Rola mężczyzny w życiu rodzinnym

KONSPEKT ZAJĘĆ

Prowadzący: Karolina Przeworowska

Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie:

Poziom edukacyjny: szkoła podstawowa, klasa V

Czas realizacji: 45 minut


Temat zajęć: Rola mężczyzny w życiu rodzinnym.


1. Cele:

Uczeń

- określa cechy charakteryzujące męskość

- analizuje pojęcie męskości na poziomach: osobistym, ogólno przyjętym i naukowym

-uzasadnia własny system wartościowania cech typowych dla męskości

- przedstawia własny obraz odzwierciedlający idealne zestawienie cech męskich

- kształtuje własny model cech i zachowań


2. Metody: praca w małych grupach, praca z tekstem, burza mózgów, śnieżna kula


3. Formy pracy: indywidualna, grupowa


4. Pojęcia: męskość, stereotyp


5. Środki dydaktyczne: kartki papieru, pisaki, kartki samoprzylepne, plansza, nagranie Gang Marcela „Prawdziwy mężczyzna”, słowniki, podręcznik, encyklopedia




Etapy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Środki dydaktyczne

Przewidywane efekty

1. Część przygotowawcza

1. Powitanie uczniów. Podanie tematu i celu zajęć.


1.Zapisują temat.




2. Część podstawowa

1. Prezentacja schematycznego wizerunku mężczyzny.


2. Rozdaje uczniom kartki samoprzylepne i prosi każdego o wypisanie 1 męskiej cechy.


3. Wspólnie podsumowują cechy, które pojawiły się na wizerunku.


4. Prezentuje uczniom utwór muzyczny i prosi o wychwycenie cech oraz porównanie z tymi, które znalazły się na wizerunku.


5. Rozdaje pomoce naukowe i prosi o odczytanie, czym jest męskość.


6. Dyskusja „czym różni się podejście stereotypowe od naukowego?”






1. Uczniowie wypisują cechy i przylepiają je na wizerunku.




2. Omawiają cechy, które są pozytywne lub negatywne.



3. Słuchają utworu i stwierdzają, że pojawiły się tam stwierdzenia stereotypowe.






4. Korzystają z pomocy naukowych.





5. Wypowiadają się na temat.

1. Plansza.





2. Kartki samoprzylepne.












3. Utwór muzyczny.










4. Słowniki, podręczniki, encyklopedie.






1. Określają istotę męskości.






2. Porównują własne spostrzeżenia.




3. Pracują na podstawie słuchanego tekstu.








4. Poznają naukowe określenie męskości.

3.Część końcowa

1. Prosi o zastanowienie się „kto jest dla ciebie ideałem męskości?”

1. Wypowiadają się.


1. Uczą się prezentować własny punkt widzenia i uzasadniać swój wybór.


