Scenariusz zajęć w grupie 5-latków
Data i miejsce: 19.10.2012r., Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zalasowej
Czas trwania zajęć: 30 min.
Prowadząca: Anna Patyk
Temat bloku: Porządek w kącikach zabaw
Temat dnia: Zabawy figurami
Zapis do dziennika: „Czarodziejski worek” - zabawa dydaktyczna, rozpoznawanie kształtu figur geometrycznych dotykiem. Posługiwanie się nazwami: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt. Wdrażanie do przestrzegania reguła zabawy. „kolorowe figury” - zabawa dydaktyczna. Utrwalenie nazw figur geometrycznych. Tworzenie zbiorów figur wg wybranej cechy: kształt, wielkość, kolor. „Pochód pajaców” - zabawa z elementem podskoku. „Pajacyk” - układanie z figur geometrycznych. Układanie obrazka wg wzoru. Globalne czytanie wyrazu pajacyk. Ćwiczenie spostrzegawczości i pamięci. Rozpoznawanie i dopasowywanie figur geometrycznych. „Figury” - zabawa z elementem biegu. Utrwalenie znajomości figur geometrycznych. Doskonalenie szybkiej reakcji na sygnał słowny.
Cele ogólne:
utrwalanie znajomości figur geometrycznych
aktywizowanie myślenia oraz rozwijanie pomysłowości
Cele operacyjne:
posługuje się nazwami figur geometrycznych,
dostrzega kształt figur geometrycznych w przedmiotach z najbliższego otoczenia,
tworzy zbiory figur według wybranej cechy: kształt, wielkość, kolor,
rozpoznaje i dopasowuje figury geometryczne,
uczestniczy w zabawach ruchowych i przestrzega ich reguł,
układa obrazek wg wzoru,
podskakuje,
szybko reaguje na sygnał słowny,
Formy pracy:
indywidualna;
zbiorowa.
Metody pracy:
słowna;
czynna;
percepcyjna.
Środki dydaktyczne: plansza piankowa z figurami geometrycznymi, nieprzezroczysty woreczek, wzór pajacyka z figur geometrycznych, wyraz pajacyk, woreczki
Przebieg zajęć:
„Czarodziejski worek” - zabawa dydaktyczna, rozpoznawanie kształtu figur geometrycznych dotykiem. Szukanie w Sali przedmiotów, których elementy są w kształcie koła, kwadratu, prostokąta i trójkąta.
„Kolorowe figury” - zabawa dydaktyczna. Porządkowanie figur geometrycznych wg kształtu, wielkości, koloru. Posługiwanie się ich nazwami: kwadrat, prostokąt, koło, trójkąt. Wdrażanie do dokładnego wykonywania poleceń. Nauczyciel prosi, aby wybrane dzieci kolejno podniosły: duży kwadrat, małe koło, czerwony trójkąt, mały czerwony trójkąt, duży niebieski prostokąt.
„Pochód pajaców” - zabawa z elementem podskoku. Dzieci podzielone na 3, 4 grupy ustawiają się w rzędach jeden za drugim. Przed każdym rzędem ułożone są woreczki - odstęp jednego kroku. Dzieci po kolei wykonują podskoki rozkroczno-zwarte, omijając woreczki.
„Pajacyk” - układanie z figur geometrycznych. Nazywanie postaci na obrazku. Wprowadzenie do globalnego czytania wyrazu pajacyk. Określanie z jakich figur się składa. Liczenie poszczególnych figur i określanie ich liczby liczebnikiem. Układanie z plastikowych figur geometrycznych pajacyka wg wzoru.
„Figury” - Zabawa z elementem biegu. Dzieci wybierają po jednej figurze geometrycznej i siadają w kole, na krzesełkach. Nauczycielka wymienia nazwy figur. Dzieci mające taką figurę biegną przez środek sali i zamieniają się miejscami. Nauczycielka utrudnia zadanie wymieniając dwie figury geometryczne. Na hasło „FIGURY” wszystkie dzieci zamieniają się miejscami.