Konspekt lekcji gier i zabaw ruchowych nr 3
Data: 07.04.2003r.
Klasa: VI chłopcy
Temat: Nauka gry skocznej: ,,Wyścig skokami.''
Cele główne lekcji w zakresie: a. motoryczności:
kształtowanie skoczności, szybkości, koordynacji ruchowej, szybkiego reagowania na sygnał b. umiejętności:
uczeń będzie umiał przeprowadzać grę : ,,Wyścig skokami'' c. wiadomości:
bezpieczeństwo na lekcjach wychowania fizycznego
d. działania wychowawcze:
nauczanie współzawodnictwa, współpracy w grupie, rywalizacji
e. zdrowia:
wpływ ruchu na zdrowie człowieka
Miejsce lekcji: sala gimnastyczna
Przybory / przyrządy: piłki, chorągiewki, szarfy
Czas lekcji: 45 minut
Liczba ćwiczących: 18
Metody realizacji zadań ruchowych: zabawowo-klasyczna, zabawowo-naśladowcza
Formy prowadzenia zajęć: frontalna, w zespołach
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe lekcji |
Czas , dozowanie |
Uwagi |
Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe |
1). Zbiórka, powitanie klasy, sprawdzenie obecności, stanu zdrowia, podanie tematu, celu i zadań lekcji. 2). Motywacja do aktywnego uczestnictwa w lekcji - osoby najlepiej wykonujące ćwiczenia otrzymają bardzo dobre oceny. |
4 - 5 min. |
Ustawienie w dwuszeregu. |
Zabawa orientacyjno-porządkowa |
,,Piłka parzy'' - luźna gromadka biegnie na wprost prowadzącego, który rzuca jedną lub dwie piłki ostrzegając, że każda z nich ,,parzy''. Biegnący omijają je i przeskakują . |
3 - 4 min. |
Nie wybieganie poza wyznaczony teren. |
Gra z mocowaniem |
,,Przeciąganie w parach'' - dwie osoby chwytają się za ręce, stają do siebie bokiem i przeciągają się, wygrywa rząd, któremu uda się przeciągnąć większą liczbę uczestników na swoją stronę. |
3 - 4 min. |
Można przeciągać się prawą i lewą ręką. |
Zabawa bieżna |
,,Natarcie'' - dwie grupy stają naprzeciw siebie w szeregu, na sygnał wszyscy wybiegają, starając się jak najszybciej dostać do mety. W czasie zmieniania miejsca krzyczą `'hura''. Po zajęciu miejsca na mecie milkną. |
3 - 4 min. |
Zwracać uwagę na prawidłowe mijanie z prawej strony. |
Zabawa rzutna |
,,Zbijany'' - jeden gracz ustawia się tyłem do pozostałych , reszta dzieci ustawiona na linii w szeregu celuje kolejno piłką w stojącego tyłem, starając się go trafić. Kto nie trafi przechodzi na miejsce trafianego. |
5 min. |
Osoba trafiana powinna schylić głowę. |
Gra kopna |
,,Sztafeta kopna'' - dwie drużyny, przed każdym pierwszym graczem leży piłka. Pierwszy z rzędu podaje nogą piłkę do pierwszego gracza drugiego rzędu z naprzeciwka i odchodzi na koniec. Podają piłkę aż dojdzie do gracza który zaczynał wyścig. Wygrywa drużyna która szybciej i celniej podaje piłkę. |
4 min. |
Określamy sposób podań i przyjęcia piłki. |
Gra skoczna |
,,Wyścig skokami'' - dwa lub więcej rzędów ustawia się na linii startu , pierwszy z każdego rzędu podskokami zbliża się do drugiej linii oddalonej o 10 - 15 kroków od linii startu. Na linii stoi chorągiewka, którą uczestnik gry obiega i wraca podskokami obunóż na linię startu. Tu uprawnia następnego dobiegu przez dotknięcie jego wyciągniętej dłoni, sam zaś staje na końcu. Wygrywa rząd, którego wszyscy uczestnicy szybciej ukończą wyścig. |
8 - 10 min. |
Dokładnie zapoznać dzieci z zasadami gry, zademonstrować grę bez rywalizacji, zwrócić uwagę na prawidłowe odbicie i lądowanie, wprowadzać nowe odmiany gry. |
Zabawa o charakterze uspokajającym |
,,Powrót do bazy'' - zadaniem uczniów jest ułożenie z własnych ciał hasła `'SOS'', które ma być hasłem dla nadlatujących samolotów. |
2 - 3 min. |
Ustawienie w rozsypce na całej sali. |
Ćwiczenia organizacyjno- porządkowe końcowe |
Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, pogadanka na temat bezpieczeństwa na lekcjach wychowania fizycznego, nagrodzenie osób które najlepiej ćwiczyły, zachęcenie dzieci do samodzielnego ćwiczenia po lekcjach, pożegnanie. |
4 - 5 min. |
Ustawienie w półkolu. |
Marcin Kasperski