Scenariusz zajęć zintegrowanych
ZAJĘCIA OTWATRE
OPRACOWANIE I REALIZACJA : Agnieszka Lewandowska, Magdalena Kopacz
MIEJSCE : Szkoła Podstawowa nr 22 w Płocku
KLASA : 3C
WYCHOWAWCA KLASY : mgr Ewa Rudowska
CZAS TRWANIA : 135 min
TEMAT BLOKU : Poznajmy sławnych Polaków i ich dzieła
TEMAT DNIA : Henryk Sienkiewicz- pisarz znany nie tylko w Polsce
Tematyka obserwowanych zajęć:
Rozmowa na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Zapoznanie z pojęciem „Nagroda Nobla”. Oglądanie pozycji książkowych najbardziej znanych utworów pisarza, które zostały zekranizowane. Głośne czytanie utworu pt. „Bajka” oraz analiza jego treści. Rozwiązywanie zadań matematycznych dotyczących łączności mnożenia względem odejmowania. Przedstawienie za pomocą środków plastycznych pojęć „dobro-zło” -wylepienie płaszczyzny plasteliną. Przypomnienie symbolik barw ciepłych i zimnych.
Zakresy edukacji:
edukacja przyrodniczo- społeczna
edukacja polonistyczna
edukacja matematyczna
edukacja muzyczna
edukacja plastyczna
Cele operacyjne:
Dydaktyczne
Edukacja przyrodniczo- społeczna:
uczeń poszerza swoja wiedzę na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza
Edukacja polonistyczna:
uczeń potrafi wypowiadać się na dany temat, zamykając myśli w obrębie zdania
uczeń zna zasadę ortograficzną dotyczącą pisowni wielkich liter w imionach i nazwiskach
uczeń potrafi wskazać w zdaniu podane części mowy
uczeń potrafi poprawnie stopniować wskazane przez nauczyciela przymiotniki
uczeń potrafi komponować dalszy ciąg tekstu
Edukacja matematyczna:
uczeń rozumie znaczenie pojęć: czynnik, iloczyn, odjemna, odjemnik, różnica
uczeń wykonuje mnożenie i odejmowanie w zakresie 100
uczeń oblicza iloczyn liczby w zakresie 100 z wykorzystaniem prawa rozdzielności mnożenia względem odejmowania
uczeń potrafi rozwiązać zadanie z treścią ( typu a b ) m.in. za pomocą dwóch sposobów z zastosowaniem prawa rozdzielności mnożenia względem odejmowania
Edukacja muzyczna:
uczeń potrafi rozróżnić i nadać nazwę nutom oraz zna ich wartości rytmiczne
Edukacja plastyczna:
uczeń odróżnia sztukę abstrakcyjną od realistycznej
uczeń, za pomocą swojej wyobraźni, potrafi wykonać pracę plastyczną, przedstawiając w sposób abstrakcyjny pojęcia „dobro- zło”
uczeń zna symbolikę barw ciepłych i zimnych
Wychowawcze:
uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć, w tym podczas pracy grupowej.
METODY AKTYWNOŚCI:
(wg R .Więckowskiego)
Informacyjne:
wyjaśnienie werbalne
wyjaśnienie ilustrowane
opis z wykorzystaniem pomocy graficznych
Heurystyczne:
problemowa
elementy dyskusji
elementy dialogu
FORMY AKTYWNOŚCI:
(wg R. Więckowskiego)
aktywność indywidualna jednolita
aktywność indywidualna zróżnicowana
aktywność grupowa jednolita- aktywność z całą klasą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
(wg R. Więckowskiego)
Konwencjonalne:
plansze z działaniami matematycznymi
kartoniki z nutami
portret Henryka Sienkiewicza
ilustracja medalu Nagrody Nobla
książki autorstwa Henryka Sienkiewicza
karty pracy
ilustracje wróżek
plansze z wyrazami
klej
(P) „Już w szkole. Obserwuję, przeżywam, poznaję…” Podręcznik do kształcenia zintegrowanego w klasie trzeciej, semestr pierwszy. Małgorzata Ewa Piotrowska, Maria Alicja Szymańska; Nowa Era
(C) „Już w szkole. Obserwuję, przeżywam, poznaję…” Ćwiczenie do kształcenia zintegrowanego w klasie trzeciej, semestr pierwszy. Małgorzata Ewa Piotrowska, Maria Alicja Szymańska; Nowa Era
(Cm) „Już w szkole. Obserwuję, przeżywam, poznaję…”Ćwiczenie do kształcenia zintegrowanego w klasie trzeciej semestr pierwszy. Krystyna Bielenica, Maria Bura, Małgorzata Kwil; Nowa Era
PRZEBIEG:
CZĘŚĆ WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie przygotowania do zajęć).
CZĘŚĆ GŁÓWNA
1.Wprowadzenie do tematu zajęć- zamieszczenie na tablicy plansz z działaniami mnożenia i dodawania w zakresie 100; rozwiązanie obliczeń matematycznych, przyporządkowanie sumom i iloczynom wyników oraz odpowiadających im liter. (ZAŁĄCZNIK 1)
2. Rozmowa na temat utworzonego hasła (Pisarz). Skojarzenia i swobodne wypowiedzi dzieci na dany temat.
3. Dopasowanie podanych przez nauczyciela cech określających twórczość poety i pisarza. (ZAŁĄCZNIK 2)
4. Stworzenie hasła „Henryk Sienkiewicz” z sylab napisanych na odwrocie kart z nutami umieszczonymi na tablicy. Obliczenie przez dzieci wartości każdego zestawu nut i ułożenie ich wartości malejąco. (ZAŁĄCZNIK 3)
5. Zamieszczenie na tablicy portretu Henryka Sienkiewicza. Opowiadanie nauczyciela o pisarzu. (ZAŁĄCZNIK 4)
6. Krótkie wyjaśnienie pojęcia „Nagroda Nobla”. Podanie dzieciom wiadomości na temat tego skąd pochodzi i kto jest fundatorem tej nagrody. (ZAŁĄCZNIK 5)
7. Utrwalenie wiadomości o pisarzu poprzez analizę treści notki biograficznej:
przy reprodukcji portretu, pozostawionego na tablicy, nauczyciel dopisuje hasła dotyczące Henryka Sienkiewicza podawane przez dzieci, które zostały wcześniej przedstawione przez nauczyciela i zawarte w notce biograficznej w podręczniku
uzupełnianie karty pracy przez dzieci na podstawie zgromadzonego słownictwa i wklejenie jej do zeszytu; utrwalenie zapisu nazwisk i imion wielką literą. ( KARTA PRACY 1 - ZAŁĄCZNIK 6)
8. Przedstawienie dzieciom najbardziej znanych utworów Henryka Sienkiewicza („Krzyżacy”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „Ogniem i mieczem”, „W pustyni i puszczy”, „Quo vadis”).
9. Opracowanie utworu Henryka Sienkiewicza „Bajka” (P strona 54, 55 - ZAŁĄCZNIK 7):
czytanie tekstu przez nauczyciela,
rozmowa z uczniami na temat wysłuchanego tekstu kierowana pytaniami:
- O czym była bajka ?
- Ile było wróżek ?
- Co każda ofiarowała księżniczce?
- Co według was oznacza wyrażenie „być dobrym”?
- Jakbyście zakończyli tę historię?
- Czy ta bajka kojarzy wam się z jakąś inna baśnią, a jeśli tak to z jaką ?
10. Zawieszenie przez nauczyciela ilustracji wróżek. Wyszukiwanie w tekście fragmentów dotyczących darów i stworzenie przez dzieci przymiotników odrzeczownikowych określających cechy darów. (ZAŁĄCZNIK 8)
11. Umieszczenie na tablicy rozsypanki wyrazowej. Przypomnienie wiadomości o poznanych częściach mowy:
ułożenie zdania z podanych wyrazów „Mała księżniczka otrzymała najwspanialsze dary” (ZAŁĄCZNIK 9)
wskazanie podmiotu i orzeczenia (bez podania nazwy),
wyszukanie związków wyrazowych,
określenie nazw części mowy występujących w zdaniu.
12. Utrwalenie wiadomości na temat stopniowania przymiotników - tworzenie brakujących stopni wybranych przymiotników . (KARTA PRACY 2 - ZAŁĄCZNIK 10)
13. Rozwiązywanie zadań z treścią dotyczących prawa rozdzielności mnożenia względem odejmowania i obliczanie go poznanymi sposobami. Układanie i rozwiązywanie zadań do ilustracji i ich rozwiązywanie (Cm1 strona 68 - ZAŁĄCZNIK 11)
14. Przedstawienie za pomocą środków plastycznych pojęć „dobro- zło” -wylepianie płaszczyzny plasteliną. Przypomnienie symboliki barw ciepłych i zimnych.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
Zadanie i omówienie pracy domowej:
Edukacja polonistyczna:
- zakres podstawowy: ćw.3 str. 84, ćw. 5 str. 85, czytanie czytanki str.54,55.
Edukacja matematyczna:
- zakres podstawowy: ćw.3, 4, 5, 6 str. 89,
- dla chętnych: ćw. z sową str. 89. (ZAŁĄCZNIK 12)
2. Podsumowanie zajęć:
Metoda „smily”- samoocena aktywności i zachowania dzieci; weryfikacja oceny dokonywane przez nauczyciela. (ZAŁĄCZNIK 13)
Przyznanie „dyplomów księcia”, „dyplomów księżniczki” dla najbardziej aktywnych i grzecznych dzieci. (ZAŁĄCZNIK 14)
3. Pożegnanie.