Scenariusz zajęcia z rozwijania pojęć matematycznych
Temat: Wprowadzenie w świat matematyki - poznajemy liczbę i cyfrę siedem.
Cel:
- kształtowanie umiejętności liczenia: rozszerzanie zakresu liczenia i
ustalanie ile jest policzonych obiektów;
- wyzwolenie wielostronnej aktywności dzieci przez przyswajanie,
odkrywanie, przeżywanie, działanie.
Forma organizacji pracy: - grupowa, indywidualna
Metody : czynna - zadań stawianych dziecku do wykonania
Metoda Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona
Metoda E.Gruszczyk - Kolczyńskiej
Dziecko:
zna cyfry i liczby, potrafi je umiejętnie i praktycznie zastosować;
kojarzy liczbę elementów z jej odpowiednikiem,
potrafi tworzyć ciągi liczbowe;
potrafi wskazać liczbę następną i poprzednią,
zna miejsce liczby w szeregu;
przestrzega uzgodnionych umów;
potrafi poradzić sobie z emocjami i rozumnie zachować się w sytuacjach trudnych, pełnych napięć;
umie nabyte umiejętności zastosować w praktycznym działaniu;
myśli logicznie i samodzielnie;
wie jak należy współdziałać i współpracować w zespole,
potrafi rozpoznać cyfry i odczytać wyrazy,
wie jakie są dni tygodnia, potrafi je nazwać:
wie ile jest dni tygodnia, potrafi ułożyć je w kolejności;
umiejętnie posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 1 - 7;
liczy w przód i w tył, pod dyktando nauczyciela,
Pomoce:
Wiersze : „Tydzień” J. Brzechwa, „Gąsienica tajemnica" D. Gellnerowa.
kartoniki z cyframi, kartoniki z napisanymi dni tygodnia, płyta z nagraniem muzyki do zabawy i metody P.Dennisona, ilustracje do wiersza „Tydzień”,
Przebieg:
Ćwiczenia gimnastyki mózgu: ● picie wody,
● kapturek myśliciela,
● słoń
Wysłuchanie wiersza „Tydzień” ilustrowanego obrazkami.
Określanie ile dzieci miał Tydzień,
Ustalenie kolejności dni tygodnia i przyporządkowanie cyfry do odpowiedniego dnia tygodnia.
Określanie, jaka liczba poprzedza liczbę siedem a jaka następuje po niej.
Zaproszenie do zabawy w „Gąsienicę” - dzieci poruszają się jak gąsienica i odliczają kolejno od 1 do 7 i od 7 do 1 -Idzie ścieżką gąsienica, kolorowa tajemnica, krótkich nóżek mnóstwo ma, pierwszą robi pa, pa, drugą robi itd.
Zaproszenie dzieci do wykonania zadań - zadania dostosowane do wieku i umiejętności dzieci.
mgr Marzena Sadurska
Miejskie przedszkole Nr 9
im. Jana Brzechwy
Jarosław