Justyna Kogut
Konspekt na lekcję historii i społeczeństwa dla klasy VI.
Temat: Włochy krajem artystów i myślicieli - renesans.
Cele poznawcze: uczeń
Zna główne obszary zainteresowań humanistów
Wie, że renesans to epoka, w której nastąpiło nawiązanie do antyku
Cele kształcące: uczeń
Potrafi epokę renesansu umieścić na osi czasu
Potrafi wyjaśnić zmiany jakie zaszły w mentalności ludzi renesansu
Wyjaśnia pojęcia: humanista, renesans
Wymienia najważniejszych artystów renesansu oraz ich dzieła
Wymienia cechy charakterystyczne renesansowych budowli, malarstwa i rzeźby
Omawia zmiany jakie zaszły w życiu codziennym ludzi w renesansie
Cele wychowawcze: uczeń
Kształtowanie postawy szacunku dla sztuki renesansowej zachowanej do dziś
Środki dydaktyczne:
Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 6. Człowiek i jego cywilizacja,
Wyd. ARKA
Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 6. Człowiek i jego cywilizacja. Zeszyt ćwiczeń, Wyd. ARKA
Metody dydaktyczne:
Opis
Praca pod kierunkiem: w oparciu o podręcznik, ćwiczenia, ikonografię
Pogadanka
Burza mózgów
Opowiadanie
Tok lekcji:
Przebieg lekcji |
Treści dydaktyczne |
Przeznaczony czas |
|
|
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
|
Czynności organizacyjne |
Wzajemne powitanie. Sprawdzenie obecności. |
12:55-12:57 |
|
Rekapitulacja wtórna + wprowadzenie do tematu |
Rysuje na tablicy oś czasu i prosi o zaznaczenie daty kończącej średniowiecze i rozpoczynającej nowożytność. Następnie pyta uczniów o średniowieczne wzorce i ideały.
Pyta uczniów czy wiedzą kto zaprojektował pierwszą łódź podwodną, pierwszą maszynę latającą, opracował koncepcję helikoptera. Przedstawia kilka ciekawostek z życia Leonardo da Vinci, stara się wzbudzić wśród uczniów ciekawość. Kiedy już wiedzą o jaką postać chodzi, pyta uczniów czy wiedzą w jakiej epoce żył i tworzył. Zapisuje temat lekcji. |
Odpowiadają na pytania.
Starają się zgadnąć.
Zapisują temat lekcji. |
12:57-13:05 |
Lekcja właściwa |
Opowiada jak narodziła się nowa epoka w dziejach historii sztuki. Wyjaśnia pojęcie: humanista, humanizm. Wyjaśnia pojęcie: renesans/odrodzenie. Prosi o zapisanie tego pojęcia w zeszycie.
Następnie prosi uczniów o czytanie fragmentu tekstu, podkreślaniu cech charakterystycznych renesansowej architektury, malarstwa i rzeźby. Następnie pomaga uczniom ułożyć notatkę do zeszytu. Trudne wyrazy wyjaśnia, omawia czytany tekst.
Prosi uczniów o narysowanie tabelki (postać, kraj, z którego pochodził, dziedziny, dzieła). Uczniowie czytają głośno tekst, podkreślają potrzebne informacje oraz uzupełniają tabelkę.
Opowiada o życiu codziennym ludzi w renesansie. |
Zapisują notatkę do zeszytu.
Czytają wskazany fragment.
Zapisują notatkę do zeszytu.
Rysują tabelkę, czytają tekst, uzupełniają.
|
13:05-13:30 |
Rekapitulacja pierwotna |
Prosi uczniów o wykonanie zadań w zeszycie ćwiczeń. |
Zapoznają się w poleceniem ćwiczenia oraz odpowiadają na pytania |
13:30-13:37 |
Zadanie domowe |
Podaje zadanie domowe i wyjaśnia uczniom polecenie - ćwiczenie 5 na s. 18 w podręczniku. |
Zapisują w zeszytach zadanie domowe. |
13:37-13:40 |