Kiedy jestem chory. Scenariusz dla dzieci 4 - letnich
Cele
ogólne:
-zapoznanie z charakterem pracy lekarza,
-uczulenie
na potrzebę pozostania w domu w razie występujących objawów
przeziębienia by nie zarażać innych,
-rozwijanie sprawności
manualnej rąk i palców,
-zwrócenie uwagi na konieczność
stosowania chusteczek higienicznych w razie kataru i poprawne ich
stosowanie.
Cele operacyjne:
Dziecko:
-wie, na
czym polega praca lekarza,
-uważnie słucha i wypowiada
się,
-przeplata wstążkę przez dziurki,
-używa
chusteczek higienicznych w razie kataru i wie jak z nich
korzystać.
Środki dydaktyczne:
Wiersz M.
Minczakiewicz pt. "Rada na katar", W. Grodzieńska "Chory
kotek", maskotka kotek, chusteczki higieniczne, kartki z
dziurkami i wzorami
ilustrujące chusteczki do nosa, kolorowe wstążki, ilustracje
różnych przedmiotów w tym tych których używa lekarz, plansza "U
lekarza".
Przebieg:
1.Zabawa twórcza
"Przyjacielski krąg" w/g K. Wopla.
Stoimy ramię przy
ramieniu - dzieci
stoją w kręgu trzymając się za ręce.
Możemy być wielcy w
okamgnieniu - stoją na palcach z uniesionymi rękoma.
Możemy
być także mali - przykucając.
Ale nigdy nie będziemy sami -
witają się ze sobą poprzez podawanie ręki.
2.Zabawa
"Polecenia".
Dzieci
stoją w kręgu, do środka wchodzi chętne dziecko i wykonuje
polecenia:
-dotknij kadego, kto tak jak ty jest zdrowy i
przyszedł dzisiaj do przedszkola,
-dotknij każdego, kto ma
czyste ręce,
-dotknij każdego, kto ma czysty nos,
-dotknij
każdego, kto nie marudzi przy jedzeniu.
3. Zabawa "Rysujemy
wzory".
Na dywanie są rozłożone kartki z prostymi
wzorami (zygzaki, schodki itp.) imitujące chusteczki do nosa. Przy
dźwiękach muzyki
dzieci biegają omijając chusteczki, przerwa w muzyce jet sygnałem
do zatrzymania sę przy wybranej chusteczce i wodzenie palcem po
narysowanym wzorze, następnie odwzorowaniem tego wzoru palcem w
powietrzu.
4.Słuchanie fragmentu wiersza W. Grodzieńskiej pt.
"Chory kotek".
Wyszedł kotek na deszczyk
dostał
kataru i dreszczy.
Boli głowa i oczy
nogi w błocie
przemoczył.
Kładzie mama koteczka
do ciepłego
łóżeczka.
Bierze synka za rączkę
oj masz kotku
gorączkę.
Rozmowa na temat treści wiersza:
-dlaczego
kotek się zaziębił?
-co go bolało?
-co powinien zrobić,
aby wyzdrowieć?
5.Kto nas leczy?
Słuchanie zagadki:
Leczy
wszystkich ludzi
odwiedza też chore dzieci.
Chodzi w
białym fartuchu.
Kto to jest? Czy wiecie?
Masz
gorączkę? Źle się czujesz?
Pora by Cię zbadał .......
(lekarz)
6.Rozmowa na temat lekarza przy planszy "U
lekarza".
7.Ćwiczenia klasyfikacyjne.
Wskazywanie
wśród obrazków przedstawiających rózne przedmioty tych, którymi
posługuje się lekarz. Nazywanie ich, określanie do czego
służą.
8.Zabawa "Bawimy się w lekarza".
Dzieci
dobierają się parami. Jedno jest lekarzem, drugie
pacjentem:
-naśladowanie czynności wykonywanych w gabinecie
lekarskim (osłuchiwanie, oklepywanie, zaglądanie do gardła
itp).
9.Ekspresja słowna "Co robimy gdy mamy
katar?".
10.Zabawa z chusteczką.
Każde dziecko
kładzie chusteczkę na głowie i maszeruje, następnie robi
przysiad, podskok.
11.Rozmowa na temat poprawnego korzystania z
chusteczki higienicznej ze zwróceniem szczeólnej uwagi na
konieczność wyrzucenia użytej chusteczki do kubła.
12.Zabawa
"Pzeplatanka".
Dziecko otrzymuje wstążkę i
przeplata ją przez diurki w kartce imitującej chusteczkę.