SCENARIUSZ ZAJĘCIA TWÓRCZEGO
DLA DZIECI 6-LETNICH
TEMAT KOMPLEKSOWY : „ Zima „
TEMAT ZAJĘCIA : „ O gwiazdce śniegowej „
RODZAJ ZAJĘCIA : Zabawy twórcze zainspirowane słowem i muzyką
CELE OGÓLNE :
Rozwijanie twórczej aktywności dzieci
Współdziałanie w sytuacjach zabawowo-zadaniowych , przełamywanie barier emocjonalnych
CELE OPERACYJNE :
Dziecko:
potrafi odszukać symetryczną połowę gwiazdki takiego samego koloru
spontanicznie pokazuje za pomocą ruchu ciała , w trakcie słuchania muzyki zjawiska atmosferyczne związane z zimą
potrafi rysować oburącz symetryczne obrazki w powietrzu i na płaszczyźnie
FORMY ORGANIZACYJNE:
praca z całą grupą
praca w zespołach
praca w parach
praca indywidualna
TECHNIKI :
ekspresja ruchowa
lista atrybutów
burza mózgów
bricollage
podobieństwa
METODY :
wg M. Kwiatkowskiej
czynne ; - zadań stawianych do wykonania
kierowanie własną działalnością dziecka
zadań inspirujących
percepcyjne :- uprzystępnianie sztuki
pokaz i obserwacja
słowne - żywe słowo nauczycielki
rozmowa
opowiadanie twórcze
oraz pedagogika zabawy
elementy „ Gimnastyki mózgu „ P. Dennisona
MIEJSCE ZABAWY :sala przedszkolna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
Nagrania : podkład do opowiadania P. Czajkowski - „ Romeo i Julia „ ,
zabawy integracyjne „ Dyrdy - myrdy „ , „ Przyjaciele przedszkolaka „ ze zbioru ” Z zabawą i bajką w świecie sześciolatka „ pr.zbior. A. Sowińskiej
i innych ,podkład do ekspresji ruchowej P . Czajkowski - „ Walc kwiatów „
podkład do zabaw ruchowych P. Czajkowski - „ Dziadek do orzechów „ ,
tekst opowiadania „ O gwiazdce śniegowej „ , ilustracja do tego opowiadania gwiazdki - wizytówki dla każdego dziecka ( połowa gwiazdki dla jednego dziecka ) w 3 kolorach : złotym , srebrnym , białym , kontury 3 choinek ,
napisy globalne :„ gwiazdki złote „ , „ gwiazdki srebrne „ , „ gwiazdki białe „
gazety , klej , szary papier pakowy , kreda , taśma dwustronna , gwiazdka
i paski trójkątne z brystolu do zapisywania wypowiedzi dzieci w „ burzy mózgów „ , marker , emblematy „ wesołych „ i „ smutnych minek .
PRZEBIEG :
I .
Wizytówki
Dzieci wybierają połówki gwiazdek , przyklejają je do ubrania
Powitanie
Witam tych , którzy np. . mają dobry humor , przyjechali do nas helikopterem itp.
Zabawa integracyjna „ Przyjaciele przedszkolaka „
Ćwiczenie energetyzujące - picie wody , słuchanie wiersza „ Woda „
Posłuchaj jeśli chcesz ,
Ważną wiadomość mam
Ona dla ciebie jest ,
Bo ja ją dobrze znam .
Cudowną wodę co dzień pij ,
Jak kryształ taką czystą .
Pomoże ona zawsze ci ,
Kłopoty szybko prysną .
Gdy nie masz się z kim bawić
I zimno jest na dworze.
Na dobry humor woda
Cudowna ci pomoże .
Cudowną wodę….
Gdy główka boli cię ,
Ząb , ręka czy kolano
Pół szklanki wody pij,
Gdy z łóżka wstaniesz rano .
Cudowną wodę ….
II.
„ O gwiazdce śniegowej „ - opowiadanie nauczycielki przy muzyce
tekst opowiadania
Była późna jesień .
Na gałęziach prastarych dębów i jesionów , stojących nieruchomo
w olbrzymim lesie nie było już prawie wcale liści .
Wiał coraz chłodniejszy , zimniejszy wiatr , głośno świszcząc
i szeleszcząc : szszszsz ….
Nieopodal lasu płynął sobie leniwie maleńki , błękitny strumyczek . Mieszkały w nim siostry , przejrzyste kropelki wody : małe , średnie , duże .
Latem przez całe dnie wdzięcznie pluskały się , szemrząc jednostajnie
i goniąc się wzajemnie .Były swawolne i radosne .
Zwinnie przemykały wśród drobnych kamyków leżących na dnie strumyka , czule głaskały przepływające tuż obok nich srebrzyste rybki.
Tworzyły wspaniałą , szczęśliwą , mokrą rodzinę -wodę .
Cieszył się strumyk , że ma takie córki .
Jesienny wiatr wiał coraz silniej i silniej . Jego podmuchy stawały się coraz bardziej lodowate . Powoli zamieniał się w …zimowy wiatr .
Pod wpływem zimnego wiatru , kropelki w błękitnym strumyku kolejno zasypiały otulając się lodową pierzynką . Najpierw te najmniejsze , potem średnie , a na końcu duże .
Nagle… jedna niesforna kropelka oderwała się z marznącej wody .
Ja nie chcę jeszcze spać snem zimowym w strumyku - zawołała.
I poszybowała w górę .
Frunęła coraz wyżej , wyżej i wyżej , prosto w chmury . Po chwili
spostrzegła , że nie jest już kropelką wody , a powoli staje się
chmurą.
Wraz z innymi koleżankami -chmurami kłębiła się wysoko ponad
konarami drzew .
Nagle zauważyła , że nie jest już ani kropelką wody , ani nawet
chmurą , a zamieniła się w …. gwiazdkę śniegową .
To ten zimny wiatr to sprawił ! - pomyślała .
Czuła się teraz zupełnie inaczej niż dotychczas . Była jakby mocniejsza i silniejsza . Już nie była przezroczysta . Była biała
i śliczna .
Och , jak cudownie być śnieżynką - pomyślała , wesoło wirując
w powietrzu .
Spostrzegła wokół siebie inne gwiazdki śniegowe . Śnieżynki wesoło chwyciły się za ręce i lekko wirowały i tańczyły w powietrzu .
Nagle silniejszy podmuch wiatru oderwał od koleżanek naszą gwiazdkę
i przesunął ją lekko w dół .
Chętnie zobaczę , co porabiają moje siostry kropelki - pomyślała
i wolno zaczęła opuszczać się w stronę strumyka .
Strumień był cały pokryty lodem .
Ach , moje siostry już usnęły pod śniegową kołderką !
Śpijcie smacznie siostrzyczki! Ja jeszcze polatam . Muszę dowiedzieć się czy coś jeszcze istnieje oprócz naszego lasu
i strumyka ! - zawołała śnieżynka i powirowała na skraj lasu .
Płynęła , płynęła w powietrzu lekko się unosząc ponad gałęziami prastarych dębów .Słyszała pod sobą szelest gałęzi poruszanych przez wiatr .
Już było widać skraj lasu , już minęła ostatnie gałęzie drzew i nagle zobaczyła …..
„ Burza mózgów „ - dokończ opowiadanie „ Za lasem gwiazdka zobaczyła..”
Ekspresja ruchowa „ Wirujące śnieżynki „ przy muzyce „ Walc kwiatów” P. Czajkowskiego
-w przerwie w muzyce dzieci dobierają się parami zgodnie
z kształtem i kolorem swojej wizytówki
8. Przyklejanie gwiazdek - wizytówek na choinki , zgodnie z napisami
czytanie globalne
przeliczanie gwiazdek
Ekspresja słowna :
lista atrybutów - „ Za co lubicie zimę ?”
podobieństwa - „ Śnieg jest biały jak …”
rundka - „ Co można robić na śniegu ? „
Ćwiczenia na przekraczanie linii środkowej
rysowanie bałwanków ( w powietrzu , na dywanie , na plecach kolegów, oburącz , obunóż ,nosem , brodą językiem , kredą na podłodze )
ruchy naprzemienne „ Gimnastyka bałwanków „w staniu i leżeniu:
dotykanie prawego kolana lewą ręką i odwrotnie
dotykanie prawego kolana lewym łokciem i odwrotnie
dotykanie lewą dłonią prawego ucha i odwrotnie
Zabawy z gazetami
- rytmiczne darcie gazet przy muzyce „ Dziadek do orzechów „
marsz ,odgarnianie podartych gazet na boki stopami
bez muzyki - siad skrzyżny , zagarnianie i podrzucanie gazet- „śniegu”
marsz j.w.
bez muzyki - leżenie na „ śniegu „ , obrzucanie się nim , wykonywanie „ orła „ , lepienie kul śniegowych
12 . „ Zimowy obrazek „ - bricollage z podartych gazet i kul śniegowych
praca w grupach
III
Wystawa prac
Ewaluacja „Wybierz minkę „
Zabawa na pożegnanie „ Dyrdy - myrdy „