III M GIM SCENARIUSZ WF Stanisław Rosół

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

KIBIC NA SZÓSTKĘ

STANISŁAW ROSÓŁ




Miejsce : sala gimnastyczna Gimnazjum nr 3 w Wiechlicach

Uczestnicy : grupa chłopców z kl. II c, d

Liczba uczniów : 24 uczniów

Czas trwania lekcji : 45 minuty



TEMAT ZAJĘĆ : Rywalizujemy w myśl zasady „ Fair play”.



CELE ZAJĘĆ :


Kształcące:

- Wychowanie w duchu wartości jakie niesie sport

- Promowanie zasady ”Fair play”

- Przestrzeganie zasad zdrowej rywalizacji

- Kształtowanie sprawności ogólnej w grach i zabawach


Wychowawcze:

Kształtowanie postaw społecznych opartych na zasadzie „Fair play”:

- Uczciwości

- Postępowania zgodnie z ustalonymi zasadami

- Poszanowania i tolerancji wobec innych

- Rywalizacji bez przemocy

- Efektywnego współdziałania w zespole

- Godnego przyjmowaniu porażek


Poznawcze

- Uczeń wie na czym polega postawa „ Fair play”

- Uczeń potrafi określić czym powinna cechować się postawa „Fair play” w życiu sportowym jak i codziennym

-Uczeń poznaje nowe gry i zabawy rozwijające sprawność ogólną


METODY : zabawowo- klasyczna, zabawowo- naśladowcza , problemowa, zadaniowo- ścisła.


Na zajęciach poprzedzających lekcję, uczniowie zostali podzieleni na trzy zespoły ośmioosobowe ( zespół czerwony, niebieski i biały ). Zostali poproszeni o przygotowanie dopingu , którym będą zagrzewali swoich konkurentów do walki podczas zajęć z gier i zabaw.

Na zajęcia zaproszony został dyrektor szkoły oraz nauczyciele wychowania fizycznego, którzy będą oceniać doping przygotowany przez poszczególne zespoły.




STRUKTURA LEKCJI


Część wstępna


1.Zbiórka ,powitanie , sprawdzenie gotowości do zajęć ( zespoły 8 osobowe ubrane w koszulki o wyznaczonych kolorach – czerwone , niebieskie i białe )

2.Przedstawienie tematu zajęć , celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji

3. Zabawa ożywiająca

„ Berek” uczniowie ustawieni w rozsypce. Prowadzący wyznacza tzw. berka , który próbuje złapać uciekających. Aby obronić się przed złapaniem należy utworzyć dwójkę z kolegą z innego zespołu ( np. uczeń w koszulce czerwonej tworzy dwójkę z uczniem w koszulce niebieskiej lub białej )


Część główna


Zespoły siadają w rzędach za wyznaczonymi pachołkami.

Wyścigi rzędów.


1.Tor przeszkód


Zadanie polega na pokonaniu toru przeszkód i umieszczeniu na tablicy haseł dotyczących zasad wzorowego kibicowania.

Każdy uczestnik biegnie z piłką lekarską, którą zostawia w kółku hula –hop ( piłka znajduje się w kółku, w przypadku, gdy znajdzie się poza kołem należy poprawić ), następnie przechodzi pod płotkiem lekkoatletycznym, dobiega do tablicy i umieszcza na niej jedno z haseł – załącznik nr1.

Wygrywa zespół, który pierwszy wykona zadanie.

Po zakończeniu konkurencji zespoły głośno odczytują hasła umieszczone na tablicach.


2.Zabawa rzutna – „ Rzuty do celu”


Zadania polega na wrzuceniu jak największej liczby piłek tenisowych do skrzyni.

Każdy uczestnik ma 5 piłek tenisowych , wykonuje po kolei rzuty do skrzyni oddalonej w odległości 5 metrów.

Wygrywa zespół , który umieści najwięcej piłek w skrzyni.

Gdy zadanie wykonuje zespół czerwony dopinguje zespół niebieski.

Gdy zadanie wykonuje zespół niebieski dopinguje zespół biały

Gdy zadanie wykonuje zespół biały dopinguje zespół czerwony


3.Zabawa skoczna – Zespołowe skoki przez skakankę”


Zadanie polega na wykonaniu jak największej liczby skoków na skakance.

Każdy uczestnik wykonuje skoki na skakance, która „kręcą” koledzy z innych zespołów.

Wygrywa zespół który wprowadzi najwięcej osób i wykona najwięcej skoków.

Gdy skacze zespół czerwony „kręci” zespół biały.

Gdy skacze zespół biały „kręci” zespół niebieski.

Gdy skacze zespół niebieski „kręci” zespół czerwony.




4.Slalom z kijem i piłeczką do unihoca


Zadanie polega na wykonaniu slalomu prowadząc piłeczkę kijem do unihoca.

Każdy zawodnik wykonuje slalom ,prowadząc piłeczkę kijem do unihoca, dobiega do tablicy i rozwiązuje jedno z haseł krzyżówki .Każdy zawodnik wpisuje jedno hasło ( nazwę dyscypliny sportowej ) i wraca pokonując ponownie trasę slalomu – krzyżówka załącznik nr.2

Wygrywa zespół który wykona zadanie najszybciej i bezbłędnie rozwiąże krzyżówkę ( za każdy błąd w krzyżówce doliczmy 10 sek. do czasu wykonania zadania )


5.Zabawa bieżna – „Przenoszenie piłeczek tenisowych”


Zadanie polega na jak najszybszym przeniesienie piłek tenisowych do wiaderka.

Zespól ustawiony na linii oddalonej 10 m od miejsca, gdzie znajduje się 50 piłek tenisowych. Na sygnał prowadzącego zespół biegnie do piłek i przenosi je do wiaderka, za każdym razem zawodnik bierze tylko jedną piłkę, zanosi ją do wiaderka i biegnie po następną.

Wygrywa zespół, który wykona zadanie w jak najkrótszym czasie


Gdy zadanie wykonuje zespół czerwony dopinguje zespół biały.

Gdy zadanie wykonuje zespół niebieski dopinguje zespół czerwony

Gdy zadanie wykonuje zespół biały dopinguje zespół niebieski.


6.Zabawa kopna – „Strzały do bramki”


Zadanie polega na wykonaniu strzału do bramki piłki ręcznej.

Każdy zawodnik zespołu wykonuje strzał do bramki, na której w połowie zaczepiona jest linka. Jeśli piłka wpadnie do bramki poniżej linki zawodnik otrzymuje 1 pkt. , jeśli piłka wpadnie do bramki powyżej linki zawodnik otrzymuje 2 pkt.

Wygrywa zespół który zdobędzie więcej punktów


Gdy zadanie wykonuje zespół czerwony dopinguje zespół niebieski.

Gdy zadanie wykonuje zespół niebieski dopinguje zespół biały

Gdy zadanie wykonuje zespół biały dopinguje zespół czerwony


7.Tor przeszkód.


Zadanie polega na pokonaniu toru przeszkód i umieszczeniu na tablicy hasła.

Każdy uczestnik biegnie, następnie wykonuje przewrót w przód, po czym przechodzi przez ławeczkę, przeskakuje przez płotek lekkoatletyczny, dobiega do tablicy i przyczepia jedną literę hasła końcowego ( hasło KIBIC NA 6 ) i wraca biegiem na linię startu.

Wygrywa zespół ,który pierwszy wykona zadanie


Po zakończeniu wszystkich gier i zabaw komisja w składzie dyrektor oraz nauczyciele wychowania fizycznego przyznają punkty za kibicowanie i doping poszczególnym zespołom.

Punktacja za poszczególne konkurencje

I miejsce – 3 pkt. , II miejsce – 2 punkty , III miejsce 1 punkt


Część końcowa


1. Omówienie i podsumowanie lekcji

2. Wspólne oglądanie na ekranie projektora dopingu kibiców podczas imprez sportowych


MATERIAŁY DYDAKTYCZNE :


laptop , ekran, piłki lekarskie , hula-hop , tablice , piłeczki tenisowe , skakanki , kije i piłeczki do unihoca , piłki, płotki, ławeczki


PROPONOWANA PRACA DOMOWA :


Zachęcanie do oglądania imprez sportowych i kibicowanie według zasad „Fair play”


ZAŁĄCZNIKI :


Załącznik nr 1 – Hasła dotyczące zasad „Fair play”

Załącznik nr 2 –Krzyżówka sportowa


BIBLIOGRAFIA :


R. Trześniowski „Zabawy i gry ruchowe”



























Załącznik nr 1


Hasła dotyczące zasady „Fair play”


1. Zna dobrze przepisy i zasady rozgrywania zawodów w dyscyplinie, której kibicuje.

2. Dopinguje swoją drużynę, ale potrafi obiektywnie ocenić i nagrodzić uznaniem dobrą grę przeciwnika.

3. Nigdy nie szydzi z pokonanych.

4. Martwi się przegraną swojej drużyny, ale potrafi uznać wyższość przeciwnika i pogratulować mu.

5. Nie opuszcza swoich w biedzie, dopinguje ich i zachęca do walki także wtedy, gdy nie odnoszą sukcesów.

6. Zwalcza wszelkie próby oszustwa i uzyskania lepszego wyniku metodą walki nieuczciwej lub niezgodnej z regulaminem.

7. Podczas walki nigdy nie kwestionuje i nie podważa decyzji sędziego.

8. Propaguje sport i zasady dobrego kibicowania.








Załącznik nr 2

1 2 3



4 5 6



7 8













G

O

L

F



S

Z

A

C

H

Y


T

E

N

I

S


K

O

L

A

R

S

T

W

O



Z

A

P

A

S

Y


Ż

U

Ż

E

L


K

A

J

A

K

A

R

S

T

W

O


P

Ł

Y

W

A

N

I

E


