SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 24.09.2009r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Nadeszła jesień.
Temat dnia: Spotkanie z jeżem.
Cele operacyjne: dziecko:
- doskonali umiejętność słuchania ze zrozumieniem,
- wypowiada się na temat treści piosenki,
- wie, jak wygląda, czym się żywi i gdzie mieszka jeż,
- reaguje gestem i ruchem na muzykę,
- chętnie uczestniczy w zabawie,
- rozwija sprawność manualną poprzez próby kreślenia linii w powietrzu,
- tworzy ziemniaczanego jeża.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, aktywność ruchowa oraz plastyczna.
- oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka, opis, instruktaż, zadawanie pytań, czytanie wiersza.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: kolorowe ilustracje przedstawiające jeża, piosenka „Jeżyk” (płyta „Moje 3 i 4 latka. Zajęcia muzyczno-ruchowe), muzyka do zabaw ruchowych, wiersz
H. Zdzitowieckiej „Jeż”, zabawa „Jeżyk” (książka „Papierowe czary - zabawy muzyczno-ruchowe z zastosowaniem różnorodnych form papieru”), gazety, połówki ziemniaków, wykałaczki, plastelina, liście.
Przebieg zajęć:
1. Słuchanie piosenki „Jeżyk” (sł. i muz. T. Wójcik)
I. Zobaczyła raz Dorotka II. Takie igły, proszę dzieci,
W ogrodzie jeżyka. To jest skarb niemały,
Poprosiła chłopców z grupy: jeż w przedszkolu byłby dla nas
- Wsadźcie do koszyka. krawcem doskonałym.
Ref: Oj, oj, oj, oj, oj, oj!
Kolce jeża ostre są.
Oj, oj, oj, oj, oj, oj!
Kolce jeża ostre są.
2. Rozmowa na temat treści piosenki
- O jakim zwierzątku opowiada piosenka?
- Jak wygląda jeż?
- Jaki zawód mógłby wykonywać w przedszkolu?
3. Pogadanka o jeżyku
Nauczycielka pokazuje ilustrację jeża i opowiada dzieciom, że jeże to bardzo pożyteczne zwierzęta, ponieważ zjadają gąsienice i ślimaki, które są szkodnikami (podjadają uprawiane
w ogrodach rośliny). Żywią się także owadami, dżdżownicami, myszami, grzybami
i owocami. Na poszukiwanie pożywienia jeże wyruszają w nocy. Najwięcej jedzą w sierpniu
i we wrześniu, zanim zapadną w sen zimowy. Pod gałęziami albo korzeniami jeże przygotowują sobie sypialnię - wciągają dużo suchych liści, traw i mchów. Przesypiają całą zimę i budzą się dopiero w kwietniu.
Jeży nie wolno łapać i trzymać w domu, ponieważ bardzo wówczas cierpią.
4. Zabawa z gazetami „Jeżyk”
Tupie jeżyk tup, tup, tup trzy uderzenia ręką w gazetę
Je jabłuszko chrup, chrup, chrup zgniatanie gazety
Drzwiami cicho trzasnął uderzają zwiniętą kartką o podłogę
Po obiadku zasnął prostują kartkę, kładą ją na podłogę i przykładają do niej buzie udając, że śpią
5. Słuchanie wiersza H. Zdzitowieckiej „Jeż”
Krótkie nóżki, długi ryjek. Gdzie się kryje dobry łup,
Ostre kolce ciało kryją drepcze mały jeż - tup, tup.
Ach, cóż to za groźny zwierz? Drepcze poprzez lasu gąszcze,
To jest jeż, malutki jeż. Łapie myszy, łapie chrząszcze…
Węszy noskiem w lewo, w prawo, Gdy zimowe przyjdą dni,
To pod listkiem, to pod trawą zagrzebany w liściach śpi.
6. Zabawa rytmiczno-ruchowa „Idzie jeż”
Dzieci poruszają się po sali na czworakach jak jeże, gdy muzyka milknie zwijają się w kłębki i udają że śpią.
7. Ćwiczenia graficzne
Dzieci kreślą rytm rymowanki w powietrzu (pionowe linie):
Idzie jeż, idzie jeż, może ciebie pokłuć też
8. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Jeż”
Na dywanie siedzi jeż, co on robi, to my też.
My lubimy bardzo jeże, niech innego nam wybierze.
9. Ćwiczenia plastyczne
Dzieci zgodnie z instrukcją nauczyciela wbijają w połówkę ziemniaka wykałaczki, oczy
i nosek wykonują z plasteliny. Gotowe prace umieszczamy na liściach.