Scenariusz zajęcia z doskonalenia pojęć matematycznych
Temat: „Wiosenne kłopoty zajączka Śmigacza” - Doskonalenie znajomości liczb i cyfr w zakresie dostępnym dziecku.
Cel:
kształtowanie umiejętności liczenia: rozszerzanie zakresu liczenia i ustalanie ile jest policzonych obiektów;
wyzwolenie wielostronnej aktywności dzieci przez przyswajanie,
odkrywanie, przeżywanie, działanie.
rozwijanie zainteresowania znakami graficznymi symbolizującymi liczbę;
uświadomienie w jaki sposób należy poprawnie liczyć przedmioty.
Forma organizacji pracy: - grupowa, indywidualna
Metody : czynna - zadań stawianych dziecku do wykonania
Dziecko:
zna cyfry i liczby, potrafi je umiejętnie i praktycznie zastosować;
kojarzy liczbę elementów z jej odpowiednikiem;
potrafi tworzyć ciągi liczbowe;
potrafi wskazać liczbę następną i poprzednią;
zna miejsce liczby w szeregu;
przestrzega uzgodnionych umów;
uczy się wytrwałości i samodzielności w wykonywaniu zadań;
potrafi poradzić sobie z emocjami i rozumnie zachować się w sytuacjach trudnych pełnych napięć;
dokłada przedmioty i liczy je razem, zabiera przedmioty i liczy dla ustalenia, ile zostało;
umie nabyte umiejętności zastosować w praktycznym działaniu;
myśli logicznie i samodzielnie;
wie jak należy współdziałać i współpracować w zespole;
dziecko prawidłowo reaguje ruchem na słuchaną muzykę;
potrafi rozpoznać cyfry pisane i drukowane i odczytać wyrazy;
potrafi określić liczbę elementów zbioru i porównać liczebność zbiorów;
liczy na miarę swoich możliwości;
umiejętnie posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie mu dostępnym;
umie rozróżnić błędne liczenie od poprawnego;
Pomoce:
Liczmany / kamyki, korale, motyle, pszczoły, kwiatki./, plansza wiosenna łąka,
cyfry pisane i drukowane, kartoniki z imionami dzieci, kody do zadań na dywanie
nagranie CD muzyka do zabawy ruchowej, karty pracy, zajączek,
Przebieg:
Przywitanie się dzieci z zajączkiem Śmigaczem.
Korygowanie przez dzieci błędów w liczeniu popełnianych przez zajączka.
Określanie przez dzieci swojego wieku, dobieranie odpowiedniej ilości kamyczków oraz przyporządkowanie cyfry.
Wykonanie poszczególnych zadań o które prosił zajączek Śmigacz.
Zaznaczenie na planszy ile jest kwiatów na łące, ile pszczół i motyli.
Określanie czy każdemu owadowi przyporządkowany jest kwiat.
Przeliczanie ile owadów pozostało bez kwiatów.
Tworzenie ciągu liczbowego.
Wykonanie zadań w grupach .
Zaproszenie dzieci do zabawy ruchowej przy piosence „Wiosna”.
Nagrodzenie dzieci przez zajączka Śmigacza - karty pracy dostosowane do indywidualnych możliwości i umiejętności dzieci./ dziecko zaznacza wykonane zadanie kartonikiem ze swoim imieniem /
mgr Marzena Sadurska
Miejskie Przedszkole Nr 9
im. Jana Brzechwy
w Jarosławiu