background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ  

 
 

 

 

 

Sebastian Latanowicz 

 

 

Wykonywanie przyłączy do budynków  
713[07].Z1.05 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inż. Małgorzata Skowrońska  
inż. Zygfryd Gajewski 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Sebastian Latanowicz 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Jarosław Sitek  
 
 
Korekta: 

 

 

 
 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[07].Z1.05. 
„Wykonywanie przyłączy do budynków” zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu monter instalacji gazowych 713[07]. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

12 

5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 

środowiska podczas budowy przyłącza gazu  

12 

   5.1.1. Ćwiczenia 12 
5.2. Przyłącze gazowe  

14 

   5.2.1. Ćwiczenia 14 
5.3. Budowa przyłącza gazu do budynku  

16 

   5.3.1. Ćwiczenia 16 
5.4. Odbiory oraz wymagania dotyczące przyłączy   

19 

   5.4.1. Ćwiczenia 19 
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

20 

7. Literatura 

34 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

  
 

Przekazujemy Państwu „Poradnik” dla nauczyciela „Wykonywanie przyłączy do 

budynków”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole zawodowej 
kształcącej w zawodzie monter instalacji gazowych 713[07] oraz w przyswajaniu przez 
uczniów wiedzy, a także w kształtowaniu umiejętności z zakresu wykonywania przyłączy do 
budynków. 
 

W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne określające umiejętności, jakie powinien posiadać uczeń, by mógł 

bez  problemów rozpocząć pracę  ze swoim poradnikiem, 

−  cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy 

z poradnikiem, 

−  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 
−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

−  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 
−  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane jest, by zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami, ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
−  metody tekstu przewodniego, 
−  pokazu z objaśnieniami, 
−  metody projektów, 
−  ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierających 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

−  plan testu w formie tabelarycznej, 
−  punktację zadań, 
−  propozycję norm wymagań, 
−  instrukcję dla nauczyciela, 
−  instrukcję dla ucznia, 
−  kartę odpowiedzi, 
−  zestaw zadań testowych. 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

 

713[07].Z1 

Technologia montażu instalacji gazowych

 

 

 

713[07].Z1.01 

Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych 

podczas montażu instalacji gazowych

 

 

 

713(07).Z1.02 

Wykonanie połączeń rur stalowych 

w instalacjach gazowych

 

 

 

713[07].Z1.03 

Wykonywanie połączeń rur miedzianych 

w instalacjach gazowych

 

 

 

713[07].Z1.04 

Wykonywanie połączeń rurociągów gazowych 

z tworzyw sztucznych

 

 

 

713[07].Z1.05 

Wykonywanie przyłączy do budynku

 

 

 

713[07].Z1.06 

Instalowanie armatury i aparatury pomiarowej

 

 

 

713[07].Z1.07 

Instalowanie szafek gazowych 

i ich wyposażenia

 

 

 

713[07].Z1.08 

Wykonywanie instalacji na gaz ziemny

 

 

 

713[07].Z1.09 

Wykonywanie instalacji na gaz płynny

 

 

 

713[07].Z1.10 

Wykonywanie konserwacji i napraw instalacji gazowych 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
 Przystępując do realizacji jednostki modułowej „Wykonywanie przyłączy do budynków” 
uczeń powinien umieć:  
−  stosować ogólne przepisy bhp, ochrony p.poż. podczas wykonywania prac monterskich, 
−  organizować i likwidować stanowisko wykonywania dla prac monterskich, 
−  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 
−  wykonywać prace przygotowawczo-zakończeniowe, 
−  wykonywać połączenia rozłączne i nierozłączne na instalacjach gazowych, 
−  wykonywać połączenia rur stalowych, miedzianych i z tworzyw sztucznych,  
−  stosować bezpieczne zasady posługiwania się narzędziami i elektronarzędziami 

stosowanymi przy wykonywaniu przyłączy gazowych, 

−  dobierać odpowiednie materiały podstawowe i pomocnicze, 
−  wykonywać obmiar prac, rozliczać robociznę, materiały i sprzęt, 
−  współpracować w zespole, 
−  uczestniczyć w dyskusji i wymieniać doświadczenia wcześniej nabyte, 
−  korzystać z różnych źródeł informacji. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej „Wykonywanie przyłączy do budynku” 

uczeń powinien umieć: 
−  zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska obowiązujące podczas 

wykonywania przyłączy gazowych, 

−  zorganizować i zlikwidować stanowisko wykonania przyłączy gazowych, 
−  posłużyć się dokumentacją techniczną dotyczącą przyłączy gazowych, 
−  wykonać szkice przyłączy gazowych, 
−  wyznaczyć przebieg przyłącza gazowego, 
−  zastosować wymagania dotyczące przyłączy gazowych, 
−  zaplanować kolejność prac, 
−  dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania przyłączy gazowych, 
−  ocenić stan techniczny materiałów stosowanych do wykonania przyłączy gazowych, 
−  wykonać przyłącza gazowe: z rur polietylenowych i stylowych, 
−  wykonać połączenie przyłącza z siecią, 
−  wykonać skrzyżowania przyłączy z istniejącym uzbrojeniem podziemnym, 
−  zamontować rury ochronne na rurociągu, 
−  zainstalować armaturę regulacyjno-zabezpieczającą na przyłączach gazowych, 
−  przeprowadzić próbę szczelności wykonanego przyłącza gazowego, 
−  oznakować wykonane przyłącze, 
−  przygotować przyłącze gazowe do odbioru, 
−  wykonać obmiar prac, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 
−  wykonać prace zgodnie z warunkami technicznymi. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter instalacji gazowych 713[07] 
Moduł:                                        Technologia montażu instalacji gazowych 713[07].Z1. 
Jednostka modułowa:  

 

   Wykonywanie przyłączy do budynków 713[07].Z1.05 

Temat: Wykonywanie przyłącza niskiego ciśnienia.

 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności przy wykonaniu przyłączy niskiego ciśnienia. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  pomierzyć i wyznaczyć przebieg przyłącza gazowego, 
−  przygotować rury i złącze (trójnik siodłowy TT), 
−  zabezpieczyć odcinek stalowy izolacją antykorozyjną,  
−  wykonać przyłącze PE – stal, 
−  podłączyć przyłącze gazowe do szafki gazowej. 
Metody nauczania–uczenia się:  

−  ćwiczenia praktyczne 
−  metoda tekstu przewodniego 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  zbiorowa. 
Czas:  4 godziny lekcyjne  (180min). 
Środki dydaktyczne: 

−  teksty przewodnie do ćwiczeń, 
−  filmy dydaktyczne, 
−  instrukcje wykonania przyłącza gazowego, 
−  dokumentacja techniczna przyłącza gazowego, 
−  plansze przyłączeń gazowych, 
−  armatura odcinająca, 
−  rury, złączki i materiały pomocnicze, 
−  narzędzia i sprzęt specjalistyczny, 
−  przyrządy miernicze, 
−  Polskie i Branżowe Normy Gazowe, 
−  literatura rozdziału 7. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 
-  Każdy uczeń wykonuje połączenie rury PE z trójnikiem siodłowym TT pod nadzorem 

osoby posiadającej uprawnienia zgrzewacza, w następujący sposób: 
a)  dobiera narzędzie i sprzęt potrzebny do wykonania ćwiczenia, 
b)  docina rurę PE, 
c)  przygotowuje końcówkę rury do połączenia metodą zgrzewania, 
d)  dobiera odpowiedni trójnik siodłowy, 
e)  dobiera kształtkę adaptacyjną PE – stal, 
f)  dobiera mufę elektrooporową PE, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

g)  czyści łączone elementy przyłącza, 
h)  zaznacza pisakiem głębokość wsunięcia kształtki na rurze, 
i)  wsuwa końcówki rury do kształtki, 
j)  podłącza przewody zasilające kształtkę, 
k)  włącza zgrzewarkę i kontroluje proces nagrzewania, 
l)  po zakończeniu zgrzewania wyłącza zgrzewarkę, 
m)  zapisuje numer zgrzeiny, datę wykonania oraz numer uprawnień zgrzewacza. 

 
-  Przez cały czas trwania ćwiczenia nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga im  

w uzyskaniu jak najlepszych rezultatów. Podpowiada najlepsze powiązania. 

5.  Po wykonaniu wszystkich czynności uczeń dokonuje analizy wykonanej zadania. 
6.  Uczeń przeprowadza  samoocenę i wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
7.  Nauczyciel  analizuje prace ucznia i stwierdza czy praca wykonana jest starannie i 

zgodnie z instrukcją wykonania zadania. 

8.  Uczniowie prezentują swoje prace. 
9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanych prac. 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Rodzaje przyłączy gazowych 

 

w budownictwie komunalnym. Na podstawie zgromadzonych informacji na następnej lekcji 
przygotuj się do odpowiedzi: Sposoby łączenia rur z PE z rurami stalowymi w przyłączu 
gazowym. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć  2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter instalacji gazowych 713[07] 
Moduł:                                        Technologia montażu instalacji gazowych 713[07].Z1. 
Jednostka modułowa:  

 

   Wykonywanie przyłączy do budynków 713[07].Z1.05 

Temat: Przygotowanie rur i kształtek do zgrzewania metodą elektrooporową. 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności 

 

wykonywania prac przygotowawczych dla 

osiągnięcia wymaganej jakości złącza zgrzewanego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  sprawdzić stan techniczny zgrzewarki, 
−  przyciąć i oczyścić końce rur, 
−  przygotować rury łączone do zgrzewania, 
−  dobrać kształtkę i ją dopasować, 
−  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia. 
 
Metody nauczania–uczenia się:  

−  ćwiczenia praktyczne. 
−  metoda przewodniego tekstu. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  indywidualna. 
−  grupowa. 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

−  tekst przewodni do ćwiczeń, 
−  foliogramy, przeźrocze, 
−  filmy dydaktyczne, 
−  DTR zgrzewarki, 
−  materiały podstawowe (rury i kształtki), 
−  narzędzia do obróbki rur z tworzyw sztucznych, 
−  Normy Polskie i Branżowe dla rur i złączek z tworzyw sztucznych, 
−  przyrządy pomiarowe do mierzenia długości i średnic. 
Czas:  4 godziny lekcyjne (180min). 
 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem zadania jest dobranie, przycięcie, dopasowanie elementów łączonych 

metodą elektrooporową według instrukcji zawartej w dokumentacji zadania. 
 
FAZA WSTĘPNA 

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów  

z pracą metoda przewodniego tekstu. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Rodzaje rur z tworzywa sztucznego. 
2.  Rodzaje złączek stosowanych przy zgrzewaniu elektrooporowym. 
3.  Technologie przygotowania łączonych elementów. 
4.  Narzędzie do przygotowania połączenia. 
5.  Metody sprawdzania jakości przygotowanych elementów do łączenia. 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal wymiary elementów łączonych. 
2.  Wybierz narzędzie do ciecia i przygotowania końców rur łączonych. 
3.  Dobierz środki ochrony osobistej. 
4.  Dobierz odpowiednie materiały pomocnicze (środki czyszczące). 
5.  Dobierz odpowiednie przyrządy pomiarowe. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Dokonaj pomiarów łącznych elementów. 
2.  Wyposaż się w środki ochrony osobistej. 
3.  Wykonaj ciecie łączonych rur. 
4.  Przygotuj powierzchnie łączone za pomocą skrobaka rotacyjnego. 
5.  Dokonaj pomiarów po wykonanych czynnościach przygotowawczych. 
6.  Oczyść powierzchnie wewnętrzne i zewnętrzne łączonych elementów. 
7.  Wykonaj próbne połączenie łączonych elementów. 
8.  Zwróć uwagę na dokładność twojej pracy bo od niej zależy jakość złącza. 
9.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera 

grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawie zastało wykonane ciecie rur? 
2.  Czy podczas wykonywania pracy były zachowane wszelkie zasady bhp? 
3.  Czy poprawnie wykonano przygotowanie powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych 

łączonych elementów? 

4.  Czy powierzchnie zostały poprawnie oczyszczone zgodnie z wymaganiami technicznymi? 
5.  Czy po wykonaniu zadania stanowisko i sprzęt zostały odpowiednio zabezpieczone? 
 
ANALIZA 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej 

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe  ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać  
w przyszłości. 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: prace przygotowawcze przy łączeniu rur  

z tworzyw sztucznych metodą doczołową. Na podstawie zgromadzonych informacji opisz 
technologię wykonania tą metodą połączeń zgrzewanych i przynieś te prace na zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5. ĆWICZENIA 

 

 
5.1. Przepisy  bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej i ochrony środowiska podczas budowy 
przyłącza gazu 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj zagrożenia występujące na stanowisku montera podczas wykonywania 

prac związanych z budową przyłącza gazu. 
 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy przy wykonywaniu 
przyłączy do budynków. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania zadania, 
2)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym zagrożeń występujących na stanowisku 

montera przyłączy gazu, 

3)  wymienić zagrożenia występujące podczas prac z budową przyłącza z podziałem na 

prace transportowe, ziemne, monterskie (łączenie rur poprzez spawanie, zgrzewanie), 

4)  wskazać sposoby uniknięcia tych zagrożeń, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, 

 
Środki dydaktyczne: 

–  zeszyt, 
–  ołówek, 
–  gumka, 
–  instrukcja wykonania zadania, 
–  typowe instrukcje bhp i p.poż. podczas wykonywania prac przy wykopach, 
–  typowe instrukcje bhp przy wykonywaniu połączeń rur stalowych i z tworzyw 

sztucznych, 

–  literatura z rozdziału 7. 

 
 

Ćwiczenie 2 

Opracuj instrukcję wykonywania pracy podczas montażu przyłącza gazowego tak aby 

były zachowane zasady bhp i p.poż., oraz dobierz środki ochrony osobistej wymagane przy 
tego typu pracach. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy przy wykonywaniu 
przyłączy do budynków. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania zadania, 
2)  zapoznać się z materiałem nauczania w zakresie warunków bhp i p.poż. obowiązujące 

przy montażu przyłącza gazowego, 

3)  dobrać środki ochrony osobistej wymagane przy wykonywaniu przyłącza gazowego, 
4)  na arkuszu papieru wypisać czynności, które wykonuje monter podczas montażu 

przyłącza gazowego oraz zagrożenia jakie występują podczas wykonywania tych 
czynności, 

5)  na arkuszu papieru wypisać środki ochrony osobistej wymagane podczas wykonywania 

przyłącza gazowego, 

6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się:  
– metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, 
 
Środki dydaktyczne: 

–  instrukcja do wykonania ćwiczenia, 
–  stolik, 
–  krzesło, 
–  zeszyt, 
–  ołówek, 
–  gumka, 
–  typowe instrukcje bhp i p.poż. przy wykonywaniu przyłączy gazowych do budynków 

mieszkalnych, 

–  plansze z rodzajami przyłączy gazowych, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2. Przyłącze gazowe 

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj zestawienie materiałów i kosztów niezbędnych do wykonania podłączenia 

przyłącza gazowego do instalacji gazowej według załączonej dokumentacji zadania. 
 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy przy wykonywaniu 
przyłączy do budynków. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania zadania, 
2)  zapoznać się z dokumentacją zadania, 
3)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
4)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
5)  wybrać armaturę i złączki do podłączenia się do instalacji gazowej z katalogów 

producentów, 

6)  wybrać materiały uszczelniające wykonane połączenia, 
7)  na arkuszu papieru sporządzić wykaz użytych materiałów i ich koszty zakupu, 
8)  dokonać analizy wykonanego ćwiczenia, 
9)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, 

 
Środki dydaktyczne: 

−  zeszyt, 
−  ołówek, 
−  gumka, 
−  instrukcja do wykonania ćwiczenia, 
−  katalogi producentów armatury i złączek, 
−  katalogi nakładów rzeczowych KNR, 
−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Opisz rodzaje przyłączy gazu do budynku i wykaż różnicę miedzy nimi. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy przy wykonywaniu 
przyłączy do budynków. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją zadania, 
2)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym rodzajów przyłączy i sposobów ich 

wykonywania, 

3)  zastosować się do zaleceń zawartych w instrukcji zadania, 
4)  na arkuszu papieru sporządzić analizę materiału nauczania, wykazać różnicę miedzy 

przyłączami gazu do budynku, 

5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, 

 
Środki dydaktyczne: 

−  stolik, 
−  zeszyt, 
−  ołówek, 
−  gumka, 
−  plansze typowych przyłączy gazowych, 
−  katalogi producentów kształtek przejściowych, armatury, trójników siodłowych, muf 

elektrooporowych itp. 

−  literatura z rozdziału 7. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.3. Budowa przyłącza gazu do budynku 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

Zaplanuj czynności związane z organizacją stanowiska pracy dla wykonania przyłącza 

gazu z PE zgodnie z instrukcją wykonania zadania.  
 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy przy wykonywaniu 
przyłączy do budynków. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania zadania, 
2)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym organizacji stanowiska pracy przy 

budowie przyłączy gazu, 

3)  dokonać analizy materiału nauczania, 
4)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji wykonania zadania, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, 

 
Środki dydaktyczne: 

−  stolik, 
−  zeszyt, 
−  ołówek, 
−  gumka, 
−  instrukcja do wykonania zadania, 
−  typowa instrukcja bhp i p.poż. przy wykonywaniu przyłączy gazowych, 
−  plansze z opisem prac niezbędnych przy wykonywaniu przyłączy gazowych , 
−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2. 

Przygotuj kształtki i rurę do zgrzewania elektrooporowego. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy przy wykonywaniu 
przyłączy do budynków. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

2)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym prac przygotowawczych do zgrzewania 

elektrooporowego, 

3)  dokonać analizy tego materiału,  
4)  oczyścić końcówki rury z zanieczyszczeń, 
5)  obciąć prostopadle do osi końcówkę rury, 
6)  jeżeli rura nie jest owalna założyć na rurę kalibrator, 
7)  zaznaczyć pisakiem obszar cyklinowania, 
8)  cyklinować do momentu usunięcia pasków zaznaczonych pisakiem, 
9)  sprawdzić poprawność oczyszczenia, 
10)  zaznaczyć pisakiem głębokość wsunięcia kształtki na rurze, 
11)  wsunąć końcówki rury do kształtki do zaznaczonego śladu, 
12)  zamocować uchwyty mocujące kształtkę, 
13)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
14)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 
Środki dydaktyczne: 

−  instrukcja do wykonania ćwiczenia, 
−  przecinarki do rur PE (ręczne piły, przecinaki obrotowe, chomątowe), 
−  korytko do obcinania rur pod kątem prostym, 
−  przyrząd do kalibracji, 
−  obejmy do mocowania rur i kształtek,  
−  elementy do montażu (kształtki), 
−  rura PE, 
−  skrobak uniwersalny, 
−  pilniki, 
−  kątomierz monterski, 
−  przymiar, 
−  środki ochrony osobistej, 
−  środki czyszczące,  
−  środki ochrony osobistej, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3. 

Wykonaj zgrzew metodą elektrooporowego (np. połącz rurę De 63 PE z przejściem 

PE/stal 63/50). 
 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy przy wykonywaniu 
przyłączy do budynków. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją do wykonania zadania, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

2)  zapoznać się z materiałem dotyczącym wykonywania połączeń rur z tworzyw sztucznych 

metodą elektrooporową, 

3)  dokonać analizy tego materiału, 
4)  sprawdzić stan techniczny elektrozgrzewarki, 
5)  oczyścić kształtkę wsunąć na oczyszczone końcówki rury, aż do zaznaczonego śladu, 
6)  zamocować uchwyty mocujące kształtkę, 
7)  podłączyć przewody zasilające kształtkę, 
8)  włączyć elektrozgrzewarkę, 
9)  wprowadzić dane nagrzewania kształtki, 
10)  uruchomić elektrozgrzewarkę i kontrolować proces nagrzewania, 
11)  po zakończeniu procesu nagrzewania wyłączyć elektrozgrzewarkę, 
12)  pozostawić kształtkę w uchwytach przez około 1,5 minuty na mm grubości  ścianki 

zgrzewanej rury, 

13)  zapisać na rurze numer zgrzeiny, datę wykonania oraz numer uprawnień zgrzewacza, 
14)  wpisać do karty zgrzein parametry zgrzewania kształtki, 
15)  zgrzew poddać wizualnej ocenie jakości połączenia, 
16)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
17)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 
Środki dydaktyczne: 

−  instrukcja do wykonania ćwiczenia, 
−  zgrzewarka elektrooporowa PE, 
−  agregat prądotwórczy 
−  przecinarki do rur PE (ręczne piły, przecinaki obrotowe, chomątowe), 
−  korytko do obcinania rur pod kątem prostym, 
−  przyrząd do kalibracji, 
−  obejmy do mocowania rur i kształtek,  
−  elementy do montażu (kształtki), 
−  rura PE, 
−  skrobak uniwersalny, 
−  pilniki, 
−  kątomierz monterski, 
−  przymiar, 
−  środki ochrony osobistej, 
−  środki czyszczące,  
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.4. Odbiory oraz wymagania dotyczące przyłączy 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opisz zakres odbioru technicznego przyłącza gazowego oraz warunki jakie musi on 

spełnić aby został przekazany do eksploatacji. 

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy przy wykonywaniu 
przyłączy do budynków. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym czynności odbiorowych przyłącza, 

warunków technicznych jakie musi spełnić to przyłącze oraz protokołów odbioru 
niezbędnych przy tego typu pracach, 

3)  dokonać analizy tego materiału, 
4)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji wykonania ćwiczenia, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 
Środki dydaktyczne: 

–  stolik, 
–  zeszyt, 

–  ołówek, 
–  gumka, 
–  instrukcja do wykonania ćwiczenia, 
–  protokoły odbioru przyłącza gazowego, 
–  protokoły przekazania przyłącza do eksploatacji,  
−  literatura z rozdziału 7. 

 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie przyłączy do 
budynków”. 
 

Test składa się z 21 zadań, z których: 

−  zadania 1-16 są z poziomu podstawowego, 
−  zadania 17-21 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 

ponadpodstawowego, 

 
Klucz odpowiedzi: 1. 
a, 2. b, 3. b, 4. b, 5. c, 6. b, 7. a, 8. a, 9. b, 10. c, 11. a, 
12. a, 13. b, 14. b, 15. c, 16. b, 17. a, 18. a, 19. c, 20. c, 21. 
 
Plan testu       

Nr zadania 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kateg

or

ia 

celu 

Poziom 

Wymaga

ń 

Poprawna 

Odpowiedź 

1. 

Wskazać zastosowanie urządzeń do gaszenia 
pożarów. 

A P 

2.  Określić warunki montażu armatury gazowej. 

C P 

3. 

Określić zastosowanie materiałów do 
produkcji instalacji. 

C P 

4. 

Określić usytuowanie przejścia PE/Stal w 
stosunku do ściany budynku. 

C P 

5. 

Wymienić wymagania dla usytuowania 
stanowiska zgrzewania. 

A P 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

6. 

Podać wymagania dotyczące szalunków przy 
wykopach. 

A P 

7. 

Rozróżnić charakterystyczne cechy cieczy 
THT. 

B P 

8. 

Rozpoznać wpływ warunków 
atmosferycznych na stan techniczny rur. 

A P 

9. 

Rozpoznać obowiązki w zakresie 
przygotowania do wykonania przyłącza. 

A P 

10. 

Rozróżnić wpływ wad powierzchniowych na 
jakość rur. 

B P 

11.  Określić warunki technologiczne układania rur. 

C P 

12. 

Podać wysokość wykonania poręczy 
zabezpieczających. 

A P 

13. 

Wskazać oznakowanie stosowanych kształtek 
z PE. 

A P 

14. 

Określić warunki usytuowania szafki gazowej 
względem budynku. 

C P 

15. 

Podać właściwości elementów składowych 
instalacji. 

A P 

16. 

Opisać sposób przygotowania rur do prac 
montażowych. 

B P 

17. 

Podać sposób wykonania określonych 
czynności montażowych.

 

A PP 

18. 

Określić rodzaj stosowany izolacji do połączeń 
spawanych. 

C PP 

19. 

Podać rodzaj materiału stosowanego do 
odtłuszczania rur z PE. 

A PP 

20. Określić termin ważności uprawnień spawacza. 

PP 

21. 

Określić dopuszczalne wady w połączeniach 
rur z tworzyw sztucznych. 

C PP 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Przed wykonaniem każdego zadania lub udzieleniem odpowiedzi na pytania przeczytaj 

bardzo uważnie polecenia. 

5.  Test zawiera 21 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania: zamknięte, 

wielokrotnego wyboru. 

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, zakreślając kółeczkiem 

prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź przekreślić 
znakiem X i otoczyć kółkiem prawidłową odpowiedź. 

7.  Za każde poprawne rozwiązanie zadania otrzymasz jeden punkt. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:  

I część – poziom podstawowy 
II część – poziom ponadpodstawowy. 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania 
10.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

                                                                            Powodzenia

 

Materiały dla ucznia:

 

•  instrukcja, 

•  zestaw pytań i zadań testowych, 

•  karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

I część 
1.  Do gaszenia gazów palnych nie stosujemy: 

a)  gaśnic halonowych, 
b)  gaśnic proszkowych, 
c)  gaśnic pianowych, 
d)  gaśnic śniegowych. 

 
2. Minimalna odległość kurka głównego od poziomu terenu powinna wynosić: 

a)  0,3 m, 
b)  0,5 m, 
c)  0,6 m, 
d)  1,0 m. 

 
3.  Rury wykorzystywane do budowy rurociągów gazowych to: 

a)  PELD, 
b)  PEHD, 
c)  PELLD, 
d)  PLD, 

 
4.  Przejście PE/stal na przyłączu gazowym stosuje się w odległości: 

a)  1,0 m od ściany budynku, 
b)  1,5 m od ściany budynku, 
c)  1,0 do 2,0 m od ściany budynku, 
d)  do 3 m od ściany budynku. 

 
5.  Minimalna odległość stanowiska zgrzewania od obiektów pod napięciem elektrycznym 

(słupy wysokiego napięcia, napowietrzne linie elektroenergetyczne) powinna wynosić: 
a)  w linii prostej 20 m, 
b)  w linii prostej 30 m, 
c)  w linii prostej 50 m, 
d)  w linii prostej 60 m. 

 
6.  Ściany wykopów nie wymagają szalowania, gdy ich głębokość nie przekracza: 

a)  1,2 m, 
b)  1,0 m, 
c)  1,4 m, 
d)  1,5 m. 

 

7.  THT jest cieczą: 

a)  o charakterystycznym ostrym, trwałym zapachu, 
b)  bezwonną, 
c)  o trwałym zapachu i nieszkodliwą dla zdrowia człowieka, 
d)  bezwonną i bezbarwną. 

 

 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

8. Po 

włożeniu nagrzanej od słońca rury PE do wykopu nastąpi: 

a)  skrócenie rury, 
b)  wydłużenie rury, 
c)  zmniejszenie objętości, 
d)  nie nastąpi zmiana wymiarów rury. 

 
9.  Wytyczenie trasy gazociągu w terenie powinno być wykonane przez: 

a)  kierownika budowy na podstawie dokumentacji technicznej projektu budowlanego 

przyłącza, 

b)  uprawnionego geodetę na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego 

przyłącza, 

c)  przez kierownika budowy lub wyznaczonego przez niego pracownika na podstawie 

projektu budowlanego przyłącza, 

d)  przedstawiciela dostawcy gazu. 

 

10.  Rury z tworzywa sztucznego do budowy przyłączy gazu są: 

a)  odporne na płytkie zarysowania, 
b)  bardzo odporne na zarysowania, 
c)  nie są odporne na zarysowania, 
d)  są odporne na głęboki zarysowania. 

 
11. Rury polietylenowe należy układać na podsypce piaskowej o grubości warstwy 

minimum: 
a)  0,1 m, 
b)  0,15 m, 
c)  0,2 m, 
d)  0,5 m. 

 
12.  W przypadku zaistnienia potrzeby ustawienia pomostu, gwarantującego swobodę ruchu 

pieszego, wysokość jego poręczy winna wynosić: 
a)  1,1 m, 
b)  1,0 m, 
c)  0,8 m, 
d)  1,5 m.  
 

13. Dopuszcza się stosowanie kształtek PE w kolorach: 

a)  tylko w żółtym, 
b)  żółtym i czarnym, 
c)  tylko czarnym, 
d)  tylko niebieskim. 

 
14. Odległość podstawowa od wolnostojącej szajki gazowej na kurek główny do zasilanego 

budynku nie powinna być większa niż: 
a)  10 m, 
b)  5 m, 
c)  dla przyłączy wykonanych z stali 5 m, a dla przyłączy z PE 10 m, 
d)  2 m. 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

15.  Polietylen elektryzuje się:: 

a)  źle, 
b)  bardzo słabo, 
c)  dobrze, 
d)  bardzo mocno. 

 
16. Powierzchnię rury przed zgrzaniem złączką elektrooporową należy: 

a)  zetrzeć pilnikiem, 
b)  zestrugać cykliną, 
c)  przetrzeć papierem ściernym, 
d)  przemyć benzyną ekstrakcyjną. 

 
Część II 
17. W celu oczyszczenia przyłącza zaleca się przedmuchać strumieniem powietrza  

o ciśnieniu: 
a) 0.4 

MPa, 

b) 0,2 

MPa, 

a)  0,6 MPa, 
b)  0,15 MPa. 

 
18.  Do izolacji połączeń spawanych używamy: 

a)  taśm polietylenowych, 
b)  lepiku i welonu, 
c)  taśmy denza, 
d)  taśmy izolującej. 

 
19.  Rury PE należy odtłuścić za pomocą szmatki nasączonej: 

a)  benzyną, 
b)  destylowaną wodą, 
c)  trójchloroetanem, 
d)  denaturatem. 

 
20.  Świadectwo uprawniające spawacza lub zgrzewacza wydaje się na okres: 

a)  bezterminowo, 
b)  1 rok, 
c)  2 lata, 
d)  6 miesięcy. 

 
21. Pęknięcia i ostre karby: 

a)  są dopuszczalne w wypływce, 
b)  są dopuszczalne w materiale rodzinnym, 
c)  są niedopuszczalne, 
d)  nie mają znaczenia w wypływce. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie przyłączy do budynków. 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 
Numer 

pytania 

ODPOWIEDŹ 

 

Punktacja 

1.   a 

 

2.   a 

 

3.   a 

d   

4.   a 

 

5.   a 

 

6.   a 

 

7.   a 

 

8.   a 

 

9.   a 

 

10.  a 

 

11.  a 

 

12.  a 

 

13.  a 

 

14.  a 

 

15.  a 

 

16.  a 

d   

17.  a 

 

18.  a 

 

19.  a 

d   

20.  a 

 

21.  a 

 

Razem  

 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

TEST 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie przyłączy do 
budynków”. 
 

Test składa się z 21 zadań, z których: 

−  zadania 1-16 są z poziomu podstawowego, 
−  zadania 17-21 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry- za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry- za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. c, 4. a, 5. b, 6. b, 7. b, 8. d, 9. a, 10. b, 11. c, 
12. a, 13. b, 14. c, 15. a, 16. c, 17. a, 18. c, 19. c, 20. c, 21. 

 

Plan testu 

Nr zadania 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kateg

or

ia 

celu 

Poziom 

Wymaga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Wybrać sposób łączenia rur PE i stali. 

C P 

2. 

Wybrać odpowiedni sprzęt do zgrzewania 
czołowego. 

C P 

3. 

Podać sposoby oznaczeń stosowanych przy 
kształtkach z PE. 

A P 

4. 

Dobrać odpowiedni rodzaj materiału rur 
stosowanych w przyłączu gazowym. 

C P 

5. 

Rozpoznać  właściwości fizyczne materiałów 
instalacyjnych. 

A P 

6.  Podać warunki składowania rur obok wykopu. 

A P 

7.  Określić czas składowania rur z PE. 

C P 

8. 

Podać przywileje pracownika wynikające ze 
stosunku pracy. 

A P 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

9. 

Określić warunki technologiczne zgrzewania 
rur z tworzyw sztucznych. 

C P 

10. 

Rozróżnić wymagania techniczne 
obowiązujące przy budowie przyłącza. 

B P 

11. 

Wskazać zasady oznaczania przewodów 
gazowych. 

A P 

12. 

Zastosować we właściwy sposób urządzenie 
zaciskowe. 

C P 

13. Wyjaśnić oznaczenia stosowane w rurach PE. 

14. 

Ocenić jakość wykonanego zgrzewu 
doczołowego. 

D P 

15. Ocenić jakość wykonanego złącza z rur PE. 

16. 

Rozpoznać obowiązki w zakresie obmiaru 
przyłącza gazowego. 

A P 

17. 

Określić warunki technologiczne wykonania 
złącza. 

C PP 

18. 

Wymienić rodzaj warunków szkodliwych dla 
zgrzewacza. 

A PP 

19. 

Rozróżniać obowiązki urzędów państwowych 
w zakresie nadzoru. 

B PP 

20. 

Określić warunki wykonywania połączenia 
PE/Stal. 

C PP 

21.  

Określić warunki niezbędne do rozpoczęcia 
prac przy wykopach. 

C PP 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Przed wykonaniem każdego zadania lub udzieleniem odpowiedzi na pytania przeczytaj 

bardzo uważnie polecenia. 

5.  Test zawiera 21 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania: zamknięte, 

wielokrotnego wyboru. 

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, zakreślając kółeczkiem 

prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź przekreślić 
znakiem X i otoczyć kółkiem prawidłową odpowiedź. 

7.  Za każde poprawne rozwiązanie zadania otrzymasz jeden punkt. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:  
      I część – poziom podstawowy 
     II część – poziom ponadpodstawowy. 
9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania 
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11. Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

                                                                                                                      Powodzenia 

Materiały dla ucznia: 

•  instrukcja, 
•  zestaw zadań testowych, 
•  karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

TEST 2 

 
Część I 
1.  Przejście rury polietylenowej na stal wykonuje się jako: 

a)  zaciskowe nierozłączne, 
b)  zaciskowe rozłączne, 
c)  gwintowane, 
d)  lutowane. 

 

2.  Niezbędny sprzęt do zgrzewania czołowego to: 

a)  kalibrator lutownica, 
b)  zgrzewarka, szczypce nastawne, 
c)  zgrzewarka, przyrządy mocujące, 
d)  kalibrator, króćce zgrzewcze. 

 

3.  Dopuszcza się stosowanie kształtek PE w kolorach:  

a)  żółtym, 
b)  czarnym, 
c)  żółtym lub czarnym, 
d)  wszystko jedno jakich. 

 

4.  Rury przyłącza gazowego wychodzące ponad powierzchnię terenu wykonuje się:  

a)  ze stali oraz PE w osłonie metalowej, 
b)  z PE, 
c)  ze stali lub PE, 
d)  z miedzi. 

 

5.  Rury w kręgach wykonane z tworzywa sztucznego: 

a)  sprężyście rozwijają się same, 
b)  należy je prostować, 
c)  wymagają dłuższego czasu do samoczynnego rozwinięcia się, 
d)  wymagają natychmiastowego rozprostowywania. 

 

6.  Rury na zewnątrz wykopu należy składować w minimalnej odległości od wykopu: 

a)  0,3 m, 
b)  0,5 m, 
c)  1,2 m, 
d)  1,0 m. 

 

7.  Czas składowanie rur PE bez stabilizatora UV jest: 

a)  dowolny, 
b)  ograniczony do 2 lat, 
c)  ograniczony do 20 lat. 
d)  ograniczony do 5 lat. 

 

8.  Zatrudnionemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy na podstawie: 

a)  umowy zlecenie, 
b)  umowy o dzieło, 
c)  umowy o pracę i na zlecenie, 
d)  umowy o pracę. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

9.  Dopuszcza się zgrzewanie przy temperaturach otoczenia: 

a)  od 0°C do 45°C, 
b)  od 0°C do 35°C, 
c)  od 5°C do 45°C, 
d)  od 0

o

C do 20

o

C. 

 

10.  Wymagania techniczne w zakresie budowy przyłącza są: 

a)  takie same, jak dla każdej technicznej infrastruktury podziemnej, 
b)  takie same, jak dla sieci gazowej, 
c)  regulowane odrębnymi przepisami, 
d)  określone w Prawie Budowlanym. 

 

11.  Trasę wybudowanego przyłącza gazu należy oznaczyć  żółtą taśmą ostrzegawczą  

z tworzywa sztucznego o szerokości: 

a)  określonej w dokumentacji technicznej projektu budowlanego przyłącza, 
b)  0,2 m, ułożoną 0,2 m nad przewodem gazowym, 
c)  0,2 m, ułożoną 0,4 m nad przewodem gazowym, 
d)  0,1 m, ułożoną 0,1 m nad przewodem gazowym. 

 

12. Urządzenia zaciskowe, które zgniata rurę PE zamykając dopływ gazu montujemy  

w odległości przynajmniej: 
a)  5 x d

e

 od instalowanej kształtki, 

b)  3 x d

e

 od instalowanej kształtki, 

c)  1,0 m od instalowanej kształtki, 
d)  0,5 m od instalowanej kształtki. 

 

13. SDR oznacza: 

a)  ciśnienie nominalne, 
b)  stosunek D/e danej rury, 
c)  standardową średnicę zewnętrzną, 
d)  standardową średnicę wewnętrzną. 

 
14.  Minimalna i maksymalna wysokość wypływki zgrzewu doczołowego powinna wynosić: 

a)  B

min

 = 1,0, B

max

 1,6, 

b)  B

min

 = 0,4, B

max

 1,0, 

c)  B

min

 = 0,9, B

max

 1,1, 

d)  B

min

 = 1,1, B

max

 0,9. 

 
15. Przesunięcie V ścianek łączonych rur doczołowo nie powinno przekraczać: 

a)  10 % grubości ścianki rury, 
b)  2 % grubości ścianki rury, 
c)  5 % grubości ścianki rury, 
d)  15 % grubości ścianki rury. 
 

16. Czyszczenie przyłącza podlega odbiorowi przez: 

a)  inspektora nadzoru w obecności kierownika budowy, 
b)  inspektora nadzoru, 
c)  inspektora nadzoru i użytkownika gazociągu, 
d)  przedstawiciele dostawcy gazu. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

Część II 
17.  Złączkę elektrooporową należy podłączyć do aparatu do zgrzania: 

a)  przed włączeniem aparatu, 
b)  w dowolnej chwili, 
c)  po włączeniu aparatu, 
d)  po nagrzaniu aparatu i wyłączeniu spod napięcia. 
 

18.  Zgrzewacz podczas zgrzewania narażony jest na promieniowanie: 

a)  wielkiej częstotliwości, 
b)  jonizujące, 
c)  podczerwone, 
d)  ultrafioletowe, 

 

19. Jaką funkcję sprawuje UDT? 

a)  projektuje urządzenia, 
b)  prowadzi prace badawczo-naukowe, 
c)  sprawuje nadzór nad urządzeniami stwarzającymi zagrożenie podczas pracy, 
d)  decyduje o wycofaniu urządzenia technicznego z eksploatacji. 

 

20.  Przy wykonywaniu połączenia PE/Stal nie należy w nim przekraczać temperatury: 

a)  35

o

C, 

b)  70

o

C, 

c)  50

o

C, 

d)  100

o

C. 

 

21. Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia prac związanych z wykonaniem wykopów 

w terenie zabudowanym jest: 

a)  posiadanie odpowiedniego sprzętu, 
b)  wytyczenie trasy przez kierownika robót, 
c)  posiadanie zezwolenia na budowę wydanego przez upoważnioną instytucję, 
d)  zgoda przedstawiciela dostawcy gazu. 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie przyłączy do budynku. 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 
Numer 

pytania 

ODPOWIEDŹ 

 

Punktacja 

1.   a 

d   

2.   a 

 

3.   a 

 

4.   a 

 

5.   a 

 

6.   a 

 

7.   a 

 

8.   a 

 

9.   a 

 

10.  a 

 

11.  a 

 

12.  a 

 

13.  a 

 

14.  a 

d   

15.  a 

 

16.  a 

 

17.  a 

d   

18.  a 

 

19.  a 

 

20. .

a b c d   

21. .

a b c d   

Razem  

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

7. LITERATURA 

 

1.  Barczyński A., Kurlita St.: Eksploatacja urządzeń, sieci i instalacji gazowych. SITPNiG, 

Poznań 1999 

2.  Barczyński A., Podziemski T.: Sieci gazowe polietylenowe. Centrum Szkolenia 

Gazownictwa PGNiG S.A., Warszawa 1999 

3.  Bąkowski K.: Gazyfikacja. Wydawnictwo Naukowo Techniczne, Warszawa 1996 
4.  Bąkowski K.: Sieci gazowe, projektowanie budowa. Arkady, Warszawa 1978 
5.  Bąkowski K.: Sieci i instalacje gazowe. Wydawnictwo Naukowo Techniczne, Warszawa 

2002 

6.  Bąkowski K., Bartuś J., Zajda R.: Projektowanie instalacji gazowych. Arkady, Warszawa 

1975. 

7.  Dolnośląska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. we Wrocławiu, Zakład Gazowniczy 

Wałbrzych: Specyfikacja techniczna projektowania, budowy i odbioru sieci gazowej 
(wydanie III zmienione), Wałbrzych 2005  

8.  Francuz M. W., Horsztyńska B., Kusina A.: Montaż rur gazociągów z polietylenu. 

Krajowy System Szkolenia Zawodowego, PHARE 2000 

9.  Instrukcja obsługi reduktora ciśnienia gazu typu FE firmy ALSI 
10.  http://www.anticor.pl/ 
11.  http://www.ciop.pl/ 
12. 

http://www.procurator.com.pl/

 

13. 

http://www.rywal.com.pl/

 

14. 

http://www.weba.pl/

 

15.  Klupa A., Czopek J.: Wytyczne projektowania, budowy i użytkowania sieci gazowych  

z polietylenu”. IGNiG, Kraków 1992 

16.  Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Podręcznik dla szkół zasadniczych. 

WSiP, Warszawa 1999 

17.  Pusz A.: Gazociągi z tworzyw sztucznych. Gliwice 2002 
18.  Ślęzak J. (red.): Poradnik ochrony pracy. Tarbonus, Katowice – Tarnobrzeg 1998 
19.  Zajda R., Gebhardt Z.: Instalacje gazowe oraz lokalne sieci gazów płynnych. Warszawa 

1995 

20.  Zalewski J.: Poradnik pracodawcy. Podstawowe obowiązki w zakresie prawa pracy oraz 

bezpieczeństwa i higieny pracy. Państwowa Inspekcja Pracy. Warszawa 2000