KONSPEKT ZAJĘĆ

Prowadzący: Karolina Przeworowska

Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie:

Poziom edukacyjny: szkoła podstawowa, klasa V

Czas realizacji: 45 minut


Temat zajęć: Odpowiedzialność za słowo.


1. Cele:

Uczeń:

- zna zasady komunikacji międzyludzkiej
- ma świadomość własnych trudności stanowiących bariery właściwej komunikacji
- umie określić różne sytuacje konfliktowe między nastolatkami i dorosłymi
- czuje się odpowiedzialnym za budowanie więzi interpersonalnych w rodzinie


2. Metody i techniki pracy:
- Mini wykład
- Rozmowa kierowana
- Praca w grupkach


3. Formy: praca w grupach, praca indywidualna


4. Środki dydaktyczne:
- Scenki do odegrania z tekstami



Etapy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Środki dydaktyczne

Przewidywane efekty

1. Część przygotowawcza

1. Powitanie uczniów. Podanie tematu i celu zajęć.


2. Podział klasy na grupy.

1.Zapisują temat.

Kolorowe kartoniki.

Potrafi pracować w grupie.

2. Część podstawowa

1. Nauczyciel prosi każdą z grup o opracowanie definicji konfliktu.


2. Nauczyciel podaje definicje konfliktu: "Konflikt to sytuacja, w której stykają się ze sobą wykluczające się potrzeby, życzenia, interesy, poglądy. Mówi też, że konflikty są naszą codziennością. Wchodzimy w nie głównie z osobami, z którymi najczęściej się kontaktujemy."


3. Nauczyciel omawia etapy rozwoju konfliktu:
- Niezgodność
- Sprzeczka (nieco ostrzejsza wymiana zdań)
- Kłótnia (dołączenie wątków pobocznych)
- Walka fizyczna
- Wojna (narasta wrogość, nienawiść czasami bitwa)


4. Nauczyciel prosi o przygotowanie krótkich scenek (załącznik nr 1)


5. Nauczyciel prosi o omówienie.


6. Omawia metody rozwiązywania konfliktu:

- Ja zwyciężam, ty przegrywasz
- Ja tracę, ty zwyciężasz
- Nikt nie traci, obydwoje zyskujemy - kompromis, rozwiązanie na drodze dialogu.


7. Uczestnicy zajęć wyciągają czyste kartki i podpisują swoim imieniem. Każdy uczestnik zajęć ma za zadanie zastanowić się i napisać o właścicielu kartki coś miłego oraz wymienić cechę za które ceni tą osobę. Obowiązuje bezwzględny zakaz pisania na kartkach negatywnych treści.


1. Podają definicje opracowane w grupach.




2. Dyskusja na temat definicji.





















3. Podają przykłady.


















4. Odgrywają scenki.





5. Uczniowie wypowiadają swoje opinie.


6. Dyskusja ”czy kompromis zawsze jest możliwy?”












7. Głośne odczytywanie przez chętne osoby, kartek z opiniami

1. Flamastry, kartony.















































3. Informacje o odgrywanej scence.































1. Zdają sobie sprawę, czym jest konflikt.







































2. Potrafią odgrywać role.









3. Zdają sobie sprawę, że zawsze można dojść do kompromisu.











4. Doceniają swoje dobre cechy.

3.Część końcowa

1. Nauczyciel żegna się z klasą i zadaje do domu zadanie: Każdy z was ma coś miłego powiedzieć swoim rodzicom.










Załącznik nr 1

GRUPA 1

- 17 latek prosi mamę o pozwolenie na wyjście do dyskoteki. Wraca nad ranem, łamie umowę zupełnie się nie przejmuje tym co w tym czasie przeżywała mama





GRUPA 2
- Córka dzwoni do koleżanki aby "poplotkować". Rozmawia długo nie licząc się z kosztami obciążającymi budżet domowy, lekceważąc przy tym wcześniejsze upomnienia ze strony rodziców. Dopiero na wyraźne polecenie ojca kończy rozmowę.





GRUPA 3
- Starszy brat chce obejrzeć mecz koszykówki nadawany w II programie, tymczasem jego 5-letnia siostra ogląda dobranockę, ale on nie zwracając na to przełącza na II-gi program.





GRUPA 4
- Córka chce iść na występ ulubionego zespołu i nie interesuje jej że rodzice nie maja pieniędzy na z byt drogi ich zdaniem bilet. Rodzice uważają również że koncert jest zbyt późno, aby ich 15-letnia córka mogła na niego iść