Dorota Sylwestrzak
Nauczanie zintegrowane
Zespół Szkół Nr 2 w Kłodawie
Konspekt zajęć nauczania zintegrowanego w klasie II
- edukacja polonistyczna i środowiskowa
Temat :
Czego szukają zwierzęta w zimie? Rozpoznawanie tropów. Czytanie z podziałem na role tekstu „Przyjaciel zza okna”. Formułowanie wypowiedzi ustnej i pisemnej nt. pomocy zwierzętom w czasie zimy.
Cele:
- uczeń rozpoznaje tropy wybranych zwierząt, potrafi je narysować,
- udziela odpowiedzi na pytania problemowe w formie ustnej i pisemnej,
- szuka różnych sposobów rozwiązania problemu,
- potrafi pracować w grupie,
- potrafi przedstawić scenkę dramową,
- czyta z podziałem na role,
- formułuje kilkuzdaniową wypowiedź pisemną,
- poprawnie redaguje zdania i układa odpowiedź na pytania,
- jest wrażliwy na los zwierząt w czasie zimy,
- naśladuje głosy zwierząt,
Metody:
- podające: pogadanka, objaśnienie, opis
- problemowa
- aktywizujące: „rybi szkielet”, „promyczkowe uszeregowanie” ,
- symulacyjne - drama,
- eksponujące: pokaz,
- praktyczne: ćwiczenie praktyczne, opowieść ruchowa
Formy pracy:
- zbiorowa,
- grupowa jednolita,
- indywidualna jednolita,
- indywidualna zróżnicowana
Środki:
- ilustracje zwierząt i tropów,
- podpisy do ilustracji,
- karty do rysowania tropów ,
- karty do techniki „ rybi szkielet”
- plansza i karteczki do „promyczkowego uszeregowania”,
- karty do pracy indywidualnej,
- podręcznik, zeszyt, karta pracy - „Wesoła szkoła” klasa II
Przebieg zajęcia:
Wprowadzenie do tematu - zimowe zagadki
Biała pierzyna drzewa przygina, białe prześcieradło na ziemię opadło.
(śnieg)
Gdy na szybę wskoczę liśćmi ją otoczę, gdy spadnę na rzekę, szybą ją
powlekę. (mróz)
Na śniegu ślad: stóp, pazurów i łap. Zając skoczył hop, na śniegu zostawił...
(trop) PORT-TROP
Zapowiedź tematu zajęć
Dzisiaj będziemy rozpoznawać tropy, czyli ślady zwierząt.
Zastanowimy się, czego zwierzęta szukają i jak możemy im w tym pomóc.
Rozpoznawanie tropów zwierząt na ilustracji
Otwórzcie podręczniki na s.78. Jakie zwierzęta pozostawiły tropy na
śniegu? Czym różnią się te tropy?
Kto jeszcze spacerował po śniegu?
Przygotowałam ilustracje kilku zwierząt, ich tropy pomieszały się,
spróbujmy je dopasować.
Otwórzcie kartę pracy nr 52 i podpiszcie czyje to tropy, zwróćcie uwagę na
pisownię wyrazów: wróbel i wiewiórka. Przeczytaj jak podpisałeś tropy.
Próby rysowania wybranych tropów poprzedzone rysowaniem po śladzie ( nauczyciel rozdaje kartę z tropami zwierząt).
Na kartce narysowane są tropy zwierząt. Wybierzcie dwa tropy i narysujcie
je najpierw po śladzie a potem samodzielnie. Pozostałe tropy proszę
narysować w domu, a kartkę wkleić do zeszytu ze środowiska.
Szukanie odpowiedzi na pytanie: Czego szukają zwierzęta ? - praca grupowa metodą aktywizującą „rybi szkielet”
Wiemy już jak wyglądają tropy niektórych zwierząt. Zastanowimy się teraz,
czego te zwierzęta szukają? Będziecie pracować w grupach 4-osobowych.
Każda grupa otrzyma kartkę z „rybim szkieletem”, odpowiedzi udzielamy
na zakończeniach ości ryby. Jeśli znajdziecie więcej odpowiedzi można
dorysować ości. Przypominam pytanie: Czego szukają zwierzęta w zimie?
Po skończonej pracy czyta lider grupy: Przeczytajcie odpowiedzi.
Szukanie odpowiedzi na pytanie: Jak możemy pomóc zwierzętom? - cd. pracy grupowej metodą aktywizującą „rybi szkielet”
Ustaliliśmy, czego zwierzęta szukają zimą. Zauważyliście, że dotyczy to nie
tylko zwierząt dzikich.
Czy zwierzęta same sobie poradzą, aby znaleźć pożywienie, schronienie,
ciepło, opiekę. Zastanówcie się teraz jak można im pomóc. Swoje pomysły
zapiszcie przy każdej z poszukiwanych przez zwierzęta rzeczy.
Drama: Zimowe zmartwienia zwierząt ( np. rozmowa wróbla z sarenką, sikorki z psem)
Gdyby zwierzęta potrafiły mówić, to same opowiedziałyby nam o swoich
zmartwieniach. Spróbujmy przedstawić scenkę - zimowe zmartwienia
zwierząt, rozmawiać może np. wróbel z sarenką , pies z sikorką,
Czytanie z podziałem na role tekstu z podręcznika pt. „Przyjaciel zza okna”
Posłuchajcie, jak przebiegała rozmowa chłopca z sikorką. Otwórzcie podręczniki na str.79 . Jak możemy przeczytać tekst „Przyjaciel zza okna”? Jakie postaci występują? Zwróćcie uwagę, na co skarży się sikorka i co zrobił chłopiec? Jak rozumiecie przysłowie- kończące tekst?
Przerwa śródlekcyjna z wykorzystaniem metody aktywizującej „ pajęczynka” - powiedz co ty zrobiłeś lub zrobisz dla zwierząt , powiedz coś miłego koledze, naśladowanie ruchów i głosów zwierząt, ćwiczenia oddechowe - opowieść ruchowa.
Wprawdzie zwierzęta nie mówią, ale wydają dźwięki. Posłuchajcie krótkiego opowiadania. Pokazujcie czynności, o których będę mówiła.
Jeśli wymienię jakieś zwierzę naśladujcie jego glos.
Pewnego styczniowego poranka Jaś nasypał jak zwykle ziarna i okruchy do karmnika. Pierwsze przyleciały ...wróble ćwir...... , dziobały ziarna stuk-puk ....i podskakiwały.... zaraz za nimi pojawiły się wrony kra... Burek zaszczekał hau... na ptaki, ale one wcale się go nie przestraszyły. Wracając do domu Jaś zrobił kilka głębokich oddechów. Lubił obserwować jak wydychane przez niego powietrze tworzy obłoczek pary. Zadowolony wrócił do domu. Dzięki niemu ptaki nie zginą z głodu.
Indywidualne redagowanie kilkuzdaniowej wypowiedzi pisemnej nt. Pomoc zwierzętom w czasie zimy.
Przed wami leżą kartki oznaczone zielonymi cyframi. Zapiszecie na nich swoją wypowiedź na temat: Pomoc zwierzętom zwierzętom czasie zimy.
Dzieci, które mają kartki oznaczone nr 1 - układają zdania z użyciem podanych wyrazów. Praca na ocenę
I poziom - samodzielne układanie wypowiedzi z użyciem podanych wyrazów
II poziom - dokończ rozpoczęte zdania,
III poziom - odpowiedz pełnym zdaniem na pytania
IV poziom - tekst z lukami
Dlaczego pomagamy zwierzętom? - „promyczkowe uszeregowanie”
Nauczyciel zapisuje pytania na tablicy lub zawiesza planszę.
Zastanówcie się, dlaczego pomagamy zwierzętom w okresie zimowym, zapiszcie odpowiedzi na kartkach i przyklejcie obok pytania.
Podumowanie i samoocena:- Czego szukają zwierzęta?- Jak pomagamy im przetrwać zimę? Dlaczego?- na podstawie odpowiedzi uczniów. Ustalenie wniosku. Dokończ zadanie: Nauczyłem się dzisiaj ……………….
Najbardziej podobało mi się…………………. Będę ………………………….
Ocena aktywności
Praca domowa:
Naucz się czytać: dziewczynki - sikorki, chłopcy - chłopca. Przepisz tekst.
Sprawdź, czy zapewniłeś pomoc zwierzętom w swoim otoczeniu.
Dla chętnych : Napisz o tym, jak zachęcisz innych do opieki nad
zwierzętami w czasie zimy.
Uwaga: Następnym zajęciem może być rozpoznawanie tropów zwierząt w naturalnym środowisku.
KARTY PRACY DLA UCZNIÓW
GRUPA I
Ułóż kilkuzdaniową wypowiedź ( 4 - 6 ) na podany temat.
Użyj wyrazów: zima, śnieg, tropy, głód, pożywienie, pomoc, dokarmianie.
Pomoc zwierzętom w czasie zimy
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
GRUPA II
Dokończ zdania na tamat: Pomoc zwierzętom w czasie zimy
Styczeń jest ..........................................................................................................
Zwierzęta ..............................................................................................................
Pod śniegiem ........................................................................................................
Pomożemy.............................................................................................................
Nasypiemy ...........................................................................................................
..............................................................................................................................
GRUPA III
Odpowiedz pełnymi zdaniami na pytania na temat: Pomoc zwierzętom w czasie zimy
Jaka jest zima dla zwierząt? ……………………………………………………
Co zostawiają na śniegu? ………………………………………………………
Czego nie mogą znaleźć? ……………………………………………………..
Co im dokucza? ……………………………………………………………….
Jak możemy im pomóc? ………………………………………………………
GRUPA IV
Uzupełnij tekst wyrazami:
styczeń, głód, pożywienia, przetrwać, dokarmiania
Pomoc zwierzętom w czasie zimy
........................................ jest trudnym miesiącem dla zwierząt.
Dokucza im ................................................
Pod śniegiem nie mogą znaleźć ....................................................
Pomożemy im ........................................................ zimę .
Nie przerwiemy .................................................... naszych przyjaciół.