Patryk Matys
III r. BiG
Konspekt lekcji biologii
Klasa: I
Dział: Powitanie biologii
Temat: Budowa organizmów.
Zakres treści:
-komórkowa budowa organizmów,
-podstawowe struktury komókowe i ich rola..
Cel ogólny: Uczeń zna budowę komórek organizmów występujących na Ziemi.
Cele szczegółowe:
A. Zapamiętywanie wiadomości:
-potrafi wyjaśnić termin „komórka”,
-potrafi wymienić struktury komórkowe i podać ich funkcje,
-potrafi scharakteryzować komórkę bezjądrową,
-potrafi scharakteryzować komórkę jądrową.
B. Zrozumienie wiadomości:
-potrafi porównać komórkę bakteryjną i zwierzęcą,
-potrafi wskazać różnice między komórką roślinną i zwierzęcą.
C. Stosuje wiadomości w sytuacjach typowych:
-potrafi narysować schemat komórki bakteryjnej, roślinnej i zwierzęcej.
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
-potrafi dowieść, iż komórki nie mogłyby istnieć, gdyby nie posiadały materiału genetycznego.
Postawy:
-wykazuje zainteresowanie otaczającym go środowiskiem,
-odczuwa potrzebę pogłębiania swojej wiedzy biologicznej i zachęca do tego innych.
Metody pracy:
pogadanka, miniwykład, praca z podręcznikiem.
Formy pracy:
praca indywidualna, praca grupowa.
Środki dydaktyczne:
-podręcznik,
-plansza prezentująca schemat komórki bakteryjnej, roślinnej i zwierzęcej.
Literatura dla nauczyciela:
-W. Kofta „Ciekawa biologia. Cz.1”. WSIP. Warszawa, 2009
-A. Szweykowska, J. Szweykowski „Botanika. T. 1. Morfologia”. Wyd. PWN. Warszawa, 2009
-W. Zamachowski, A. Zyśk „Strunowce-Chordata. Podręcznik zoologii dla studentów.” Wyd. Naukowe UP, Kraków, 2002.
Literatura dla ucznia:
-W. Kofta „Ciekawa biologia. Cz.1”. WSIP. Warszawa, 2009.
Notatka:
1. Komórka jest to podstawowa jednostka budująca organizm.
2. Komórki dzielimy na:
-jądrowe(eukariotyczne)
-bezjądrowe(prokariotyczne).
3.Tabela 1
Struktury komórkowe i pełnione przez nie funkcje:
Struktury komórkowe: |
Pełnione funkcje: |
Jądro komórkowe |
(Kieruje czynnościami życiowymi komórki) |
Mitochondria |
(Wytwarzają energię) |
Siateczka śródplazmatyczna |
(Tworzy kanały transportowe) |
Chloroplasty |
(Prowadzą fotosyntezę) |
wakuole(wodniczki) |
(Gromadzą wodę i substancje niepotrzebne komórce) |
Błona komórkowa |
(Przepuszcza do wnętrza potrzebne składniki i usuwa na zewnątrz wydaliny) |
Ściana komórkowa |
(Nadaje kształt komórce) |
Tabela 2
Zaznacz + jeśli dana struktura występuje w danej komórce, lub - jeśli nie występuje:
Struktura komórkowa |
Komórka roślinna |
Komórka zwierzęca |
Jądro komórkowe |
(+) |
(+) |
Mitochondria |
(+) |
(+) |
Siateczka śródplazmatyczna |
(+) |
(+) |
Chloroplasty |
(+) |
(-) |
Wakuole(wodniczki) |
(+) |
(-) |
Błona komórkowa |
(+) |
(+) |
Ściana komórkowa |
(+) |
(-) |
Ogniwa lekcyjne |
Czas |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Sprawy organizacyjne |
8min |
Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji. Sprawdzenie pracy domowej. Odpytanie z lekcji poprzedniej. |
Przywitanie nauczyciela. |
Faza wprowadzająca |
3min |
„Wszystkie organizmy są zbudowane z komórek. Komórka jest to podstawowa jednostka budująca organizm. Zapiszcie to sobie.”
„Jeśli każde ciało jest zbudowane z komórek, to jak myślicie, z jakiej liczby komórek jest zbudowany organizm człowieka?” |
Uczniowie notują „Komórka...”
Uczniowie odpowiadają: „Miliony, a nawet miliardy komórek.” |
Faza realizacyjna |
25min |
„Ciało niektórych organizmów tworzy wyłącznie jedna komórka. Może to być bardzo mała komórka, jak w przypadku bakterii, albo znacznie większa, skomplikowana, jak komórka protista. Jeżeli organizm jest jedną komórką, to musi ona wykonywać wszystkie czynności życiowe: odżywiać się, oddychać i się rozmnażać. Pozostałe organizmy są zbudowane z wielu komórek. Może być ich kilkadziesiąt, ale też mogą być ich miliony a nawet miliardy, jak u ssaków, np. u kota. W organizmie wielokomórkowym komórki się specjalizują. Jedne odpowiadają za wykonywanie ruchów, inne za przewodzenie impulsów nerwowych, jeszcze inne za transport różnych składników wewnątrz organizmu.”
Nauczyciel informuje uczniów, że istnieją komórki pro- i eukariotyczne: „Wszystkie komórki można podzielić na: bezjądrowe(prokariotyczne) i jądrowe(eukariotyczne). Zanotujcie to sobie.”
Nauczyciel charakteryzuje komórkę bezjądrową: „Komórka bezjądrowa nie ma struktury zwanej jądrem komórkowym. Zazwyczaj jest ona mniejsza od komórki jądrowej, a jej materiał jest zawieszony w cytoplazmie. Komórkami bezjądrowymi są bakterie(ryc.6.2, str. 34, podręcznik). Każda komórka bakterii jest otoczona cienką błoną komórkową i grubą ścianą komórkową. Błona komórkowa przepuszcza do wnętrza potrzebne składniki i usuwa na zewnątrz wydaliny. Ściana komórkowa nadaje kształt komórce i stanowi ochronę komórki. Wnętrze komórki wypełnia półpłynna substancja-cytoplazma, w której zachodzą wszystkie procesy życiowe. W cytoplazmie jest zawieszona tzw. substancja jądrowa, zawierająca materiał genetyczny.”
Nauczyciel charakteryzuje komórkę jądrową: „Tak, jak wspomniałem, komórka bezjądrowa nie posiada struktury zwanej jądrem komórkowym. W związku z tym, u komórki jądrowej jest na odwrót-posiada ona jądro komórkowe, które kieruje czynnościami życiowymi komórki. W jego wnętrzu występują chromosomy, które zawierają materiał genetyczny. Poza tym, w komórce jądrowej występuje wiele innych struktur, nieobecnych w komórce bezjądrowej.”
Nauczyciel rozdaje uczniom tabele do uzupełnienia(tabela 1 i tabela 2) i mówi: „Otwórzcie książki na stronie 34 i przeczytajcie akapit zaczynający się od „Jądro komórkowe...” i uzupełnijcie tabelę 1.”
„Komórka roślinna różni się od komórki zwierzęcej. Wasze zadanie będzie polegało na znalezieniu tych różnic w oparciu orycinę 6.3 zamieszczoną w podręczniku na str.35 i uzupełnieniu tabeli 2.”
„Organizmy jednokomórkowe mogą być komórkami jądrowymi. Np. pospolity glon pierwotek-jednokomórkowiec o budowie typowej dla komórki roslinnej, a ameba-jednokomórkowiec o budowie typowej dla komórki zwierzęcej.”
„Wszystkie wielokomórkowe rośliny: drzewa, krzewy, rośliny zielne, są zbudowane z komórek roślinnych, natomiast wielokomórkowe zwierzęta:ssaki, ptaki, ryby, owady i wiele innych-z komórek zwierzęcych.” |
Uczniowie czytają i uzupełniją tabelę 1, po czym razem z nauczycielem sprawdzają poprawność jej uzupełnienia.
Uczniowie uzupełniają, po czym nauczyciel sprawdza poprawność wykonania ćwiczenia.
|
Faza podsumowująca |
7min |
Nauczyciel zadaje pytania: -co to jest komórka? -czym różni się komórka bezjądrowa od komórki jądrowej? -jaką funkcję w komórce pełnią: jądro komórkowe, mitochondria, siateczka śródplazmatyczna, chloroplasty, wakuole, błona komórkowa i ściana komórkowa? -jakie struktury komórkowe zawiera komórka bakteryjna, jakie roślinna, a jakie zwierzęca? |
Uczniowie odpowiadają. |
Praca domowa |
2min |
Dla wszystkich: podaj po 3 przykłady organizmów jednokomórkowych i wielokomórkowych. Dla chętnych: podaj 2 przykłady bakterii chorobotwórczych i 2 przykłądy bakterii wykorzystywanych przez człowieka. |
|