Scenariusz zajęć
TEMAT: Wsłuchuję się w zimę – maluję zimę.
CELE:
- uczeń doskonali zręczność swoich dłoni oraz czynności manipulacyjne (robienie malutkich kulek „śniegowych”)
- uczeń rozwija swoją wrażliwość dotykową i utrwala znajomość niektórych znaków graficznych poprzez odczytywanie i pisanie palcem na plecach
- uczeń relaksuje się poprzez słuchanie muzyki barokowej i rysowanie
METODY PRACY:
• waloryzacyjna (słuchanie muzyki, wykonanie pracy plastycznej)
• podająca (polecenia, instrukcje, wypowiedzi uczniów)
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- kominek zapachowy,
- olejek aromatyczny,
- magnetofon,
- nagrania z muzyką barokową – A. Vivaldi „The Four Seasons” (utwór pt. „The Winter”),
- kartka i marker
- teksty wiersza E. Szelburg-Zarembiny pt. „Styczeń”
- śnieżynki - szablony
- arkusz szarego papieru
- kredki, flamastry, pisaki
- klej
- zimowy przysmak (ciasteczka)
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zapalenie „Pachnącego Światełka”
2. Uczeń doskonali swoją sprawność manualną poprzez wykonywanie kulek śniegowych (tj. papierowych) bardzo małych rozmiarów.
3. Pisanie palcem na plecach – zgadywanka
Siadamy po turecku jeden za drugim. Nauczyciel pisze palcem na plecach ucznia siedzącego przed nim pierwszą literę: Z. Uczeń pisze to samo i w ten sam sposób na plecach kolegi. Ten z kolei przenosi znak graficzny na kartkę leżącą przed nim. W drugiej rundzie nauczyciel pisze literę I; w kolejnych: M., A. Efektem tego ćwiczenia jest napisany na kartce wyraz: ZIMA.
Przez cały czas zajęć towarzyszy nam utwór A. Vivaldi’ego pt. „Zima”.
4. Bałwankowa niespodzianka – kruche ciasteczka.
5. Przypominamy sobie nazwy zimowych miesięcy (jednym z nich jest właśnie styczeń). Nauczyciel czyta wiersz.
Ewa Szelburg-Zarembina
STYCZEŃ
Jedzie styczeń czwórką koni,
Złote lejce trzyma w dłoni.
Wiatr go ściga, pędzi, goni!
W złotym słonku srebrny kurz…
Pyszna sanna w skrzący mróz!
6. Wykonanie śnieżynek z papieru.
7. Wsłuchaj się w muzykę. Namaluj to, co słyszysz.
Cały czas towarzyszy nam muzyka barokowa – muzyczne wyobrażenie zimy Vivaldi’ego.
Uczniowie przenoszą swoje muzyczne wyobrażenie zimy na papier. Kiedy obrazy są już gotowe, umieszczamy je śnieżynkowej ramie.