Konspekt lekcji biologii
Poziom edukacyjny: Gimnazjum
Program: „Ciekawa biologia cz. 4”, wyd. WSiP
Dział programu: Coraz bliżej istoty życia
Hasło programowe: Budowa chemiczna organizmów.
Temat: Poznajemy budowę chemiczną organizmów
Zakres treści:
1. Skład chemiczny biosfery i innych sfer życia
2. Związki chemiczne wchodzące w skład organizmów
3. Woda jako składnik nieorganiczny w naszym organizmie
4. Najważniejsze cukry i lipidy
Cele: A. Zapamiętanie wiadomości:
- uczeń definiuje pojęcia „związki nieorganiczne i organiczne”
- uczeń wymienia główne związki org. i nieorganicznych
- uczeń wymienia sfery ziemskie
B. Zrozumienie wiadomości:
- uczeń omawia role wody w organizmie
- uczeń potrafi wymienić i omówić przykłady cukrów
- uczeń podaje przykłady lipidów w naszym organizmie
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
- uczeń wskaże na podstawie analizy diagramów skład chemiczny biosfery, litosfery,
hydrosfery i atmosfery
-uczeń zauważa wzajemne zależności organizmów ze środowiskiem nieożywionym
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
- uczeń uzasadni jedność chemiczną świata żywego
- uczeń ustala związki pomiędzy składem chemicznym organizmów zamieszkujących kule
ziemską
E. Postawy:
- postawa aktywnego zaangażowania się w zdobywanie wiedzy o własnym organizmie
- odczuwanie potrzeby pogłębiania wiedzy biologicznej
Metody: słowna- wykład, pogadanka, praca z podręcznikiem, praca w grupach
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: środki zastępcze
środki wizualne:
- foliogram „Przykłady cukrów i tłuszczy”
przyrządy i materiały:
-rzutnik
publikacje i materiały metodyczne:
- podręczniki, zeszyt przedmiotowy, atlas
Literatura dla nauczyciela:
- Podręcznik „Ciekawa biologia cz.1”, wyd. WSiP
- Podręcznik „Biologia II”, wyd. ŻAK
- Słownik szkolny Biologia, wyd. Zielona Sowa
- Encyklopedia szkolna Biologia, wyd. Zielona Sowa
Literatura dla ucnia:
-Podręcznik „Ciekawa biologia cz1”
- Atlas anatomiczny
Notatka:
Temat: Poznajemy budowę chemiczną organizmów.
Funkcja wody:
-uniwersalny rozpuszczalnik
-środek transportu dla substancji w niej rozpuszczonych np. witaminy. hormony
-jeden z podstawowych substratów i produktów metabolicznych
-udział w termoregulacji (pocenie)
Cukry są przede wszystkim materiałem energetycznym, zapasowym i budulcowym w naszym organizmie .
CUKRY
Cukry proste Dwucukry Wielocukry
-glukoza -sacharoza -skrobia
-fruktoza -laktoza -glikogen
-ryboza -maltoza -celuloza
-deoksyryboza -chityna
3. Funkcje tłuszczy:
-materiał zapasowy u zwierząt
-funkcja energetyczna
-warstwa termoizolacyjna
-warstwa ochronna niektórych narządów (nerka, gałka oczna)
-rezerwuar energii na wypadek snu zimowego
-składnik błon biologicznych.
Praca domowa:
Podaj przykłady produktów w których występują cukry, tłuszcze i białka
Ogniwo lekcyjne |
Czas realizacji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Faza wstępna: Sprawy organizacyjne
Pogadanka Wstępna
Faza realizacyjna
Praca domowa |
|
Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji.
Na Ziemi wyróżniamy 3 sfery ziemskie. Czy ktoś pamięta ich nazwy?
Otwórzcie podręczniki na str116 na rys. 17.1 Proszę 1 ucznia o odczytanie nazwy tej sfery.
Biosfera znajduje się na pograniczu litosfery i atmosfery
Nauczyciel wskazuje ucznia który odczytuje z diagramów skład chemiczny biosfery, litosfery, atmosfery i hydrosfery
Widzimy więc że podstawowymi pierwiastkami chemicznymi wchodzącymi w sklad biosfery jest: wodór, węgiel, tlen
W biosferze występuje większość pierwiastków które pojawiają się w innych sferach jednak różnią się proporcjami.
Zauważamy również iż istnieją wzajemne zależności organizmów ze środowiskiem nieożywionym.
Otwórzcie podręczniki na str.117 i przeczytajcie akapit „Chemiczna jedność świata żywego…”. Poszukajcie w tekście odp. na pytanie co świadczy o pokrewieństwie wszystkich organizmów?
Skład chemiczny organizmów zamieszkujących kule ziemską jest podobny.
W skład organizmów wchodzą więc związki organiczne i nieorganiczne. Pamiętając z podstawówki proszę wymienić te związki.
WODA jest bardzo ważnym składnikiem naszego organizmu ponieważ stanowi o 2/3 ciała człowieka. Jakie pierwiastki budują cząsteczkę wody?
Otwórzcie podręczniki na str.118 i poszukajcie odpowiedzcie na pytanie. Jaką role pełni woda w naszym organizmie?
Zapiszcie to w zeszycie.
Ważnymi składnikami organicznymi w naszym organizmie są WĘGLOWODANY (cukry) które są zbudowane z takich pierwiastków jak tlen wodór i węgiel .
Otwórzcie podręczniki na str.120 Cukry są przede wszystkim materiałem energetycznym, zapasowym i budulcowym w naszym organizmie . Zapiszcie to w zeszycie.
Czy ktoś pamięta na jakie 3grupy ze względu na budowę dzielimy cukry?
Czym się te grupy charakteryzują?
Nauczyciel rysuje schemat podziału cukrów.
Teraz w podręczniku proszę wyszukać przykłady tych cukrów.
Ostatnim dziś omawianym związkiem organicznym są TŁUSZCZE Składają się z:
1cz glicerolu i Otwórzcie podręczniki na str.121 i w akapicie zatytułowanym „Tłuszcze pełnia główną funkcje…” poszukajcie odp. na pytanie Z jakich atomów składają się tłuszcze?
Odszukajcie w podręczniku najważniejsze funkcje tłuszczy.
W podręczniku na str122 poszukajcie przykładów tłuszczy w organizmie.
Podaj przykłady produktów w których występują cukry, tłuszcze i białka |
Przywitanie nauczyciela.
Uczeń odpowiada:
Biosfera
Uczeń odczytuje skład sfer Ziemi.
Uczniowie czytają wskazany fragment i odp. na pytanie:
Organiczne: węglowodany, tłuszcze, białka, kwasy nukleinowe Nieorganiczne: woda, związki mineralne.
Tlen i wodór
Funkcja wody:
-uniwersalny rozpuszczalnik -jeden z podstawowych substratów i produktów metabolicznych -udział w termoregulacji (pocenie).
Uczniowie zapisują notatke.
Cukry proste Dwucukry Wielocukry
Połączone 2cząsteczki cukru-dwucukry Połączenie wielu cząsteczek cukrów prostych -wielocukry (nie są słodkie, słabo rozpuszczają się w wodzie)
Uczniowie rysują schemat w zeszytach.
Cukry proste- glukoza, fruktoza, ryboza, deoksyryboza
Węgiel, wodór i tlen
Funkcje tłuszczy: -materiał zapasowy u zwierząt -funkcja energetyczna -warstwa termoizolacyjna -warstwa ochronna niektórych narządów (nerka, gałka oczna) -rezerwuar energii na wypadek snu zimowego -składnik błon biologicznych
Lipidy, fosfolipidy, woski, sterydy |