„Świetlicowy konkurs zimowy”
(konspekt zajęć hospitowanych)
Cele główne:
Zachęcanie do uprawiania sportów zimowych i bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu.
Kształcenie umiejętności wspólnej zabawy.
Rozwijanie wyobraźni.
Rozwijanie umiejętności komunikatywnej prezentacji.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi posługiwać się posiadaną wiedzą z zakresu bezpiecznego zachowania
w trakcie zabawy w zimie.
Uczeń potrafi współdziałać w grupie (drużynie).
Uczeń czuje się odpowiedzialny za efekt pracy grupowej.
Metody: gra dydaktyczna.
Formy: grupowa, indywidualna.
Środki: blok rysunkowy, kredki, karta pracy - krzyżówka z hasłem, koperty z zadaniami, wizytówki drużyn - śnieżki, bałwanki, gwiazdki, puzzle - kartki pocztowe z zimowym krajobrazem.
Miejsce: świetlica szkolna.
Termin realizacji: styczeń 2008 r.
PRZEBIEG KONKURSU I WYKORZYSTANE ZADANIA KONKURSOWE:
Powitanie dzieci i podanie celu konkursu.
Celem konkursu jest dobra wspólna zabawa, podczas której będziecie mieli okazję sprawdzić swoje wiadomości z zakresu bezpieczeństwa zabaw na śniegu. Zadania będziecie wykonywać w grupach. Drużyna, która najlepiej je wykona otrzyma nagrody (dyplomy).
Podział uczniów na grupy - uczestnicy konkursu w dowolnej kolejności losują karteczki na których znajdują się symbole drużyn. W wyniku losowania powstają trzy drużyny.
Przedstawienie uczestników oraz nadanie drużynom nazw - śnieżki, bałwanki, gwiazdki. Uczniowie kolejno drużynami siadają przy oznaczonych stolikach.
Omówienie przebiegu konkursu:
I runda - zagadki dla drużyn.
II runda - zadania w kopertach.
III runda - krzyżówka z hasłem.
Podliczenie punktów i wręczenie dyplomów.
ZADANIA KONKURSOWE:
RUNDA I - ZAGADKI (czas odpowiedzi na każde pytanie - 1 minuta)
Ptak z czerwonym brzuszkiem, który z tego słynie, że zamiast odlatywać przylatuje
w zimie. (gil)
Jest to domek niepotrzebny latem, zimą co dzień karmi zwierzęta skrzydlate. (karmnik)
Wisi na ścianie mała książeczka, co dzień spada z niej jedna karteczka. (kalendarz)
Jak nazywa się kraina, w której mieszkają pingwiny? (Antarktyda)
Miesiąc, w którym zaczyna się zima. (grudzień)
Srebrne krople zamienia w sople. (mróz)
Jak ta szyba się nazywa co wodę na stawie przykrywa? (lód)
Sypał z nieba nockę całą, wszystko wokół pobielało. (śnieg)
Kiedy śniegiem jest pokryty trawnik cały, stoi na nim nieruchomo ten pan biały, dzieciom, które go lepiły trochę szkoda, że na wiosnę będzie z niego woda. (bałwan)
Kiedy ciągniesz je pod ośnieżoną górę, mocno trzymaj przywiązany do nich sznurek, bo jak tylko sznurek wymknie ci się z dłoni, wnet za nimi będziesz musiał gonić. (sanki)
Są z jednym palcem albo z pięcioma, jedna jest prawa a druga lewa. Nosisz je na swych dłoniach, gdy mróz na dworze i śnieg na drzewach. (rękawiczki)
Słupek rtęci w nim wędruje raz w dół raz w górę, tym sposobem pokazuje nam temperaturę. (termometr)
Ten żarłok futrem pokryty przez całą zimę śpi jak zabity, prawdopodobnie z tego powodu, że w zimie pszczoły nie robią miodu. (niedźwiedź)
Latem w szafie gdzieś się kryje pośród ciepłej twej odzieży, żeby zimą twoją szyję opatulić jak należy. (szalik)
Jedna nazwa - 4 zagadki - gubią je kwiatki. Są mydlane, owsiane, a ze śniegowych będzie bałwanek. (płatki)
Wygląda pięknie jak malowany, szczodrze ubrany, lecz zimą w innej stoi szacie, bo choć igły ma w lecie zimą je traci. (modrzew)
Za każdą dobrą odpowiedź drużyna otrzymuje 1 punkt - łącznie można zdobyć 16 punktów.
RUNDA II - ZADANIA W KOPERTACH (na każde zadanie - 5 minut - łącznie 25)
Uczniowie jadą na ferie zimowe - jakie zachowania są właściwe, a jakie niewłaściwe
w trakcie zabaw na śniegu. Posegreguj odpowiedzi: jazda na sankach, popychanie kolegów, rzucanie kulkami w głowę, wchodzenie na cienki lód, lepienie bałwana, jazda na łyżwach na lodowisku.
Za każdą dobrą odpowiedź drużyna otrzymuje 1 punkt - łącznie można uzyskać
3 punkty.
Kasia pomieszała nazwy dyscyplin sportowych. Pomóż jej ułożyć je w grupy - sporty typowo zimowe i letnie: biegi, skok o tyczce, maraton, skoki narciarskie, jazda figurowa, saneczkarstwo, piłka nożna, snowboard, jazda na rowerze, piłka plażowa, biegi narciarskie, bojery (żeglarstwo lodowe).
Za każdą dobrą odpowiedź grupa otrzymuje 1 punkt - łącznie można zdobyć 6 punktów.
Łukasz wybiera się na długi zimowy spacer. Pomóż skompletować mu właściwe ubranie. Narysuj wszystko co będzie mu potrzebne (czapka, szalik, rękawice, kurtka, sweter, spodnie, ciepłe buty, krem ochronny).
Za każdą prawidłowo narysowaną rzecz drużyna otrzymuje 1 punkt.
Ułóż puzzle z zimowym krajobrazem.
Za dobrze ułożone puzzle drużyna uzyskuje 2 punkty.
Ułóż z rozsypanki wyrazowej przysłowia:
Idzie luty podkuj buty.
Po styczniu jasnym i białym w lecie bywają upały.
Jak styczeń rozchlapany to lipiec zapłakany.
Gdy w styczniu deszcze leje złe robi nadzieje.
Za każde dobrze ułożone przysłowie grupa otrzymuje 1 punkt - łącznie można zdobyć
4 punkty.
RUNDA III - KRZYŻÓWKA Z HASŁEM (czas - 10 minut)
Pijesz z niego herbatę, mleko. (kuBek)
Śniegowa kulka jak znana królewna. (śniEżka)
Z góry na nartach lub sankach. (Zjazd)
Niezbędna na głowie gdy zimno na dworze. (czaPka)
Czarne, wąsate, w futrze zimą i latem. Lubią mroźną pogodę, łowią ryby pod lodem. (fokI)
Mógłby mówiąc między nami, sklep założyć ze szpilkami. (jEż)
Kiedy wrócisz zamarznięty z zimowego spaceru chętnie pod niego wskoczysz aby się rozgrzać. (koCyk)
Służą do rozpalania ognia. (Zapałki)
Święto zakochanych. (walEntynki)
Na kanapie leży … nic nie robi cały dzień. (leŃ)
Sikorki ją lubią zwłaszcza zimą. (Słonina)
Łyżwy na kółkach. (wroTki)
Tam można jeździć na łyżwach. (lodoWisko)
Mieszkają w nim Eskimosi. (iglOo)
Hasło: BEZPIECZEŃSTWO
Za każdą prawidłowo wpisaną odpowiedź do krzyżówki grupa otrzymuje jeden punkt plus dodatkowo jeden punkt za dobrze napisane hasło. Łącznie można uzyskać
15 punktów.
4