Scenariusz zajęć Rozpoznajemy i nazywamy uczucia

Temat zajęć: Rozpoznajemy i nazywamy uczucia.

Cele ogólne:
• Prezentacja wiadomo
ści i umiejętności uczniów
• Nabywanie kompetencji komunikowania się w języku pozawerbalnym

Dziecko w zakresie niezbędnej wiedzy:
• Rozszerza s
łownictwo o nazwy uczuć
• Dokonuje analizy s
łuchowej i wzrokowej wyrazów


Dziecko w zakresie nabywania umiejętności:
• Odczytuje i wyra
ża uczucia za pomocą mimiki twarzy, ruchu
• Myśli logicznie – klasyfikuje, wnioskuje
• Myśli twórczo – rozwija płynność
i giętkość myślenia

Dziecko w zakresie kreowania postaw:
• Jest odpowiedzialny za to, co mówi – mówi prawd
ę
• Śmiało wypowiada swoje myśli, odczucia
• Koncentruje się na zadaniu
• Różnicuje pozytywne i negatywne emocje
• Wytrwale pokonuje trudności

Metody: aktywizujące –kosz i walizeczka, niedokończonych zdań, zabawa dydaktyczna, problemowe

Formy: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita i zróżnicowana,.

Środki dydaktyczne: ilustracja czarownicy Mikstry, ilustracje uczuć, rozsypania wyrazowa, karty pracy, działania matematyczne na tablicę z nazwami uczuć na odwrocie, wierszyki, znaczki za aktywność

Przebieg zajęcia.:

1. Wstęp – zabawa na pobudzenie myślenia: Naprzemienne dotykanie palcami stopy, potem łokciem stopy. Następnie dotykanie stopy ręką w tył, naprzemienne w tył.

2. Odczytywanie tekstu przez dzieci.

Na tablicy ilustracja czarownicy Mikstry oraz tekst:
„Kim ja jestem zgadnij sam Jakie imi
ę mam”
• Nauczyciel informuje dzieci, że Mikstra przyniosła ze sobą różne zagadki zapisane na ponumerowanych kolejno kółkach.

• Uczniowie odczytują polecenie 1.
„ Dostaniecie karteczki z literkami. Wykreślcie dwuznaki i głoski miękkie. Odczytajcie moje imię. (MIKSTRA)
M sz ń i rz ś k ch dz s ź t ć
r cz a

3. Odczytanie przez dzieci tekstu polecenia 2.
„Skąd przybyłam do was mili
pomyśl, ułóż w jednej chwili
i odczytaj zdania te
to nie trudne, wysil się”

Dzieci otrzymują rozsypanki wyrazowe:

z dalekiej Przybyłam uczuć
. do was krainy

przyklejaj
ą rozsypanki na kartkę

4.Odczytanie przez ucznia polecenia nr 3.
„Uwarzy
łam w garnku z rury
bardzo dużo cud mikstury.
Bo ja Mikstra mówię wam
Coś dziwnego dla was mam.”

Obliczcie dodawania i dobierzcie do nich działania odwrotne. Na odwrocie każdej pary znajdziesz rozwiązanie.
2+5= 7-5=
7+3= 8-2=
6+2= 10-3=
4+5= 12-2=
10+1= 9-5=
10+2= 11-1=

Rozwiązania to nazwy uczuć
: strach, ra -dość, gniew, spo -kój, szczę -ście, złość, wstyd, smu - tek

5. Próba nadania nazwy odgadniętym wyrazom w odpowiedzi na pytanie:
„Co doda
ła do swojej mikstury czarownica?’ ( uczucia)

6. Odczytanie przez ucznia tekstu nr 4. – kosz i walizeczka
„ Do kosza w
łóżcie te
uczucia bardzo złe,
a dobre i lubiane
do walizki niech będą zapakowane”

rysunek kosza rysunek walizeczki

strach smutek złość
gniew radość spokój szczęście wstyd



Uczniowie umieszczaj
ą w koszu nazwy uczuć złych, w walizce uczuć dobrych.

Dopasowuj
ą odpowiednie rysunki twarzy wyrażające uczucia

7. Próby pokazania mimiką i ruchem uczuć - zabawa

8. Próba dokończenia zdań rozpoczętych przez nauczyciela
• Czuj
ę się smutny, gdy……..
• Czuję się szczęśliwy, gdy…………….
• Boję się, gdy…………………
• Jest mi wstyd, gdy………………
• Jestem rozgniewany, gdy…………………..

9. Odczytanie przez dzieci tekstu nr 5

„Uczucia dobre si
ły dodają
i w życiu nam pomagają,
mieć
dużo przyjaciół i być lubianym
do ka
żdej zabawy być zapraszanym.”

10. Dzieci dostają kółeczka i rysują buźkę, która pokazuje jego aktualne uczucie.


Wiesia Grochowska


