Scenariusz zabaw wychowawczo - dydaktycznych
PROWADZĄCA: Jolanta Regulska
DATA: 15.10.2009 r.
GRUPA WIEKOWA: 4/5-latki
TEMAT KOMPLEKSOWY: „Kto nam listy przynosi?”
TEMAT ZAJĘĆ: „Droga listu od nadawcy do adresata”
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala przedszkolna
CEL OGÓLNY:
Zapozna się z drogą listu od nadawcy do adresata
Wdrażanie do uważnego słuchania tekstu literackiego
CELE OPERACYJNE: Dziecko:
Układa historyjkę obrazkową składającą się z 5 obrazków
Stosuje określenia: najpierw, potem, na końcu
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : Opowiadanie Z. Szczepańskiego „Historia pewnego listu”, historyjka obrazkowa „Droga listu”, klasery ze znaczkami, karta pracy nr 5, kredki.
FORMY: Praca z całą grupą.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Zabawa ortofoniczna - ćwiczenia narządów mowy
Dzieci naśladują wykonywane przez listonosza czynności
z jednoczesnym wydawaniem od głosów: dzwonka od roweru (dryń, dryń), szumu obracających się kół (szur, szur), odgłosu kroków (tup, tup), i pukania do drzwi (puk, puk).
Wysłuchanie opowiadania Z. Szczepańskiego „ Historia pewnego listu” (przew. metod. str.63).
Rozmowa o drodze, jaką przebył list, zanim dotarł do adresata.
Układanie historyjki obrazkowej „Droga listu”
Projektowanie znaczka
Dzieci oglądają klasery ze znaczkami, wymieniają cechy charakterystyczne znaczków, porównują je ze sobą, omawiają rysunki na znaczkach, ich kolorystykę. Następnie otrzymują kartę pracy nr 5
i projektują swój własny znaczek.
Wywieszenie znaczków dzieci na tablicy.
Uwaga: Nauczycielka prosi dzieci o przyniesienie koperty z adresem domu napisanym przez rodziców i znaczków.