SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI ZDROWOTNEJ
SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY 1-3
Opracowała: Iwona Korbiel 1252M
TEMAT: ”Żeby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała”
CEL OGÓLNY:
1. Nabycie elementarnych umiejętności o ratowaniu zdrowia ludzkiego
2.Poznanie sposobów udzielania pierwszej pomocy.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń
- wie, jakie są objawy złamań otwartych i zamkniętych;
- potrafi unieruchomić złamaną nogę, rękę;
- wie, ja mogą być konsekwencje poruszania złamaną kończyną;
- wykorzystuje chusty trójkątne i koc termiczny w działaniu praktycznym;
- rozumie potrzebę niesienia pomocy innym;
- zna numery alarmowe pogotowia, straży pożarnej, policji;
- rozumie konieczność przywołania osoby dorosłej, bądź wezwania karetki pogotowia
METODY: słowna, czynna, poglądowa
FORMY: zbiorowa, grupowa, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: film, chusty trójkątne, koc termiczny apteczka, ilustracje przedstawiające różne rodzaje złamań.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie z uczniami.
Obejrzenie bajki pt. ,,Wagary”.
Rozmowa na temat bajki.
Rodzaje złamań
Pokazanie ilustracji z różnymi rodzajami złamań i w jakich okolicznościach może dochodzić do złamań.
Złamania dzielimy na:
zamknięte - gdy skóra wokół złamanej kości jest nienaruszona
otwarte- gdy dochodzi do rozerwania skóry a kość może zostać narażona na zanieczyszczenia z zewnątrz
Omówienie jak możemy rozpoznać, że nastąpiło złamanie:
nienaturalne położenie;
nienaturalne ruchy;
powstanie ,,stopni” w obrębie złamania;
widoczne części kostne
ból, obrzęk;
niemożność poruszania i obciążenia.
Pierwsza pomoc w przypadku złamania kończyny
Zatamowanie widocznego krwawienia;
Uszkodzonej części ciała nie możemy poruszać niepotrzebnie;
Musimy wezwać pogotowie
Okrywamy poszkodowanego kocem termicznym
Demonstracja na wybranej osobie sposobu unieruchomienia nogi oraz ręki przy pomocy chusty trójkątnej.
Uczniowie samodzielnie przy pomocy chusty trójkątnej zakładają sobie wzajemnie opatrunki unieruchamiające .
Pierwsza pomoc w przypadku złamań otwartych
Ranę okryć jałowym opatrunkiem bez nacisku na nią
Co się stało?
Uczniowie dobierają ilustracje przedstawiające różne rodzaje złamań do odpowiedniego podpis
Rozpakowanie paczki
Co to jest?
Pokaz dzieciom pudełeczka z narysowanym czerwonym krzyżem, dzieci podają swoje propozycje co to jest. Wspólnie ustalają, że jest to apteczka. Rozmawiają na temat przydatności apteczki.
Sprawdzenie zawartości apteczki
Sprawdzenie co jest w środku. Dzieci wyciągają poszczególne składniki apteczki, próbują je nazwać i powiedzieć do czego służy. Pomoc w ustaleniu prawidłowej nazwy jeśli dzieci nie wiedzą co to jest i prawidłowe zastosowanie.
Odczytanie składu apteczki
Bandaż
Bandaż elastyczny z zapinką.
Jałowe kompresy gazowe
Maseczka do sztucznego oddychania usta-usta .
Rękawiczki jednorazowe
Nożyczki
Agrafka
Chusta trójkątna
Koc termoizolacyjny
Kamizelka odblaskowa
Plaster z opatrunkiem
Plaster bez opatrunku na rolce
Latarka
Zagadki obrazkowe.
Dzieci otrzymują obrazki przedstawiające różne sytuacje, nauczyciel opisuje co się wydarzyło i co mamy zrobić. Zadaniem uczniów jest wybranie z apteczki tego co będzie im potrzebne w danej sytuacji:
Obrazek 1: ,,Na ulicy leży rower, a obok Bolek, my chcemy zabezpieczyć miejsce wypadku i swoje bezpieczeństwo” - latarka, kamizelka odblaskowa.
Obrazek 2: ,, Lolek ma krwawiącą ranę na nodze” - bandaż, plaster z opatrunkiem, jałowe kompresy, plaster na rolce.
Obrazek 3: ,, Lolek spadł z drzewa i chyba złamał sobie rękę?”. - chusta trójkątna, koc termiczny
Moja apteczka
Dzieci dostają kartę papieru z narysowanym pojemnikiem. Rysują wewnątrz pudełka ład apteczki
Wezwanie pomocy
Utrwalenie umiejętności wzywania pomocy. ( chętne dzieci próbują wezwać pomoc wykręcając numer pogotowia z telefonu stacjonarnego lub numer alarmowy biorąc komórkę, wołają o pomoc osobę dorosłą)
Zakończenie zajęć - spotkanie z ratownikiem medycznym- zaproszonym gościem- wspólna dyskusja i rozdanie odznak :”Małego ratownika'