Smoleń Sebastian
Konspekt lekcji z wychowania fizycznego.
1. Data lekcji: 23.09.2004 r. Klasa: V Chłopcy
2. Temat lekcji: Gry i zabawy ruchowe
3. Cele główne lekcji w zakresie:
- Motoryczności kształtowanie: szybkość, siła i koordynacji ruchowej
- Umiejętności: współpraca w zespole
- Działania wychowawcze: dyscyplina na lekcji w-f
- Wiadomości: zapoznanie się z nowymi grami i zabawami
4. Miejsce lekcji: strzelnica szkolna.
5. Przybory / przyrządy: piłka do siatkówki, laska gimnastyczna.
6. Czas lekcji: 45 min
7. Liczba ćwiczących: 18
8. Metody realizacji zadań ruchowych: naśladowo-ścisła zadaniowo-ścisła.
9. Formy prowadzenia zajęć: forma frontalna, w zespołach.
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe lekcji |
Czas dozowania |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe. |
Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań. |
3-5 minut |
Ustawienie w dwuszeregu. |
2. Zabawa ożywiająca |
Dwa rzędy, naprzeciwko siebie w odległości 4 -5 metrów. Na środku staje trener z laską. Sygnałem do startu jest puszczenie laski przez trenera. Zawodnicy na przemian startują, próbując złapać laskę przed jej upadkiem. Jeżeli uda mu się to otrzymuje 1 punkt. |
3 - 4 minuty |
|
3. Ćwiczenia kształtujące. |
|
8-10 minut
Po 5 5 5 5 3
Po 5
|
Bieg po truchtem
Ustawiamy się w rozsypce.
Siad prosty.
|
4. Zabawa |
Dwa lub więcej rzędów o równej liczbie uczestników siada koło siebie na linii startu. Odstępy między zawodnikami w rzędzie 1-2 metry. Na sygnał pierwszy z rzędu wkłada sobie piłkę między stopy i przekazuje ją w tył poprzez wykonanie leżenia przewrotnego. W momencie kiedy trafi do ostatniego ten biegnie na początek rzędu i przekazuje piłkę tym samym sposobem. Rywalizacja kończy się w momencie powrotu do pierwotnego ustawienia. Wygrywa zespół, który jako pierwszy zakończył zadanie.
|
3 - 4 minuty |
Piłka nie może upaść na ziemię i ominąć któregoś z zawodników |
5. Zabawa bieżna |
Wszyscy ustawiają się w dwóch rzędach. Prowadzący trzyma wyrzuca piłkę w przód. Zawodnicy maja za zadanie złapanie jej jak najszybciej. Która osoba złapie wcześniej zdobywa punkt dla drużyny.
|
5 - 8 minut |
|
6. Zabawa |
„Dwa ognie” wszyscy uczestnicy stają na wyznaczonym polu, dwie osoby ustawiają się poza nim, mają oni za zadanie skuć jak najwięcej osób. Skute osoby można uwolnić z powrotem łapiąc piłkę z powietrza. Kują jedynie ręce i nogi.
|
8 - 10 minut |
Zwracamy uwagę aby rzuty nie były wysokie i żeby nie były zbyt mocne. |
7. Zabawa uspokajająca.
|
Uczestnicy kładą się w szeregu, w dowolnej pozycji. Na sygnał trener włącza stoper i odmierza 1 minutę. Każdy sam odlicza sobie minutę i w momencie kiedy sądzi, że upłynęła wstaje. Ten kto był najbliżej prawdy wygrywa.
|
2 minuty |
|
8. Czynności organizacyjno-porządkowe. |
Uporządkowanie strzelnicy, zbiórka, podsumowanie zajęć.
|
4 minuty |
Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym. |
1
1