SCENARIUSZ SOTKANIA INTEGRACYJNEGO ( pięciolatków z Przedszkoli nr.1 i 3 w Sycowie)
Autor: Anna Bajsarowicz
Przeprowadzono: 14 lutego 2007r.
Temat: Kocham Cię, lubię Cię- o uczuciach i sposobach ich okazywania.
Cele: dziecko
- zna tradycje Walentynkowe, oraz postać św. Walentego jako uosobienie dobra
- rozpoznaje swoje uczucia i dostrzega je u innych
- układa obrazki z części
- buduje atmosferę przyjaźni, potrafi współpracować z rówieśnikami
- komunikuje się w grupie za pomocą słów, mimiki i gestów
- ozdabia balonik symbolami walentynkowymi.
Materiały:
Ciekawostki o Dniu św.Walentego, obrazki i kartki walentynkowe (rozsypanki), baloniki, pisaki, serduszka z papieru samoprzylepnego, kolorowe sznureczki.
Metody pracy: samodzielnych doświadczeń i poszukiwań, słowna, oglądowa
Przebieg:
Powitanie: Zabawa integracyjna „Ludzie do ludzi”.
Dzieci przy muzyce witają się ze sobą gestem i słowami: lubię Cię, ładnie wyglądasz, miło mi Ciebie poznać, itp.
Zapoznanie z historią i tradycjami obchodzenia Dnia Św Walentego.
- Dzisiejszy dzień to dzień zakochanych. A czy wiecie, dlaczego nazywamy go Walentynkami?
a) Tradycja obchodzenia dnia św. Walentego wywodzi się z Angli, jeszcze z czasów średniowiecznych.
- Wierzono, iż dzień 14 luty to dzień, w którym ptaki łączą się w pary.
Legenda głosi, że w czasie, kiedy w Europie jest jeszcze zima, na Wyspach Brytyjskich rozpoczyna się okres wicia gniazd przez niektóre gatunki ptaków. A że gniazdo buduje się dla ukochanej, więc już teraz ptaszki szukają partnera. Człowiek obserwuje przyrodę, i tak jak ptaki szuka swojej miłości.
- Nazwa ta pochodzi od patrona zakochanych, Świętego Walentego, który właśnie 14 lutego napisał anonimowy list do przyjaciółki i podpisał go: „od Twojego Walentego".
Walenty był księdzem w starożytnym Rzymie. Okrutny cesarz zakazał ślubów, aby zmusić mężczyzn do tego, żeby wstępowali do armii, a nie dbali o swoje rodziny. Ksiądz zasłynął z tego, ze mimi zakazu udzielał potajemnie ślubów. Został nakryty i ukarany śmiercią. Gdy był w więzieniu zaprzyjaźnił się z córką strażnika, a przed śmiercią przekazał jej list, który podpisał „Od twojego Walentego”.Od tej pory tak zakochani podpisują walentynki. .
Właśnie z Wysp Brytyjski pochodzi pierwsza kartka walentynkowa, przechowywana w Muzeum Brytyjskim. W 1415 r książę Orleanu Karol wysłał ją do swojej żony, kiedy był więźniem w Tower.
- W średniowieczu rycerze obdarowywali damy swego serca walentynkami w postaci piernikowych serduszek.
b) W czasach współczesnych Walentynki obchodzi się na wiele sposobów, czy wiecie jak?
- zakochane osoby wysyłają anonimowe kartki, wyznając sobie miłość
- wręczają drobne upominki tym, których kochają zabawki, słodycze itp.)
c) W niektórych krajach europejskich:
- w Anglii- dawniej dzieci przebierały się za dorosłych i chodziły grupkami od domu do domu i śpiewały piosenki o miłości
- W Walii - zakochani obdarowywali się dawniej drewnianymi łyżeczkami w dzień 14 lutego, które najczęściej dekorowano serduszkami, kłódkami, kluczami
- w innych krajach chłopak dawał w prezencie swojej dziewczynie części garderoby (piękny ciuszek)
3. Układanie obrazków - rozsypanek o tematyce walentynkowej.
Dzieci tańczą, podskakują przy muzyce. Każde ma naklejone serduszko. Na sygnał dobierają się kolorami, wg propozycji nauczycielki ( tworząc drużyny):
- w jednym kole po jednym z każdego koloru.
- takie same kolory
Następnie drużyny (każdy kolor) otrzymują rozsypankę, którą muszą wspólnie ułożyć.
4. Zabawa „Balonik”
- dzieci stoją w kole. Przy muzyce podają sobie balonik, reagując ruchem na komentarz prowadzącej (balonik jest bardzo ciężki, jest gorący, parzy, wiatr go porywa itp.)
5 . Ozdabianie baloników symbolami walentynkowymi, za pomocą markerów, serduszek z papieru samoprzylepnego, kolorowymi sznurkami, wstążeczkami itp.
6. Zabawa przy piosence: „Kocham Cię tak”
Dzieci w parach tworzą koło. Chłopcy stoją w środku, dziewczynki na zewnątrz. Po każdym odśpiewaniu zwrotki dziewczynki przesuwają się o jednego partnera w lewo.
Kocham Cię tak! (dzieci tulą się do siebie)
- Jak? (rozkładają ręce )
Jak ptaka ptak. (machjąc rękoma obracają się dookoła siebie)
- Tak? (podnoszą ręce do góry)
I chcę ciebie kochać wciąż, wciąż, wciąż.. (klaszczemy trzy razy w kolana, potem trzy razy w ręce partnera)
A jeśli ty. (pokazujemy partnera)
Co?
Nie kochasz mnie. ( machamy palcem)
To?
Zapomnij o mnie proszę cię. (ręce składamy w geście obrazy)
O nie!
„ Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”