Scenariusz zajęć
rewalidacyjno - wychowawczych
Nauczyciel prowadzący: Iwona Waks
Rodzaj zajęć: rewalidacyjne grupowe
Data: 13.02.2013 r.
Czas trwania: 1 godzina
Temat zajęć: Stymulacja polisensoryczna według pór roku - Zima.
Cele główne:
Rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznawania świata.
Doskonalenie wrażliwości zmysłowej poprzez angażowanie zmysłu wzroku, słuchu, smaku, dotyku, węchu w trakcie działalności.
Zapoznanie z kolorem, smakiem, zapachem przypisanym zimie.
Rozwijanie aktywności twórczej.
Cele operacyjne:
Potrafi się witać, wie że to początek zajęć,
koncentruje uwagę na płomieniu świeczki,
kojarzy dźwięk trójkąta z zimą,
kojarzy śnieg oraz zimny podmuch z zimnem-zimą.
utrwala zapach i smak mięty,
usprawnia motorykę małą,
współdziałanie z drugą osobą,
potrafi słuchać i relaksować się.
Metody:
Praktycznego działania,
Słowne - słowa piosenki, słowo kierowane do dziecka, czytane opowiadanie,
Polisensoryczne- samodzielne doświadczanie, działanie na wszystkie zmysły.
Formy pracy:
Grupowa
Indywidualna
Planowane środki dydaktyczne:
Olejek o zapachu mięty,
świeczka,
pastylki o smaku mięty,
czekolada miętowa,
wiatrak, projektor z zimową tarczą,
wata, płatki kosmetyczne, biała wełna, brystol, worek na śmieci,
płyta z muzyką Vivaldiego „Zima”, zimowe piosenki dla dzieci, prezentacja z zimowymi krajobrazami, bajka - słuchowisko pt.”Królowa śniegu”
Przebieg zajęć:
Cel zajęć |
Zadania do realizacji |
Uwagi o realizacji |
Część wprowadzająca |
||
Potrafi się witać, wie że to początek zajęć. |
Dostarczanie wrażeń wzrokowo - słuchowo - dotykowych: powitanie dzieci piosenką „Witaj...jak się masz”. |
Nauczyciel podchodzi do dzieci, do każdego osobna: wita się każdym masując dłonie oliwką. |
Koncentruje uwagę na płomieniu świeczki. |
Dostarczanie wrażeń wzrokowo - węchowych: zapalenie świeczki miętowej. |
Nauczyciel podchodzi do dzieci, do każdego osobna: pokazuje dzieciom płonącą świecę. Świeca pali się przez cały czas trwania zajęć. |
Część rozwijająca |
||
Kojarzy dźwięk trójkąta z zimą.
|
Dostarczanie wrażeń słuchowych: demonstrowanie brzmienia instrumentu - trójkąt. |
Nauczyciel podchodzi do każdego dziecka z trójkątem pomaga dziecku zagrać na trójkącie,. W tle słychać utwór Vivaldiego „Zima”. |
Kojarzy śnieg oraz zimny podmuch z zimnem-zimą. |
Dostarczanie wrażeń dotykowych - doświadczanie zimna, powiewu wiatru i wydmuchu sztucznych płatków śniegu. |
Nauczyciel podchodzi do każdego dziecka z tacą ze śniegiem: dziecko wkłada rękę do miski ze śniegiem, z pomocą ugniata kulkę ze śniegu. Nauczyciel podchodzi do każdego dziecka z wiatrakiem. W tle słychać utwór Vivaldiego „Zima”. |
Utrwala zapach i smak mięty.
|
Dostarczanie wrażeń smakowych -smakowanie pastylki miętowej oraz miętowej czekolady. |
Nauczyciel podchodzi do każdego dziecka: daje do posmakowania pastylkę miętową i miętową czekoladę. W tle słychać utwór Vivaldiego „Zima”. |
Usprawnia motorykę małą. |
Rozwijanie aktywności twórczej: wykonanie pracę plastycznej Pani Zima z białej wełny, płatków kosmetycznych, worków na śmieci oraz z waty. |
Nauczyciel z każdym dzieckiem przykleja elementy materiałów w celu powstania obrazka. W tle słychać zimowe piosenki dla dzieci. |
Część podsumowująca |
||
Współdziałanie z drugą osobą. |
Mycie rąk z misce z wodą i mydłem, wycieranie dłoni ręcznikiem. |
Nauczyciel podchodzi do każdego dziecka z miską i ręcznikiem. |
Potrafi słuchać i relaksować się. |
Dostarczanie wrażeń słuchowych; relaksacja przy słuchowisku pt. „Królowa Śniegu” czytanym przez Piotra Fronczewskiego. |
Dzieci leżą na materacach, zaciemniona sala, nauczyciel siedzi wśród dzieci. Gaszenie lampki zapachowej na końcu. |
1