Patryk Matys
III r. BiG
Konspekt lekcji biologii
Klasa: I
Dział: Powitanie biologii
Temat: Porządkowanie świata ożywionego-pięć królestw organizmów.
Zakres treści:
-cechy charakterystyczne organizmów zaliczanych do poszczególnych królestw,
-powszechnie stosowane, lecz nie ujęte jako jednostki systematyczne grupy organizmów-bezkręgowce, glony.
Cel ogólny:
Cele szczegółowe:
A. Zapamiętywanie wiadomości:
-zna zasady, na jakich dawniej opierał się podział na rośliny i zwierzęta,
-zna obecny podział świata ożywionego na królestwa,
-zna cechy charakterystyczne organizmów należących do poszczególnych królestw,
-zna miejsce bezkręgowców i glonów w obecnym podziale świata ożywionego.
B. Zrozumienie wiadomości:
-wyjaśnia, że podział organizmów na królestwa jest efektem przyjętej w danej chwili umowy i w przyszłości może się zmienić,
-potrafi wytłumaczyć w jaki sposób w toku ewolucji wykształciły się: bakterie, protisty, rośliny, zwierzęta i grzyby.
C. Stosuje wiadomości w sytuacjach typowych:
-
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
-
-
Postawy:
-wykazuje zainteresowanie otaczającym go środowiskiem,
-odczuwa potrzebę pogłębiania swojej wiedzy biologicznej i zachęca do tego innych.
Metody pracy:
pogadanka, miniwykład, praca z podręcznikiem.
Formy pracy:
praca indywidualna, praca grupowa.
Środki dydaktyczne:
-podręcznik,
-
-
Literatura dla nauczyciela:
-W. Kofta „Ciekawa biologia. Cz.1”. WSIP. Warszawa, 2009
-
Literatura dla ucznia:
-W. Kofta „Ciekawa biologia. Cz.1”. WSIP. Warszawa, 2009
-
Notatka:
Ogniwa lekcyjne |
Czas |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Sprawy organizacyjne |
8min |
Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji. Sprawdzenie pracy domowej. Odpytanie z lekcji poprzedniej. |
Przywitanie nauczyciela. |
Faza wprowadzająca |
3min |
|
|
Faza realizacyjna |
25min |
|
|
Faza podsumowująca |
7min |
|
Uczniowie odpowiadają. |
Praca domowa |
2min |
Dla wszystkich: Dla chętnych: |
|