Elżbieta Bowdur

Scenariusz lekcji nr 13

klasa 2

Blok tematyczny: Nasze zdrowie

Temat: Nasz wzrok

I. Cele

• Kształtowanie nawyku dbania o zdrowie.

• Doskonalenie pamięci wzrokowej.

• Doskonalenie techniki czytania.

• Ćwiczenia w układaniu i pisaniu zdań.

• Rozwijanie umiejętności wyróżniania nazw czynności.

Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 6.8 i 9 „Uczeń nazywa części ciała i organy wewnętrzne (…) oraz rozumie konieczność kontrolowania stanu zdrowia i stosuje się do zaleceń lekarza”

Pkt. 1.c „Uczeń wyszukuje w tekście potrzebne informacje i w miarę możliwości korzysta ze słowników i encyklopedii przeznaczonych dla dzieci na I etapie edukacyjnym”.

II. Środki dydaktyczne

podręcznik „Razem w szkole” cz.3

komputer z projektorem

albumy, encyklopedie dla dzieci

gra/plansza interaktywna „Reklama”

III. Przebieg zajęć

1. Poznawanie podstawowych elementów budowy oka

Nauczyciel prosi uczniów, aby odnaleźli w zgromadzonych albumach i encyklopediach ilustracje i informacje o oku. Dzieci dowiadują się, jak jest zbudowane oko(tęczówka, źrenica, soczewka, powieki, rzęsy, przewody łzowe) w oparciu o ilustracje, albumy i opowiadanie nauczyciela.

Poznawanie podstawowej roli i funkcji poszczególnych elementów narządu wzroku. Wyjaśnienie funkcji łez ( zwilżanie, bakteriobójcza).

Uwaga – podczas patrzenia na monitor komputera rzadziej mrugamy, a oczy wykonują o wiele więcej ruchów, dlatego oko szybko wysusza się i z czasem zaczyna źle funkcjonować.

1

Elżbieta Bowdur

2. Doświadczenie – reakcja źrenicy na światło

Uczniowie dobierają się w pary. Badane dziecko staje twarzą do okna, następnie odwraca się i lekko przysłania oczy dłońmi. Partner obserwuje jak zmieniają się źrenice kolegi pod wpływem światła oraz jego braku.

3. Rozmowa na temat dbania o dobry wzrok

Dzieci swobodnie wypowiadają się, nauczyciel naprowadza.

do zabawy i pracy wybierać miejsca dobrze oświetlone

unikać długotrwałego patrzenia na monitor telewizora lub komputera

chronić oczy przed słońcem (okulary przeciwsłoneczne)

nie przecierać oczu brudnymi rękoma

badać wzrok u okulisty

nosić okulary korygujące wadę wzroku

regenerować przez odpoczynek pośród zieleni

4. Wyróżnienie nazw czynności, które wykonujemy za pomocą wzroku –

podręcznik cz.3, ćw.3, str.51

5. Gra/plansza interaktywna „Reklama”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Kraina sprawności (9)

→ Reklama (4)

Opis interaktywności

Gra „Reklama” ćwicząca pamięć wzrokową.

Omówienie gry

Krótkie wprowadzenie nauczyciela na temat ćwiczeń, które pomagają rozwijać narząd wzroku oraz doskonalenia pamięci wzrokowej.

Dzieci przyglądają się planszy przez kilkadziesiąt sekund i starają się zapamiętać wszystkie elementy, które się na niej znajdują. Następnie pokazuje się plansza z wyrazami. Dzieci czytają wyrazy. Wybrany uczeń podchodzi do tablicy interaktywnej (lub do komputera) i zaznacza kliknięciem element, którego nie było na obrazku.

Zadanie powtarzamy kilkakrotnie.

2

Elżbieta Bowdur

6. Doświadczenie – zmysł wzroku. Skorzystanie z kart z „Wyprawki” oraz okularów.

7. Rozwiązanie rebusu – podręcznik cz3, ćw.5, str.51

Dzieci uzupełniają zdanie i starannie przepisują je do zeszytu.

8. Układanie i zapisywanie zdań z rozsypanki wyrazowej – podręcznik cz3, ćw.4, str.51

3