Konspekt lekcji biologii
Poziom edukacyjny: Gimnazjum
Program: „Ciekawa biologia cz. 4”, wyd. WSiP
Dział programu: Coraz bliżej istoty życia.
Hasło programowe: Białka
Temat: Białka- budowa różnorodność i rola w organizmie.
Zakres treści:
1. Aminokwas jako podstawowa jednostka składowa białka
2. Wiązanie peptydowe
3. Struktury białka
4. Funkcje białka
Cele: A. Zapamiętanie wiadomości:
- uczeń definiuje pojęcie białka
- uczeń wymienia podział białek
- uczeń wymienia definiuje pojęcia : struktura pierwszorzędowa i drugorzędowa
polipeptydów
B. Zrozumienie wiadomości:
- uczeń potrafi narysować schemat wiązania peptydowego
- uczeń podaje przykłady białek prostych i złożonych
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
- uczeń podaje funkcje białek i ich przykłady
- uczeń wykaże różnorodność białek
-uczeń przedstawi enzymatyczną role białek
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
- uczeń wskazuje funkcje białek na podstawie przykładów
- uczeń ustala biologiczne podłoże różnorodności białek
E. Postawy:
- postawa aktywnego zaangażowania się w zdobywanie wiedzy o własnym organizmie
- odczuwanie potrzeby pogłębiania wiedzy biologicznej
Metody: słowna- wykład, pogadanka, praca z podręcznikiem, praca w grupach
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: środki zastępcze
środki wizualne:
- foliogram „Przykłady białek”
- foliogram „Budowa białek”
- foliogram „Rozwiąż zadania”
przyrządy i materiały:
-rzutnik
publikacje i materiały metodyczne:
- podręczniki, zeszyt przedmiotowy, atlas
Literatura dla nauczyciela:
- Podręcznik „Ciekawa biologia cz.1”, wyd. WSiP
- Podręcznik „Biologia II”, wyd. ŻAK
- Słownik szkolny Biologia, wyd. Zielona Sowa
- Encyklopedia szkolna Biologia, wyd. Zielona Sowa
Literatura dla ucznia:
-Podręcznik „Ciekawa biologia cz1”
- Atlas anatomiczny
Notatka:
Temat: Białka- budowa różnorodność i rola w organizmie.
Krótkie łańcuchy, zbudowane z aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi są nazywane peptydami.
Białka proste są zbudowane z aminokwasów np. histony, albuminy, aktyna i miozyna,
Białka złożone to związki w których skład (oprócz białek prostych) mogą wchodzić części niebiałkowe np. barwniki, hemoglobina, enzymy
Funkcje białek:
-budulcowa (główna funkcja)
-enzymatyczna
-transportująca
-receptorowa
-sygnałowa
-odpornościowa
Praca domowa:
Zadania z foliogramu
Ogniwo lekcyjne |
Czas realizacji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Faza wstępna: Sprawy organizacyjne
Pogadanka Wstępna
Faza realizacyjna
Faza podsumowująca
Praca domowa |
|
Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji.
Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie z ostatniej lekcji związki organiczne.
Dzisiaj zajmiemy się białkami. Czy ktoś pamięta z czego są zbudowane białka?
W skład takiego białka wchodzi od kilkudziesięciu do ok. tyś aminokwasów które składają się z takich pierwiastków jak C, H, O, N, S.
Wyróżniamy 20 aminokwasów które są połączone wiązaniami peptydowymi. Nauczyciel rysuje na tablicy fragment łańcucha polipeptydowego i zaznacza wiązanie peptydowe.
Krótkie łańcuchy, zbudowane z aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi są nazywane peptydami.
Aminokwasy mogą tworzyć różne kombinacje dzięki temu powstają białka o najróżniejszych kształtach (BIAŁKO-powyżej 100 aminokwasów).
[Strukturę przestrzenna białka dzielimy na 4poziomy:
Wyróżniamy białka Proste i złożone.
Przeczytajcie fragment na str. 124 „Enzymy są białkami” i poszukajcie
Znacie może jakieś funkcje białek?
Nauczyciel rozdaje kartę pracy.
Nauczyciel wyświetla uczniom zadania na foliogramie „Rozwiąż zadania” . Uczniowie w domu odpowiadają na pytania |
Przywitanie nauczyciela.
Uczniowie wymieniają zw. organiczne: cukry, tłuszcze, białka i kwasy nukleinowe.
Chętny uczeń odpowiada na pytanie: aminokwasy Aminokwas- podstawowa jednostka składowa białka
Uczniowie rysują schemat z tablicy.
Uczniowie zapisują wyjaśnienie białka złożone i proste
Uczniowie odpowiadają na pytanie: Enzymy katalizują różne reakcje chemiczne w organizmie.
Zadaniem uczniów jest uzupełnienie wskazanych przez nauczyciela zadań.
Uczniowie zapisują zadania. |