Scenariusz lekcji
Przedmiot: matematyka
Klasa: IVb
Nauczyciel prowadzący: Marta Janik
T em a t : Powtórzenie wiadomości o figurach geometrycznych.
Czas zajęć: 2 jednostki lekcyjne.
Cele ogólne
utrwalenie wiadomości o podstawowych figurach geometrycznych płaskich,
uczenie organizowania pracy w grupach oraz odpowiedzialności za wykonywaną pracę,
kształtowanie umiejętności myślenia i formułowania wypowiedzi,
kształtowanie i rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem matematycznym,
pobudzanie aktywności poprzez zadania.
Cele sformułowane w języku ucznia:
Po lekcji będę potrafił:
rysować odcinki o zadanej długości,
mierzyć kąty,
kreślić kąty o danych miarach,
kreślić proste prostopadłe i proste równoległe,
zamieniać jednostki długości,
obliczać obwód prostokąta,
obliczać długość boku kwadratu, gdy dany jest jego obwód,
obliczać długość boku prostokąta, gdy dany jest jego obwód i długość drugiego boku,
kreślić okrąg o danej średnicy,
kreślić promień i cięciwę okręgu,
kreślić figury w skali.
Uczniowie będą potrafili po lekcji - NACOBEZU:
Potrafisz:
Poprawnie rysować odcinki o danej długości,
Mierzyć i kreślić kąty o danych miarach,
Kreślić i rozpoznawać proste prostopadłe i proste równoległe,
Prawidłowo zamieniać jednostki długości,
Poprawnie obliczać obwód prostokąta, długość boku kwadratu, gdy dany jest jego obwód, długość boku prostokąta, gdy dany jest jego obwód i długość drugiego boku,
Prawidłowo kreślić okrąg o danej średnicy, zaznaczać promień i cięciwę okręgu,
Kreślić figury w skali.
Pytanie kluczowe:
Jak wyglądałby świat bez figur geometrycznych?
Metody pracy:
praca w grupach, kula śniegowa, praktyczna - ćwiczenia,
Środki dydaktyczne:
karty pracy z treścią zadań, tangaramy, slajdy.
Przebieg zajęć:
Określenie celu lekcji.
Podanie „Nacobezu” do lekcji.
Sformułowanie i zapisanie tematu lekcji.
Podział na pięć grup zgodnie z wylosowanym kolorem karteczki.
Omówienie zasad konkursu klasowego.
Rozwiązywanie zadań.
Każda grupa otrzymuje do wykonania trzy zadania, na ich wykonanie uczniowie mają ograniczony czas.
Nauczyciel sprawdza poprawność rozwiązania. Zwycięża ta grupa, która uzyska największą ilość punktów.
Nauczyciel nagradza uczniów ze zwycięskiej grupy dyplomami, upominkami i ocenami.
1 grupa ocenami bardzo dobrymi natomiast 2 kolejne grupy ocenami dobrymi i kolejne 2 dostatecznymi.
Karta pracy nr 1 - wykonanie ulotki informacyjnej na wylosowany temat, które potem łączą w jeden plakat:
Koła i okręgi.
Proste, półproste, łamane i odcinki.
Prostokąty i kwadraty.
Wielokąty.
Kąty - budowa i rodzaje.
Karta pracy nr 2 - puzzle - układanie z różnych wielokątów dwóch wybranych rysunków (tangram).
Karta pracy nr 3 - rozwiązywanie zadań utrwalających poznane wiadomości i umiejętności.
Uczniowie wypowiadają się na temat wykonywanych zadań oraz własnego zaangażowania, nauczyciel ocenia pracę uczniów.
Zastosowane metody aktywizują pracę uczniów, pobudzają do wysiłku intelektualnego i twórczego myślenia. Wymagają koncentracji, mają za zadanie uaktywnić wiedzę uczniów, pobudzić ich fantazję i wyobraźnię, uczyć się od koleżanek i kolegów z klasy, uczyć się współdziałania w zespole, komunikowania się, planowania, organizowania, stosowania zdobytej wiedzy w praktyce.
Zdania podsumowujące
Uczniowie kończą zdania:
Dziś nauczyłem się….
Przypomniałem sobie…..