3. Przykładowe scenariusze z zajęć socjalizujących dla uczniów.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ:
OPRACOWANIE: BEATA OKRÓJ
TEMAT: ROZPOZNAWANIE, NAZYWANIE I WYRAŻANIE UCZUĆ. |
CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ:
rozpoznaje i nazywa uczucia,
wyraża swoje uczucia i rozróżnia emocje, których doświadczają inni.
Środki dydaktyczne:
Arkusze szarego papieru, pisaki, ilustracje z twarzami osób wyrażających różne emocje, kartki z nazwami uczuć, np. zdziwienie, radość, spokój, gniew, wściekłość, zachwyt.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Rundka wstępna
Uczeń siedzi przy nauczycielu i powtarza zdanie: Gdy się cieszę robię tak…(mowa ciała-mimiką twarzy i gestami-oraz wydając okrzyki, pokazują, jak się zachowują, gdy są radośni).
2.Praca z uczniem
Nauczyciel proponuje uczniowi, żeby wspólnie się zastanowić, jakie uczucia odgrywają ważną rolę w życiu człowieka. Uczeń zapisuje na arkuszach papieru nazwy uczuć. Następnie porządkuje swoje listy, podkreślając jasnym kolorem uczucia, które można określić jako przyjemne, a ciemnym-jako przykre.
3. Ćwiczenie-nazywanie i rozpoznawanie uczuć innych osób
Uczeń losuje po dwie ilustracje z twarzami, które wyrażają jakieś emocje, np. radość, strach, itp. Zastanawia się, jakie uczucia mogą odzwierciedlać. Następnie swoimi spostrzeżeniami dzieli się z nauczycielem.
4. Ćwiczenie-odgrywanie ról
Uczeń otrzymuje od nauczyciela kartki z nazwami uczuć, np. smutek, strach, zdziwienie, radość, zachwyt, wstyd, złość. Zastanawia się, w jakich sytuacjach doświadcza tych emocji. Kolejno za pomocą mimiki twarzy prezentuje uczucia, których nazwy są zapisane na kartkach. Nauczyciel zgaduje, jakie emocje przedstawia uczeń.
5.Omówienie ćwiczenia-rundka
Uczeń dzieli się swoimi przemyśleniami odpowiadając na pytanie nauczyciela: Czy łatwo było Tobie zgadywać, czy też wyrażać uczucia?
Nauczyciel uświadamia uczniowi fakt, że ludzie wyrażają emocje bądź podobnie, bądź inaczej (inaczej okazują i odmiennie odczytują). Dodaje, że warto dopytywać drugą osobę o to, co w danej chwili czuje, ponieważ dzięki temu mamy możliwość skonfrontowania własnego wyobrażenia na temat jej odczuć z rzeczywistością.
6.Opowiadanie
Nauczyciel czyta uczniowi historyjkę. Uczeń słucha, wyobraża sobie, co czują bohaterowie opowiadania, wczuwaj się w ich sytuację.
„Przygoda w tramwaju”
Był zimny październikowy dzień. Na przystanku tramwajowym stała Iwona z Robertem. Razem z grupką innych osób czekali na spóźniający się tramwaj, kiedy nagle, od strony centrum handlowego, do przystanku dobiegała-jakby przed czymś uciekając-zdyszana matka z dzieckiem, znajoma Iwony. (Robiła zakupy w supermarkecie, gdzie zaczepiła ją grupka pijanych chłopaków). Zaraz za kobietą przybyła grupka rozbawionych wyrostków.
Nadjechał tramwaj. Wszyscy szybko doń weszli, po czym z niepokojem zaczęli się przesuwać na przód pojazdu-jak najbliżej kierowcy, jak najdalej od pijanego towarzystwa.
Jeden z chłopaków podszedł do matki z dzieckiem i zaczął ją zaczepiać. Krzyczał: „Mamuśka daj trochę mleka!”. Wystraszona kobieta, nie wiedząc, jak wybrnąć z kłopotliwej sytuacji, spojrzeniem próbowała powiedzieć znajomej parze, że potrzebuje pomocy. Zaczęła się też przesuwać w kierunku znajomych osób. Pijany nie dawał jednak za wygraną. Zaczepiał dziecko kobiety, próbował zaglądać do jej torby z zakupami.
Robert stanął między chłopakiem a matka prosząc natrętnego młodzieńca, by dał jej spokój. Pijany nie zwracał jednak uwagi na prośby Roberta. Inni pasażerowie tramwaju udawali, że nie widzą całej sytuacji.
7.Omówienie opowiadania-rozpoznawanie uczuć
Propozycje pytań do ucznia:
Co czuła matka, którą zaczepiali pijani chłopcy?
Co czuł Robert, kiedy próbował bronić kobiety?
Co mogli czuć inni pasażerowie tramwaju, którzy udawali, że nie widzą kłopotów kobiety?
Co czuli pijani chłopcy, którzy zaczepiali kobiety?
Uczeń dzieli się z nauczycielem swoimi spostrzeżeniami na temat uczuć bohaterów opowiadania.
8.Runda końcowa
Uczniowie kończą następujące zdanie: Dzisiaj na zajęciach ważne dla mnie było……..
1