Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 13
klasa 1
Blok tematyczny: Jesień w parku
Temat: Prognoza pogody
I. Cele
• Ćwiczenia w mówieniu, poszerzanie słownictwa.
• Kształcenie umiejętności czytania globalnego wyrazów.
• Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowo-słuchowej wyrazów.
• Utrwalenie wzoru drukowanej litery M,m.
• Przeliczanie i klasyfikowanie elementów w zakresie 2.
• Dobieranie elementów w pary.
Podstawa programowa:
Pkt 7.1.c „Uczeń klasyfikuje obiekty: tworzy kolekcje np. zwierzęta, zabawki, rzeczy do ubrania”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz. 2
gimnastyczne krążki (szarfy)
komputer z projektorem
płyta CD1 audio
plansza interaktywna/gra „Buty”
prezentacja w PowerPoincie ze slajdem mapy Polski i z animowanymi elementami pogody – chmurka, deszcz, słońce oraz parasol oraz slajd z tekstem obrazkowym:
Za oknem pada ( deszcz-obrazek) i jest niska temperatura.
Mama ma dla Adama parasol i ( kalosze-obrazek).
Adam zapina ( kurtkę-obrazek) na zamek.
III. Przebieg zajęć
1. Zabawa w prezentację pogody - uruchomienie prezentacji nauczyciela z mapą Polski
Nauczyciel wskazuje (laserem bądź wskaźnikiem) na mapę i przedstawia prognozę pogody. Można także poprosić uczniów do prezentacji pogody.
1
Elżbieta Bowdur
Przykład
A oto prognoza pogody na najbliższe dni.
Na południu niewielki wiatr, zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami deszczu. Należy zaopatrzyć się w kalosze, nieprzemakalne kurtki oraz parasole.
Na wschodzie i w centralnej Polsce więcej słońca, ale po południu pokażą się chmury i będzie padał deszcz.
Od zachodu nadciągają deszczowe chmury oraz ochłodzenie. Temperatura obniży się i będzie padało przez cały dzień.
Na północy silne wiatry, przelotne opady, ale czasami pojawi się słońce. Niestety temperatura dość niska, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze.
2. Ukierunkowana rozmowa na temat jesiennej pogody
Skąd wiemy, jak się ubrać w danym dniu?
Co to jest prognoza pogody?
Gdzie zazwyczaj oglądamy prognozę pogody?
Kto ją przygotowuje?
Komu jest potrzebna?
Co ubieramy, gdy jest zimno i pada deszcz?
3. Czytanie tekstu z obrazkami. Wyróżnianie litery M,m
Nauczyciel wyświetla na ekranie tekst w PowerPoincie. Uczniowie czytają tekst zastępując obrazki wyrazami, a następnie zakreślają kolorowym pisakiem literę M,m:
Za oknem pada ( deszcz) i jest niska temperatura.
Mama ma dla Adama parasol i ( kalosze).
Adam zapina ( kurtkę) na zamek.
4. Łączenie zdjęć z odpowiednimi modelami wyrazów – podręcznik cz.2, ćw.3, str.27
5. Wyróżnienie litery M,m w wyrazach – podręcznik cz.2, ćw.4, str.27
6. Zabawa ruchowa „Kałuże”
Nauczyciel z pomocą dyżurnego rozkłada na podłodze kolorowe krążki lub szarfy. Dzieci poruszają się (podskakują) po sali w rytmie piosenki
„W deszczowym rytmie” tak, aby ominąć lub przeskoczyć krążek-kałużę. Gdy muzyka milknie, dzieci stają nieruchomo.
2
Elżbieta Bowdur
7. Gra interaktywna „Buty”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1
wybieramy obrazek naszego konta, a następnie kolejno klikamy:
→ Czarodziejski kufer (1)
→ Buty (4)
Opis interaktywności
Gra „Buty” polegająca na łączeniu w pary elementów o podanych własnościach.
Omówienie gry
Uczeń podchodzi do tablicy multimedialnej i zaznacza buty spełniające określony warunek, np.:
Pary butów, które mają obcasy.
Pary butów, które mają sznurowadła.
Buty bez pary.
8. Rysowanie prognozy pogody – podręcznik cz.2, ćw.2, str.29
3