Scenariusz Organizujemy gry i zabawy ruchowe


SCENARIUSZ LEKCJI Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Temat: Organizujemy gry i zabawy ruchowe.

Cele lekcji:

Zadania dydaktyczne:

Zadania wychowawcze:

SCENARIUSZ LEKCJI

Klasa: V b

Ilość ćwiczących: 22 uczniów

Miejsce: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 minut

Sprzęt: chorągiewki (1- zielona 1- czerwona), skakanki, 2 piłki ręczne, magnetofon

Tok lekcji

Treść

Dozo

wanie

Wskazówki organizacyjno-metodyczne

I CZĘŚĆ WSTĘPNA

1.Czynności organizacyjne

2.Przedstawienie zadań lekcji

3.Zabawa ze śpiewem

4.Zabawa masowa

Zbiórka uczniów w dwuszeregu. Nauczyciel sprawdza obecność i gotowość uczniów do lekcji wychowania fizycznego.

Na dzisiejszej lekcji będziecie się uczyć nowej zabawy „Przeciąganie w parach” oraz doskonalić będziecie poznane już wcześniej gry i zabawy.

„Ustawmy się”- dzieci wiążą koło zwracając się twarzą na zewnątrz. Nauczyciel wyznacza jedno dziecko, które wchodzi do środka koła; koło posuwa się w prawą lub lewą stronę, przy czym dzieci śpiewają. W czasie śpiewania piosenki dziecko stojące w kole przechodzi z miejsca na miejsce, szukając swego przyjaciela lub przyjaciółki. Przy słowach: proszę cię, odwróć się- zatrzymuje się przy kimś stojącym na obwodzie koła, zapraszając do wspólnej zabawy. Wtedy koło zatrzymuje się. Wybrane dziecko odwraca się i jeśli dziecko stojące w środku uzna je za przyjaciela, wówczas obydwoje chwytają się za ręce i w podskokach obracają się, śpiewając z innymi: tak, tak, znam ja cię itd., po czym zamieniają ze sobą miejsca. Jeśli jednak okaże się, że wybrane dziecko nie należy do jego przyjaciół, stojąc w kole odchodzi, śpiewając: nie, nie, nie znam cię, z tobą bawić nie chcę się.

„Lawina”- dziecko oznaczone szarfą stara się schwycić inne dzieci uciekające w różnych kierunkach sali. Dotknięte wkłada szarfę i pomaga chwytać pozostałe dzieci. Liczba chwytających zwiększa się jak lawina. Ucieczka staje się coraz trudniejsza. Przy powtórzeniu zabawy zaczyna ją ostatni schwytany.

2′

1′

4′

4′

Ustawienie dwuszereg

XXXXXXXXX

XXXXXXXXX

N

j.w.

Ustawienie

X X

X X

X O X

X X

X X

N

Ustawienie

Rozsypka

X X

X X

X X X

X O

X X X

N

II CZĘŚĆ

GŁÓWNA

5. Zabawa orientacyjno-porządkowa

6. Zabawa z mocowaniem

7. Zabawa na czworakach

8. Zabawa bieżna

9. Zabawa rzutna

10. zabawa skoczna

11. Zabawa ze śpiewem

12. Indywidualne dowolne ćwiczenie

„Drogowskaz”- uczestnicy stają w dwóch, trzech rzędach na początku torów, kładąc ręce na barki swych poprzedników. Na sygnał prowadzącego, który staje z chorągiewkami z boku torów, pociągi ruszają naprzód, gdy ten podniesie chorągiewkę czerwoną- zatrzymują się, a przy podniesieniu zielonej- ruszają. Pociągi poruszają się tam i z powrotem, przy czym każdorazowo zmienia się czołowych (lokomotywy).

„Przeciąganie w parach”- uczniowie dobierają się parami, ustawiają się prawym bokiem do siebie z podaniem ręki wewnętrznej i oparciem nawzajem nogi wewnętrznej. Pary przeciągają się, przy czym dozwolone są różnego rodzaju zwody. Wygrywa rząd, któremu uda się przeciągnąć większą liczbę uczestników na swoją stronę. Można przeciągać się prawą i lewą ręką.

„Wyścig szczurów na czworakach”- uczestnicy ustawiają się w dwa współśrodkowe koła, zwróceni twarzami do siebie; zewnętrzni w szerokim rozkroku trzymają się za ręce. Na sygnał stojący wewnątrz przysiadają, wydostają się na zewnątrz na czworakach między nogami swych współćwiczących i w tej pozycji obiegają jak szczury (drobnymi ruchami tuż przy ziemi) dookoła stojących, po czym wracają między nogami na swoje miejsca. Wygrywa ten szczur, który najszybciej wykonał zadanie. W czasie biegu na czworakach szczury mijają się z prawej strony. Nie mogą się potrącać.

„Wilk i owce”- nauczycielka wyznacza jedną osobę „wilka”, pozostałe osoby (owce) ustawiają się na wyznaczonej linii. Wilk woła: boicie się wilka? .Na to pytanie owce odpowiadają: nie i natychmiast biegną przed siebie chcąc przedostać się poza linię, na której czatuje wilk. Ten jednak biega wśród linii i zagradza im drogę. Jeśli dostanie którąś z owiec, wówczas staje się ona wilkiem i zabawa toczy się od początku.

„Zaganianie piłki świnki”- uczestnicy zabawy siedzą w dość dużym i zwartym kole w takiej odległości od siebie, aby piłka mogła się przedostać między nimi (może być więcej kół). Siedzący w kole uderzają piłkę pięścią, starając się przebić ją poza krąg siedzących. Piłka świnka nie może jednak przedostać się ponad siedzącymi, a tylko między nimi, tocząc się po ziemi. Uczestnicy zabawy uderzają piłkę prawą lub lewą ręką w zależności od potrzeby, przepędzając ją od siebie i pilnując, aby nie wydostała się na zewnątrz koła. Gdy się tak stanie, wprowadzamy ją do zabawy w miejscu wydostania się.

„Skoki ze skakanką”- każdy ujmuje oba końce skakanki i trzymając łokcie blisko tułowia, wprawia ją w ruch wirowy tak, aby przechodziła znad głowy pod nogi itd. Kiedy skakanka zbliży się do nóg, trzeba podskoczyć, aby mogła ona wirować bez przerwy. Dzieci wykonują podskoki najpierw obunóż, potem jednonóż; najpierw w miejscu, a potem w lekkim biegu lub w marszu z wysokim podnoszeniem kolan, a w końcu łącząc te różne sposoby zmieniając tempo ruchu skakanki, a wraz z tym i podskoków.

„Nie chcę cię znać”- dzieci ustawiają się w pary- stoją twarzą naprzeciw siebie nie trzymając się za ręce. Wszyscy śpiewają: Nie chcę cię, nie chcę cię, nie chcę cię znać-jednocześnie odchodzą od siebie i kiwają rytmicznie ręką jak na pożegnanie. Następnie pary zbliżają się rytmicznie ku sobie ze słowami: Chodź do mnie, chodź do mnie rączkę mi dać, z przywołującym ruchem jednej lub obu rąk. Prawą mi daj, lewą mi daj- podają sobie najpierw prawą potem lewą dłoń. Będziemy razem tańcować- obejmują się jak przy walcu i tańczą na trzy tempa.

Indywidualne formy ruchu przy muzyce z magnetofonu.

3′

3′

3′

3′

4′

4′

4′

2′

Ustawienie

x x x

x x x

x x x

x x x

N

Ustawienie

XXXXXXXXXX

OOOOOOOOOO

N

Ustawienie

X X

X O O X

XO OX

X O O X

X X

N

Ustawienie

............................

OOOOOOOOO

W-----------------

...........................

Ustawienie

X X

X X

X P X

X X

X X

N

X X

X X

X P X

X X

X X

Ustawienie

Rozsypka

Ustawienie

X O X O

X O

N X O

X O X O

III CZĘŚĆ KOŃCOWA

13. Ćwiczenia korekcyjne

14. Podsumowanie i zakończenie lekcji

Stanie przodem do drabinki, nachwyt szczebla na wysokości klatki piersiowej:

Wysokie wspięcia na palce

Naprzemienne wspięcia na palce

Podskoki z obciąganiem stóp

Rysowanie paluchem liter, cyfr itp.

Marsz naokoło sali z podkurczonymi palcami stóp.

Chodzenie w wysokim wspięciu.

Chodzenie z ustawianiem stóp w jednej linii, jedna tuż przed drugą lub z krzyżowaniem nóg.

Chodzenie z akcentowaniem kroków palcami stóp.

Zbiórka, omówienie zajęć- zachęcenie uczniów do takiej formy zabaw poza zajęciami wychowania fizycznego.

6′

2′

Ustawienie naprzeciwko drabinek

Marsz naokoło sali

XXXXXXXXXX

XXXXXXXXXX

N

USTAWMY SIĘ

Ustawmy się wszyscy razem, ustawmy się w kółko,

gdzieżeś ty mi się podziała, moja przyjaciółko.

Szukam cię tu i tam, pomiędzy wszystkimi,

Abyś mogła bawić się zarówno z drugimi.

Proszę cię, obróć się, jesteś ty, albo nie.

Nie, nie, nie znam cię, z tobą bawić nie chcę się.

Tak, tak, znam ja cię, z tobą bawić będę się.


