoba z pary kładzie się na plecach, a druga delikatnie przechyla ją na boki, zmienia pozycje rąk i nóg. Po pewnym czasie uczniowie zmieniają się rolami. Na koniec dzieci opowiadają o swoich odczuciach podczas, gdy były masowane.

  1. Każde dziecko losuje karteczkę z nazwą jednego z trzech zwierząt: świerszcze, żaby, pszczoły. Powstają w ten sposób 3 grypy. Każda ma ustalony rodzaj wypowiedzi: świerszcze: cyk - cyk, żaby: kum - kum, pszczoły: bzy - bzy. Uczniowie chodzą po Sali i na znak nauczycielki wydają dźwięk odpowiadający swojej grupie zwierząt. Znakiem zmieniającym są pokazywane przez wychowawczynię kartki różnego koloru: żółty - pszczoły, zielony - żaby, czerwony - świerszcze.

  1. Dzieci odnajdują wygodną dla siebie pozycję, tak by nie dotykać innej osoby. Odprężają się i próbują wczuć w odtwarzaną z płyty muzykę. Prowadząca opowiada o plaży, na której jest gorąco, słychać szum drzew i plusk wody, szum odbijających się fal, a także letni, ciepły wiatr.

  1. Uczniowie wypowiadają się, co najbardziej podobało im się w zajęciach.

Agnieszka Gromelska

Nauczyciel świetlicy

Szkoły Podstawowej nr 25

z Oddziałami Integracyjnymi

w Olsztynie


