Scenariusz zajęć dydaktyczno - wychowawczych dla dzieci w wieku przedszkolnym
Zajęcia z cyklu "Przygody przedszkolaków z przyrodą. Z przyrodą przez cały rok".
Świetlica Przedszkolna w Masłowie
Autor: mgr Aleksandra Chrzan
Temat zajęć: "Barwy jesieni" - obrazy z liści - tworzenie kompozycji z jesiennych liści.
Cele zajęć:
- odgadywanie zagadek słownych związanych z aktualną porą roku - jesienią,
- zapoznanie z wierszem U. Garboś pt. "List wiewiórki" i B. Lewandowskiej pt. "Kolorowy bukiet",
- zapoznanie z popularnymi gatunkami drzew, liści i owoców z parku i z sadu,
- utrwalenie wiadomości o aktualnej porze roku - jesieni,
- kształtowanie poszanowania dla przyrody i uwrażliwianie na jej piękno,
- wzbogacanie słownictwa,
- zachęcanie do wspólnych zabaw ruchowych i dydaktycznych,
- kształtowanie przynależności do grupy,
- kształtowanie sprawności manualnej rąk i wyobraźni, twórczej dzieci poprzez wykonywanie prac plastycznych.
Cele operacyjne: dziecko:
- potrafi rozwiązywać zagadki słowne,
- umie wypowiadać się na dany temat,
- zna niektóre gatunki drzew, liści i owoców do nich należących,
- wymienia cechy charakteryzujące jesień,
- potrafi wytłumaczyć znaczenie słów "dary jesieni" i nazywa je,
- wie, jak należy dbać o piękno przyrody,
- chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych i dydaktycznych,
- potrafi wykonać pracę plastyczną.
Metody: obserwacja, rozmowa kierowana, zabawy dydaktyczne, zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne.
Formy: praca w grupie, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: "Zagadki dla najmłodszych" J. Stec, "Wybór literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu" H. Kruk, "Kalendarz muzyczny dla przedszkoli" U. Smoczyńska - Nachtman, ilustracje różnych gatunków drzew, liści i owoców, wiklinowy kosz, kasztany, żołędzie, jarzębina, szyszki, orzechy laskowe i włoskie, owoce z sadu, zasuszone liście z drzew, korale z jarzębiny, chustka, blok techniczny, klej, nożyczki.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć.
2. Odgadywanie zagadek o tematyce jesiennej.
3. Zapoznanie z wierszem U. Garboś pt. "List wiewiórki" i B. Lewandowskiej pt. "Kolorowy bukiet".
"List wiewiórki" U. Garboś
Drogie dzieci!
Lato odeszło, nadchodzi jesień,
pełny koszyczek darów nam niesie.
Są w nim żołędzie, grzyby, kasztany
i z jarzębiny korale dla mamy.
Jest chmurka z nieba, deszczu kropelki
oraz wicherek, wietrzyk niewielki.
Owoce z sadu no i warzywa.
Każdy na zdrowie niech je spożywa.
"Kolorowy bukiet" B. Lewandowska
Do parku przyszły
z przedszkola dzieci.
Chcą zrobić z liści
barwny bukiecik.
Listki czerwone
jak malowane.
Leżą pod klonem
i pod kasztanem.
Pod dębem leżą
brązowe liście,
Liście pod wierzbą
błyszczą srebrzyście.
Serduszka złote
spadają z brzozy,
Jaś ma ochotę
w bukiet je włożyć.
Gdy ten bukiecik
stanie na stole,
Ozdobi dzieciom
całe przedszkole.
4. Wspólne omówienie treści utworów.
- O jakiej porze roku mówią wiersze?
- Po czym można poznać, że nadeszła jesień?
- Jakie dary przynosi nam jesień?
- Co dzieje się z liśćmi na drzewach?
- Jaki mają kolor jesienią?
- Dlaczego liście są kolorowe jesienią?
5. Rozmowa kierowana o cechach charakteryzujących jesień - usystematyzowanie wiedzy na temat aktualnej pory roku.
- Jaka jest pogoda jesienią?
- Jak zachowują się zwierzęta o tej porze roku?
- Jak zachowują się ptaki i owady?
- W jaki sposób my przygotowujemy się do zimy?
6. Wyjaśnienie znaczenia słów "dary jesieni", rozpoznanie ich i nazywanie.
7.Zabawa ruchowa pt. "Zbieramy kasztany" (dzieci biegają swobodnie po sali. Na hasło: "Zbieramy kasztany" każde dziecko stara się zebrać jak najwięcej kasztanów rozrzuconych po sali przez nauczyciela).
8.Zapoznanie dzieci z różnymi gatunkami drzew, liści i ich owoców z parku i z sadu na podstawie ilustracji i naturalnych okazów.
9.Zabawy ruchowe pt. "Zbieramy liście" (dzieci biegają po sali w pewnym momencie zabawy nauczyciel podrzuca liście do góry. Na hasło: "Zbieramy liście" dzieci zbierają liście i siadając kładą je obok siebie. Liście te posłużą im do zrobienia pracy plastycznej.
10.Utrwalenie piosenki pt. "Jarzębina" do słów A. Chodorowskiej.
"Jarzębina"
I. Już lato odeszło i kwiaty przekwitły,
A jeszcze coś w polu się mieni.
To w polu i w lesie czerwienią się spójrzcie
Korale, korale jesieni.
REF: Idzie lasem Pani Jesień,
jarzębinę w koszu niesie.
Daj korali nam troszeczkę,
nawleczemy na niteczkę.
II. Włożymy korale, korale czerwone
i biegać będziemy po lesie.
Będziemy śpiewali piosenkę jesienną
niech echo daleko ją niesie.
REF: Idzie lasem Pani Jesień ....
11.Zabawa dydaktyczna pt. "Rozpoznaj owoce" (dzieci siedzą w kole, przed nimi nauczyciel stawia kosz z owocami z sadu i z parku. Kolejno prosi do siebie dzieci, zasłaniając im oczy chustką. Dzieci dotykają owoc i nazywają go).
12.Wykonywanie pracy plastycznej pt. "Barwy jesieni" - tworzenie kompozycji z jesiennych liści - zebranych dzień wcześniej przez dzieci na wycieczce.
Bibliografia:
1.H. Kruk "Wybór literatury do zajęć i zabaw w przedszkolu,
2.U. Smoczyńska - Nachtman "Kalendarz muzyczny dla przedszkoli",
3.J. Stec "Zagadki dla najmłodszych".