SCENARIUSZ ZAJĘĆ
„Dokarmiamy zwierzęta”
Grupa: V 5-latki
Data: 09.12.2015r.
Nauczycielka: Katarzyna Królik
Formy pracy: zbiorowa, grupowa.
Metody pracy: czynna, słowna.
Pomoce i środki dydaktyczne: liczmany, tamburyno, obrazki zwierząt i ich pokarmów, cyfry, kartoniki z kropkami, laptop, rzutnik, płyta z grą, zeszyty grafomotoryczne.
Cel ogólny:
-Uświadomienie potrzeby dokarmiania ptaków w porze zimowej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-słucha opowiadania i odpowiada na pytania dotyczące jego treści,
-wyodrębnia głoski w nagłosie i w wygłosie,
-wie, w jaki sposób człowiek może pomóc zwierzętom przetrwać zimę,
-rozpoznaje i nazywa zwierzęta leśne,
-posługuje się cyframi 1-3 do określania liczebności zbioru oraz kolejności,
-wymienia nazwy zwierząt zimujących w Polsce,
-rysuje po śladzie,
-właściwie reaguje na umówiony wcześniej sygnał dźwiękowy,
-posługuje się penem na tablicy interaktywnej.
Przebieg zajęć:
„Przygotowania do zimy” - słuchanie opowiadania O. Masiuk. Rozmowa dotycząca treści opowiadania. N. zadaje dzieciom pytania: Z kim rozmawiał Pak? Jaki kłopot miała sikorka? Co zrobiły dzieci, by pomóc sikorce? W jaki sposób można pomóc zwierzętom przetrwać zimę? Kto w zagrodzie dba o zwierzęta?
Przygotowanie karmnika dla ptaków, wystawienie go na parapet przedszkolny.
„Karmimy zwierzęta” - zabawa matematyczna. N. dzieli dzieci na 4 zespoły. W każdym zespole są dzieci-zwierzęta. N. wyznacza jedno dziecko w każdej grupie do roli gajowego. Każda grupa ma liczmany jednego rodzaju (kasztany, guziki, klocki, patyki). Jest to jedzenie dla zwierząt. Zadaniem gajowego jest podzielenie pokarmu tak, by każde zwierzę dostało ty samo. Po wykonaniu zadania przez gajowego zwierzęta liczą swój pokarm i określają czy każdy ma po tyle samo. Zabawę powtarzamy kilka razy, by każde z dzieci miało okazję podzielić pokarm.
„Sikorki” - zabawa rytmiczna. Dzieci mają przydzielone role ptaków. Sikorki fruwają przy akompaniamencie tamburyna w rytmie ósemkowym. Gdy pojawi się wyraźny sygnał-jedno mocne uderzenie w tamburyno, dzieci-ptaki przykucają i jedzą słoninkę-stukają palcem o podłogę. Gdy powraca rytm ósemkowy, ptaki znów fruwają.
„Ile sylab?” - zabawa słuchowa. N. przygotowuje obrazki przedstawiające zwierzęta (sarnę, srokę, zająca, wronę), ich pokarm (siano, ziarna, rośliny), cyfry 1, 2, 3, kartoniki z ilością kropek odpowiadającą cyfrom 1, 2, 3. Dzieci nazywają zwierzęta na obrazkach. Następnie dzielą słowa na sylaby, liczą je i kładą obrazek obok właściwej liczy; podejmują próby wyróżniania głosek w nagłosie i wygłosie.
„Zwierzęta zimą” - gra edukacyjna na tablicy interaktywnej. Łączenie zwierząt z ich zachowaniem zimą - spaniem, przebywaniem w ciepłych krajach lub dokarmianiem.
Ćwiczenia małej motoryki; rysowanie zająca po przerywanej linii; dorysowywanie brakujących elementów (praca w zeszycie grafomotorycznym).