„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Sebastian Latanowicz
Instalowanie szafek gazowych i ich wyposażenia
713[07].Z1.07
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Małgorzata Skowrońska
inż. Zygfryd Gajewski
Opracowanie redakcyjne:
mgr Sebastian Latanowicz
Konsultacja:
mgr inż. Jarosław Sitek
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[07].Z1.07.
„Instalowanie szafek gazowych i ich wyposażenia” zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu monter instalacji gazowych 713[07].
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
12
5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej podczas
montażu szafek gazowych
12
5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Instalowanie szafek gazowych
14
5.2.1. Ćwiczenia 14
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
17
7. Literatura
31
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu „Poradnik” dla nauczyciela „Instalowanie szafek gazowych i ich
wyposażenia” który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
zawodowej kształcącej w zawodzie monter instalacji gazowych 713[07] oraz w przyswajaniu
przez uczniów wiedzy o szafkach gazowych stosowanych w instalacjach gazowych, ich
rodzajach, wyposażeniu, miejscu montażu oraz o zasadach obowiązujących podczas ich
instalowania, a także warunkach bezpieczeństwa pracy, ochrony ppoż przy wykonywaniu
tego rodzaju prac.
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne określające umiejętności, jakie powinien posiadać uczeń, by mógł
bez problemów rozpocząć pracę ze swoim poradnikiem,
− cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
− wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
− ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
− wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, by zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami, ze
szczególnym uwzględnieniem:
− metody tekstu przewodniego,
− pokazu z objaśnieniami,
− metody projektów,
− ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierających
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
− plan testu w formie tabelarycznej,
− punktacje zadań i uczenia się,
− propozycje norm wymagań,
− instrukcje dla nauczyciela,
− instrukcje dla ucznia,
− kartę odpowiedzi,
− zestaw zadań testowych.
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
713[07].Z1
Technologia montażu instalacji gazowych
713[07].Z1.01
Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych
podczas montażu instalacji gazowych
713(07).Z1.02
Wykonanie połączeń rur stalowych
w instalacjach gazowych
713[07].Z1.03
Wykonywanie połączeń rur miedzianych
w instalacjach gazowych
713[07].Z1.04
Wykonywanie połączeń rurociągów gazowych
z tworzyw sztucznych
713[07].Z1.05
Wykonywanie przyłączy do budynku
713[07].Z1.06
Instalowanie armatury i aparatury pomiarowej
713[07].Z1.07
Instalowanie szafek gazowych
i ich wyposażenia
713[07].Z1.08
Wykonywanie instalacji na gaz ziemny
713[07].Z1.09
Wykonywanie instalacji na gaz płynny
713[07].Z1.10
Wykonywanie konserwacji i napraw instalacji gazowych
Schemat układu jednostek modułowych
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji jednostki modułowej „Instalowanie szafek gazowych i ich
wyposażenia” uczeń powinien umieć:
− stosować ogólne przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej,
− organizować i likwidować stanowisko instalacji szafek gazowych i ich wyposażenia,
− posługiwać się dokumentacją techniczną,
− dobierać narzędzia i sprzęt potrzebny do instalacji szafek gazowych i ich wyposażenia,
− wykonywać prace przygotowawczo-zakończeniowe podczas montażu instalacji
gazowych,
− wykonywać przyłącza gazowe do budynków,
− rozróżniać rodzaje armatury i aparatury pomiarowej,
− stosować wymagania dotyczące montażu armatury i aparatury pomiarowej,
− instalować armaturę i aparaturę pomiarową,
− posługiwać się elektronarzędziami,
− wykonywać połączenia rur stalowych miedzianych i z tworzyw sztucznych,
− sprawdzać szczelność połączeń instalacji z armaturą i aparaturą pomiarową,
− przeprowadzać próbę szczelności instalacji gazowej,
− odpowietrzać instalację gazową zgodnie z zasadami bezpieczeństwa,
− uruchamiać instalację gazową,
−
wykonywać obmiar prac, rozliczyć robociznę, materiały oraz sprzęt,
− uczestniczyć w dyskusji i wymieniać doświadczenia wcześniej nabyte,
− korzystać z różnych źródeł informacji.
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej „Instalowanie szafek gazowych i ich
wyposażenia” uczeń powinien umieć:
−
zastosować przepisy bhp i ochrony p.poż. obowiązujące podczas montażu szafek
gazowych i ich wyposażenia,
−
zorganizować i zlikwidować stanowisko instalowania szafek gazowych i ich
wyposażenia,
−
posłużyć się dokumentacją techniczną dotyczącą instalacji szafek gazowych i ich
wyposażenia,
−
zaplanować kolejność prac,
−
wyznaczyć miejsca lokalizacji szafek gazowych i ich wyposażenia,
−
określić rozmieszczenie przewodów podłączeniowych do szafek gazowych,
−
zastosować wymagania dotyczące montażu szafek gazowych i ich wyposażenia,
−
dobrać narzędzia i sprzęt do instalacji szafek gazowych i ich wyposażenia,
−
ocenić stan techniczny materiałów używanych do instalacji szafek gazowych i ich
wyposażenia,
−
dobrać szafki gazowe do miejsca zainstalowania,
−
zamontować szafki gazowe na zewnątrz i wewnątrz budynku,
−
zamontować kurki główne,
−
zamontować gazomierze,
−
zamontować reduktory ciśnienia gazu,
−
wykonać obmiar prac, rozliczyć robociznę, materiały oraz sprzęt,
−
przygotować zainstalowane szafki gazowe i ich wyposażenie do odbioru,
−
wykonać prace zgodnie z warunkami technicznymi.
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter instalacji gazowych 713[07]
Moduł: Technologia montażu instalacji gazowych 713[07].Z1.
Jednostka modułowa: Instalowanie szafek gazowych i ich wyposażenia
713[07].Z1.07
Temat: Montaż gazomierza w szafce gazowej
Cel ogólny:
k
ształtowanie umiejętności praktycznych przy instalowaniu szafek gazowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
− dobrać odpowiednie narzędzia monterskie,
− dobrać odpowiedni dla szafki gazomierz,
− umocować gazomierz prawidłowo wewnątrz szafki,
− przygotować łączniki do podłączenia gazomierza z instalacją gazową,
− wykonać połączenie gazomierza z instalacją wraz z uszczelnieniem.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− indywidualna.
Czas: 2 godziny lekcyjne (90min).
Środki dydaktyczne:
− teksty przewodnie do ćwiczeń,
− dokumentacja techniczna szafek i ich wyposażenia,
− plansze szafek gazowych z wyposażeniem,
− foliogramy i przeźrocza,
− odcinki rur stalowych,
− gwintownica,
− piłka do metali,
− gazomierz,
− monozłącze pod gazomierz,
− złączki gwintowane,
− materiały uszczelniające,
− klucze monterskie,
− sprzęt monterski,
− narzędzia ślusarskie,
− szafka gazowa.
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
a) każdy uczeń otrzymuje komplet wyposażenia szafki,
b) uczeń dopasowuje gazomierz i montuje monozłącze,
c) umocowuje gazomierz do monozłącza,
d) wykonuje połączenie monozłącza do instalacji gazowej,
e) po wykonaniu połączenia sprawdza szczelność wykonanych połączeń.
Przez cały czas trwania ćwiczenia nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga im
w uzyskaniu jak najlepszych rezultatów. Podpowiada najlepsze rozwiązania
ćwiczenia.
5. Po wykonaniu zadania uczeń dokonuje analizy wykonanego zadania.
6. Uczeń przeprowadza samoocenę i wskazuje swoje mocne i słabe strony.
7. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy praca wykonana jest starannie i zgodnie
z przepisami i wytycznymi montażowymi.
8. Uczniowie prezentują swoje prace wśród innych uczniów.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat : Rodzaje i budowa gazomierzy w budynkach
mieszkalnych. Na podstawie zgromadzonych informacji opisz budowę i zasadę działania
wybranego gazomierza i przynieś tę pracę na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter instalacji gazowych 713[07]
Moduł: Technologia montażu instalacji gazowych 713[07].Z1.
Jednostka modułowa: Instalowanie szafek gazowych i ich wyposażenia
713[07].Z1.07
Temat: Montaż reduktora w szafce gazowej.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności praktycznych przy instalowaniu szafek gazowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
– zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami ergonomii
i bhp,
– dobrać odpowiednie narzędzia monterskie,
– dobrać odpowiedni reduktor ciśnienia,
– umocować reduktor prawidłowo wewnątrz szafki,
– przygotować końcówki rur do połączenia,
– wykonać połączenie elementów wyposażenia (reduktora, kurka głównego, dwuzłączki) do
instalacji gazowej wraz z uszczelnieniem.
Metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne,
– metoda przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
– indywidualna,
– grupowa.
Strategia: uczenie się przez ćwiczenia praktyczne
Środki dydaktyczne:
– tekst przewodni do ćwiczeń,
– dokumentacja techniczna szafek i ich wyposażenie,
– foliogramy i przeźrocza,
– reduktor,
– elementy wyposażenia: kurek odcinający, dwuzłączka
– złączki gwintowane,
– materiały uszczelniające,
– narzędzia monterskie,
– narzędzia ślusarskie.
Czas: 2 godziny lekcyjne (90min).
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest wykonanie podłączenia reduktora gazowego do instalacji
i uszczelnienie tego złącza.
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów
z pracą metodą przewodniego tekstu.
FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Do czego służą szafki gazowe?
2. Jakie są wymagania odnośnie montażu szafek?
3. Gdzie można lokalizować szafki gazowe ?
4. Jakie mamy rodzaje szafek?
5. Jak powinny być szafki zabezpieczone?
PLANOWANIE
1. Ustal kolejność czynności przy montażu reduktora w szafce.
2. Przygotuj odpowiednie złączki i elementy wyposażenia do wykonania połączenia.
3. Przygotuj odpowiednie materiały uszczelniające.
4. Dobierz reduktor ciśnienia gazu.
5. Dobierz narzędzia monterskie i ślusarskie.
6. Przygotuj narzędzia monterskie.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Sprawdź czy przyłącze gazu w szafce jest właściwie zmontowane.
2. Dokonaj pomiarów elementów łączonych złącza gwintowanego (śrubunku).
3. Zamontuj reduktor ciśnienia w szafce.
4. Dobierz odpowiednie uszczelnienie połączenia reduktora z instalacją.
5. Wykonaj połączenie reduktora z instalacją z zachowaniem kolejności elementów
wyposażenia szafki gazowej.
6. Sprawdź szczelność połączenia.
7. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera
grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia.
SPRAWDZANIE
1. Czy zostały zastosowane odpowiednie złączki?
2. Czy zastosowano prawidłowe uszczelnienia ?
3. Czy starannie założono uszczelnienie na połączenia gwintowane?
4. Czy montaż reduktora w szafce gazowej wykonano poprawnie?
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: „Rodzaje, budowa i zasada działania
reduktorów domowych ciśnienia gazu”. Na podstawie zgromadzonych informacji opisz
budowę i zasadę działania jednego z nich i przynieś tę pracę na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.ĆWICZENIA
5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska podczas montażu
szafek gazowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj zagrożenia występujące na stanowisku montera podczas wykonywania
montażu szafki gazowej i wskaż sposoby uniknięcia tych zagrożeń.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy przy montażu szafek
gazowych i ich wyposażenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym zagrożeń występujących podczas
wykonywania montażu szafki gazowej,
2) scharakteryzować zagrożenia występujące podczas montażu szafki gazowej,
3) wskazać sposoby uniknięcia tych zagrożeń,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– zeszyt,
– ołówek,
– gumka,
– Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 17.09.1999 r. w sprawie bezpieczeństwa
i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych. (Dz. U. Nr 80, poz. 912
z dnia 8.11.1999 r.),
– Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6.02.2003 r. w sprawie bezpieczeństwa
i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. (Dz. U. Nr 47 poz. 401
z 2003r.),
– plansze stosowanych szafek gazowych,
– typowe instrukcje bhp i p.poż. podczas wykonywania montażu szafek gazowych,
– literatura z rozdziału 7.
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Ćwiczenie 2
Opracuj instrukcję wykonywania pracy podczas montażu szafek gazowych tak, aby były
zachowane zasady bhp i p.poż., oraz dobierz środki ochrony osobistej wymagane przy tego
typu pracach.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy przy montażu szafek
gazowych i ich wyposażenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją wykonania zadania,
2) zapoznać się z materiałem nauczania w zakresie warunków bhp i p.poż. obowiązującymi
przy montażu szafek gazowych,
3) dobrać środki ochrony osobistej wymagane przy montażu szafek gazowych,
4) na arkuszu papieru wypisać czynności, które wykonuje monter podczas montażu szafek
gazowych oraz zagrożenia jakie występują podczas wykonywania tych czynności,
5) na arkuszu papieru wypisać środki ochrony osobistej wymagane podczas wykonywania
montażu szafek gazowych,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– instrukcja do wykonania ćwiczenia,
– stolik,
– krzesło,
– zeszyt,
– ołówek,
– gumka,
– typowe instrukcje bhp i p.poż. przy wykonywaniu montażu szafek gazowych,
– plansze z rodzajami szafek gazowych,
– literatura z rozdziału 7.
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Instalowanie szafek gazowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ warunki techniczne usytuowania gazomierzy domowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy przy montażu szafek
gazowych i ich wyposażenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym umiejscowienia aparatury pomiarowej
w budynku,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia ,
4) na arkuszu papieru wymienić miejsca zainstalowania gazomierza w budynku,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem,
Środki dydaktyczne:
− zeszyt,
− ołówek,
− gumka,
− Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków
technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r.
Nr 75 poz. 690 z późniejszymi zmianami),
− katalogi producentów gazomierzy miechowych,
− instrukcja do wykonania ćwiczenia,
− literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Opracuj instrukcję montażu kurka głównego i reduktora w szafce gazowej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy przy montażu szafek
gazowych i ich wyposażenia.
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym sposobu montażu kurka głównego
i reduktora w szafce gazowej,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) na arkuszu papieru opisać przebieg prac monterskich kurka głównego i reduktora,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
– zeszyt,
– ołówek,
– gumka,
– Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków
technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r.
Nr 75 poz. 690 z późniejszymi zmianami),
– katalogi producentów gazomierzy miechowych,
– katalogi szafek gazowych,
– katalogi kurków gazowych,
– instrukcja do wykonania ćwiczenia,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Z katalogu firm branżowych wybierz kurek główny, reduktor, stelaż pod gazomierz oraz
gazomierz. Wykonaj zestawienie materiałów niezbędnych do wykonywania montażu tych
urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej. Sporządź kalkulację cenową i rozlicz
robociznę.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy przy montażu szafek
gazowych i ich wyposażenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją zadania,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
5) z katalogów firm branżowych wybrać: kurek gazowy, reduktor, stelaż pod gazomierz
i gazomierz oraz podać ich typ i parametry techniczne,
6) wykonać obmiar robót montażowych kurka, reduktora i gazomierza,
7) wykonać zestawienie materiałowe niezbędne do wykonania ćwiczenia,
8) sporządzić kosztorys i rozliczyć robociznę,
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
9) dokonać analizy rozwiązania wykonanego ćwiczenia,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
– instrukcja do wykonania ćwiczenia,
– katalogi firm branżowych produkujących kurki gazowe, reduktory i gazomierze,
– dokumentacja projektowa szafki gazowej wraz z wyposażeniem,
– zeszyt,
– ołówek,
– gumka,
− literatura z rozdziału 7.
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Instalowanie szafek gazowych
i ich wyposażenia”.
Test składa się z 21 zadań, z których:
− zadania 1-16 są z poziomu podstawowego,
− zadania 17-21 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. b, 4. a, 5. a, 6. d, 7. d, 8. b, 9. d, 10. b, 11. a,
12. c, 13. d, 14. c, 15. b, 16. b, 17. b, 18. d, 19. b, 20. b, 21. a
Plan testu
Nr zadania
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
Kateg
or
ia
celu
Poziom
Wymaga
ń
Poprawna
Odpowiedź
1. Określić miejsce zamontowania urządzenia.
C P
d
2.
Rozpoznać wymagania dotyczące instalacji
gazowej położonej poniżej terenu.
A P
c
3. Określić wymagania dla kurka głównego.
C P
b
4.
Rozróżnić urządzenia do gaszenia pożarów
gazów palnych.
B P
a
5.
Rozróżnić sposób oznakowania miejsca
usytuowania kurka głównego.
B P
a
6. Podać rodzaj kwalifikacji wymagany przy
A
P
d
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
pracach gazoniebezpiecznych.
7.
Określić zalecane wysokości montażu
gazomierza.
C P
d
8.
Określić miejsce montażu aparatury
pomiarowej.
C P
b
9.
Określić miejsce montażu aparatury
pomiarowej.
C P
d
10.
Określić zasadę działania urządzenia
pomiarowego.
C
P
b
11.
Rozpoznać warunki pracy aparatury
pomiarowej.
A P
a
12.
Wymienić instytucję odpowiedzialną za
nadzór nad pracami montażowymi instalacji
gazowej.
A P
c
13.
Podać przypadki, kiedy nie ma obowiązku
wykonywania próby szczelności.
A P
d
14.
Określić zastosowanie aparatury pomiarowej
ciśnieniowej.
C P
c
15. Określić własności wybuchowe dla gazu.
C
P
b
16.
Określić zakres redukcji ciśnienia reduktora
domowego.
C P
b
17.
Określić wymagania kwalifikacyjne dla
montera gazomierza.
C PP
b
18.
Ocenić sposób prawidłowo wykonanego
odpowietrzenia.
D PP
d
19. Określić zakres kontroli instalacji gazowej.
C
PP
b
20.
Wymienić instytucję odpowiedzialną za stan
techniczny instalacji gazowej.
A PP
b
21.
Określić wpływ działania mechanizmu
redukcyjnego na prawidłową pracę reduktora.
C PP
a
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań jakie będą
w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Przed wykonaniem każdego zadania lub udzieleniem odpowiedzi na pytania przeczytaj
bardzo uważnie polecenia.
5. Test zawiera 21 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania: zamknięte,
wielokrotnego wyboru.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, zakreślając kółeczkiem
prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź przekreślić
znakiem X i otoczyć kółkiem prawidłową odpowiedź.
7. Za każde poprawne rozwiązanie zadania otrzymasz jeden punkt.
8. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:
I część – poziom podstawowy
II część – poziom ponadpodstawowy.
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Na rozwiązanie testu masz 45
min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
• instrukcja,
• zestaw pytań i zadań testowych,
• karta odpowiedzi.
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
I część
1. Gazomierzy nie wolno montować:
a) w ogrodzeniu w specjalnej szafce,
b) na ścianie budynku we wnęce,
c) w wolnostojącym słupku z zamontowaną szafką,
d) pod wnęką okienną.
2. Odcinki przewodów instalacji gazowej, położonej poniżej poziomu terenu powinny
spełniać wymagania:
a) które są zawarte w projekcie budowlanym i są określone przez autora projektu,
b) które są określone w przepisach dotyczących budowy instalacji gazowych,
c) które są określone w przepisach dotyczących budowy sieci gazowych,
d) które określa projektant w oparciu o przepisy dotyczące budowy instalacji gazowych.
3. Dopuszczalna odległość kurka głównego zlokalizowanego na granicy posesji od instalacji
gazowej w budynku to:
a) 15 m,
b) 10 m,
c) 8 m,
d) 5 m.
4. Do gaszenia pożarów gazów palnych służą gaśnice:
a) śniegowe i proszkowe,
b) płynowe, pianowe, śniegowe i proszkowe,
c) tylko proszkowe,
d) tylko pianowe.
5. Miejsce usytuowania kurka głównego powinno być:
a) jednoznacznie oznaczone na tabliczce i umocowane na zewnątrz budynku,
b) wpisane w książkę budynku,
c) zgłoszone do Państwowej Straży Pożarnej,
d) oznaczone na tabliczce i umocowane w szafce gazowej.
6. Prace gazoniebezpieczne wykonują:
a) pracownicy posiadający tytuł montera instalacji i sieci gazowych,
b) pracownicy posiadający pisemne upoważnienie dostawcy gazu do wykonywania prac
gazoniebezpiecznych,
c) pracownicy dostawcy gazu,
d) monterzy posiadający ważne świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do
wykonywania prac przy urządzeniach i instalacjach gazowych.
7. Nie wymaga się montowania armatury odcinającej w miejscu:
a) przed gazomierzem,
b) przed reduktorem,
c) przed urządzeniem gazowym,
d) w szafce kurka głównego pomiędzy kurkiem głównym a gazomierzem.
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
8. Gazomierze w pomieszczeniach budynku zaleca się instalować na wysokości:
a) 1,0÷1,8 m,
b) 0,3÷1,8 m,
c) ustalonej przez projektanta w porozumieniu z odbiorcą gazu,
d) powyżej 1,8 m.
9. Gazomierzy nie wolno montować:
a) na klatce schodowej,
b) w przedpokoju,
c) w wydzielonych i zamykanych pomieszczeniach piwnicznych,
d) w łazienkach.
10. Działanie gazomierza rotorowego tradycyjnego i udoskonalonego opiera się na:
a) pomiarze objętości gazu w komorze miechowej,
b) tych samych zasadach,
c) pomiarze dokonywanym przez kierownicę,
d) pomiarze przez szczelinę pierścieniową.
11. Gazomierze powinny być odporne na temperaturę w zakresie:
a) -25
0
C do +55
0
C,
b) -20
0
C do +55
0
C,
c) -10
0
C do +55
0
C,
d) -10
0
C do +45
0
C,
12. Do zapewnienie nadzoru nad realizacją robót montażowych zobowiązany jest:
a) Nadzór Budowlany,
b) dostawca gazu,
c) właściciel budynku,
d) odbiorca gazu.
13. Głównej próby szczelności instalacji nie trzeba przeprowadzać w przypadku:
a) wykonania nowej instalacji gazowej,
b) jej przebudowy lub remontu,
c) wyłączenia jej z użytkowania na okres dłuższy niż 6 miesięcy,
d) wyłączenia jej z użytkowania na okres krótszy niż 6 miesięcy.
14. Zakres pomiarowy manometru powinien wynosić w przypadku ciśnienia wynoszącego
0,05 MPa:
a) 0-0,1 MPa,
b) 0-0,16 MPa,
c) 0-0,06 MPa,
d) 0-0,1 MPa.
15. Jakie są granice wybuchowości gazu ziemnego:
a) od 1,2 % do 6 % w mieszaninie z powietrzem,
b) od 5 do 15 % w mieszaninie z powietrzem,
c) od 10 do 15 % w mieszaninie z powietrzem,
d) od 15 do 25 % w mieszaninie z powietrzem.
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
16. Reduktory domowe przeznaczone są do redukcji średniego ciśnienia gazu na ciśnienie
niskie o wartości:
a) 180 kPa,
b) 0,02 MPa,
c) 0,03 MPa,
d) 0,05 MPa.
II część
17. Założenie gazomierza może dokonać:
a) pracownik posiadający uprawnienia budowlane,
b) pracownik dostawcy gazu posiadający wymagane świadectwo kwalifikacyjne
w zakresie gr. 3,
c) monter na wniosek właściciela budynku,
d) pracownik serwisu urządzeń pomiarowych.
18. Instalacja gazowa zostaje odpowietrzona, kiedy pomiar przy wylocie przewodu
odpowietrzającego wykaże zawartość tlenu w gazie ziemnym poniżej:
a) 6% mierząc eksplozymetrem,
b) 10 % mierząc eksplozymetrem,
c) 90 % mierząc eksplozymetrem,
d) 2 % mierząc eksplozymetrem.
19. Kontrola instalacji gazowej nie obejmuje sprawdzenia:
a) stanu technicznego przewodów instalacji gazowej,
b) stanu szafki i kurka głównego,
c) wskazań zużycia gazomierza,
d) szczelności i stanu urządzeń gazowych.
20. Za stan techniczny i okresowe przeglądy instalacji gazowej w budynku odpowiada:
a) dostawca gazu,
b) właściciel budynku,
c) odbiorca gazu,
d) dostawca gazu wspólnie z właścicielem budynku.
21. W przypadku reduktora domowego, gdy ciśnienie gazu nagle wzrośnie to różnica ciśnień
działająca na membranę spowoduje:
a) jej podniesienie i tym samym grzybek zaworu przymknie szczelinę w zaworze,
b) wyłączenie reduktora,
c) jej opuszczenie,
d) jej opuszczenie i wyłączenie reduktora.
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Instalowanie szafek gazowych i ich wyposażenia
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Numer
pytania
ODPOWIEDŹ
Punktacja
1. a
b
c
d
2. a
b
c
d
3. a
b
c
d
4. a
b
c
d
5. a
b
c
d
6. a
b
c
d
7. a
b
c
d
8. a
b
c
d
9. a
b
c
d
10. a
b
c
d
11. a
b
c
d
12. a
b
c
d
13. a
b
c
d
14. a
b
c
d
15. a
b
c
d
16. a
b
c
d
17. a
b
c
d
18. a
b
c
d
19. a
b
c
d
20. a
b
c
d
21. a
b
c
d
Razem
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Instalowanie szafek gazowych
i ich wyposażenia”.
Test składa się z 21 zadań, z których:
− zadania 1-16 są z poziomu podstawowego,
− zadania 17-21 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16zadań, w tym co najmniej 4z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. b, 4. d, 5. d, 6. c, 7. b, 8. a, 9. c, 10. d, 11. a,
12. a, 13. a, 14. c, 15. c, 16. c, 17. b, 18. c, 19. c, 20. b, 21. b
Plan testu
Nr zadania
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
Kateg
or
ia
celu
Poziom
Wymaga
ń
Poprawna
odpowiedź
1.
Rozróżnić zastosowanie urządzeń do gaszenia
pożarów.
B P
d
2.
Określić cel stosowania ograniczników
przepływu gazu.
C P
d
3.
Wymienić instytucje odpowiedzialne za
nadzór przy wykonywaniu głównej próby
szczelności.
A P
b
4.
Określić parametry gazu w przyłączu
gazowym.
C P
d
5.
Rozróżnić rodzaje materiałów stosowanych na
przyłącza gazowe.
B P
d
6.
Wymienić, jakie gazomierze są stosowane
w instalacjach gazowych budynków
mieszkalnych.
A P
c
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
7.
Określić zastosowanie aparatury pomiarowej
ciśnieniowej.
C P
b
8.
Określić, na podstawie jakich wymagań
lokalizuje się szafki gazowe.
C P
a
9.
Wymienić odpowiednie rozporządzenie
dotyczące instalacji gazowych.
A P
c
10.
Wyjaśnić zasadę działania armatury
odcinającej.
B P
d
11.
Określić wysokość zainstalowania gazomierza
na ścianie zewnętrznej budynku.
C P
a
12.
Określić miejsca montażu aparatury
pomiarowej.
C P
a
13.
Określić, jakie wymagania kwalifikacyjne
musi posiadać monter podczas uruchamiania
instalacji gazowej.
C P
a
14.
Ocenić wpływ wykonania instalacji na jej
jakość.
D P
c
15.
Rozpoznać warunki montażowe aparatury
pomiarowej.
A P
c
16. Dobrać wielkość gazomierza.
B
P
c
17.
Określić warunki techniczne wykonania próby
szczelności.
C PP
b
18. Określić warunki pracy armatury odcinającej. C PP
c
19.
Wyjaśnić budowę i zasadę działania aparatury
pomiarowej.
B PP
c
20.
Określić wpływ ciśnienia gazu na pracę
reduktora gazu.
C PP
b
21. Określić warunki uruchomienia gazomierza.
C
PP
b
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań jakie będą
w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Przed wykonaniem każdego zadania lub udzieleniem odpowiedzi na pytania przeczytaj
bardzo uważnie polecenia.
5. Test zawiera 21 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania zamknięte, wielokrotnego
wyboru.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, zakreślając kółeczkiem
prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź przekreślić
znakiem X i otoczyć kółkiem prawidłową odpowiedź.
7. Za każde poprawne rozwiązanie zadania otrzymasz jeden punkt.
8. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:
I część – poziom podstawowy
II część – poziom ponadpodstawowy.
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
• instrukcja,
• zestaw zadań testowych,
• karta odpowiedzi.
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 2
Część I
1. Do gaszenia pożarów grupy E służą gaśnice:
a) płynowe,
b) pianowe,
c) płynowe, pianowe,
d) śniegowe.
2. Na przyłączach średniego ciśnienia zaleca się stosowanie automatycznych ograniczników
przepływu gazu w celu:
a) redukcji ciśnienia gazu,
b) zmniejszenia szybkości strumienia gazu,
c) ochrony urządzeń gazowych i pomiarowych,
d) ograniczenia wypływu gazu podczas uszkodzenia przyłącza.
3. Do zapewnienia nadzoru nad wykonywaniem głównej próby szczelności zobowiązany jest:
a) odbiorca gazu,
b) właściciel budynku,
c) dostawca gazu,
d) Urząd Dozoru Technicznego.
4. Jakie maksymalne ciśnienie może mieć gaz w sieci doprowadzony do kurka głównego?
a) 210 kPa,
b) 0,2 MPa,
c) 0,3 MPa,
d) 0,4 MPa.
5. Ponad powierzchnią terenu należy wykonać przyłącze z rur:
a) stalowych lub PE,
b) PE,
c) stalowych lub miedzianych,
d) stalowych lub PE w stalowej osłonie.
6. Podstawowym rodzajem urządzeń pomiarowych dla indywidualnych odbiorców są
gazomierze:
a) rotorowe,
b) turbinowe,
c) miechowe,
d) wszystkie wymienione.
7. Zakres pomiarowy manometru powinien wynosić w przypadku ciśnienia wynoszącego
0,1 MPa:
a) 0-0,1 MPa,
b) 0-0,16 MPa,
c) 0-0,06 MPa,
d) 0-0,1 MPa.
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
8. Miejsca lokalizacji szafki na zawór główny oraz gazomierz:
a) określa projektant w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy,
b) określa Rozporządzenie Ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich
usytuowanie. (D. U. nr 75, poz. 690 z 2002 r.),
c) określają warunki techniczne przyłączenia,
d) wskazuje właściciel obiektu za akceptacją projektanta.
9. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które określa warunki
techniczne użytkowania budynków mieszkalnych oraz zasady użytkowania instalacji
i urządzeń gazowych opublikowane zostało w:
a) Dz. U. Nr 89 poz. 828,
b) Dz. U. Nr 106 poz. 1126,
c) Dz. U. 74 poz. 836,
d) Dz. U. Nr 54 poz. 348.
10. Zamykanie każdego zaworu gazowego powinno następować przez obrót zwierciadła:
a) w lewo,
b) nie ma różnicy ważne, aby zawór był sprawny,
c) przeważnie w prawo,
d) w prawo.
11. Gazomierz na zewnętrznej ścianie budynku montujemy na wysokości:
a) co najmniej 0,5 m,
b) co najmniej 0,3 m,
c) od 0,3 do 0,8 m,
d) co najmniej 0,6 m.
12. Gazomierze wolno instalować:
a) na klatce schodowej,
b) pomieszczeniach mieszkalnych,
c) we wspólnych wnękach z licznikami elektrycznymi,
d) w łazienkach.
13. Uruchomienie instalacji gazowej może przeprowadzić:
a) pracownik dostawcy gazu posiadający świadectwo kwalifikacyjne w zakresie gr. 3,
b) właściciel budynku,
c) wykwalifikowany monter instalacji gazowej,
d) wykwalifikowany monter instalacji gazowej w obecności kierownika budowy.
14. Podczas wykonywania instalacji gazowej należy unikać:
a) nadmiernej ilości połączeń spawanych,
b) nadmiernej ilości połączeń lutowanych,
c) nadmiernej ilości połączeń skręcanych,
d) stosowania metalowych przyłączeń giętych przed urządzeniami gazowymi.
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
15. Gazomierze domowe posiadają rozstaw króćców:
a) tylko 250 mm,
b) zależy od producenta,
c) 130 mm i 250mm,
d) od 130 mm do 250mm.
16. Przy doborze wielkości gazomierza należy kierować się:
a) przyszłymi warunkami jego eksploatacji,
b) dokładnością pomiaru urządzenia pomiarowego,
c) zaleceniami producenta i zakresem jego pracy Q
min
- Q
max
,
d) ceną urządzenia pomiarowego.
Część II
17. Główną próbę szczelności instalacji przebiegającej przez pomieszczenia niemieszkalne
należy przeprowadzić powietrzem lub innym gazem obojętnym pod ciśnieniem:
a) 0,02 MPa,
b) 0,05 MPa,
c) 0,08 MPa,
d) 200 kPa,
18. Zawory typu kulowego przeznaczone są do pracy w temperaturze od -30
°C do +60°C
oraz przy ciśnieniu roboczym do:
a) 15 kPa,
b) 5 kPa,
c) 10 kPa,
d) od 5 kPa do 15 kPa.
19. Podstawowymi elementami gazomierza turbinowego są:
a) nadajnik impulsów,
b) komora miechowa,
c) wirnik turbiny będący organem pomiarowym,
d) oś wirnika.
20. Na położenie grzybka zaworu reduktora wpływa ciśnienie gazu, które oddziaływuje:
a) bez wpływu na położenie grzybka,
b) pod i nad membraną,
c) tylko pod membraną,
d) tylko nad membraną.
21. Bezpośrednio przed uruchomieniem instalacji gazu należy sprawdzić:
a) zakres pomiarowy gazomierza,
b) czy wszystkie miejsca uchodzenie gazu są zamknięte,
c) książkę obiektu,
d) czy zawór przed gazomierzem jest zamknięty.
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Instalowanie szafek gazowych i ich wyposażenia
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Numer
pytania
ODPOWIEDŹ
Punktacja
1. a
b
c
d
2. a
b
c
d
3. a
b
c
d
4. a
b
c
d
5. a
b
c
d
6. a
b
c
d
7. a
b
c
d
8. a
b
c
d
9. a
b
c
d
10. a
b
c
d
11. a
b
c
d
12. a
b
c
d
13. a
b
c
d
14. a
b
c
d
15. a
b
c
d
16. a
b
c
d
17. a
b
c
d
18. a
b
c
d
19. a
b
c
d
20. .
a b c d
21. a
b
c
d
Razem
`
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
7. LITERATURA
1. Barczyński A.: Instalacje gazowe z miedzi. Centrum Szkolenia Gazownictwa, Warszawa
1998
2. Barczyński A.: Podziemski T.: Sieci gazowe polietylenowe. Centrum Szkolenia
Gazownictwa PGNiG S.A., Warszawa 1999
3. Bąkowski K., Bartuś J., Zajda R.: Projektowanie instalacji gazowych. Arkady, Warszawa
1995
4. Bąkowski K.: Sieci gazowe. Arkady, Warszawa 1978
5. Bąkowski K.: Sieci i instalacje gazowe. Wydawnictwo Naukowo Techniczne, Warszawa
2002
6. Instalacje gazowe. Cobo-Profil, Warszawa 1996
7. Instrukcja obsługi reduktora ciśnienia gazu typu FE firmy ALSI
8. http://www.alsi.com.pl/
9. http://www.elektrometal.com.pl/
10. http://www.gazziemny.pl/
11. http://www.intergaz.com.pl/
12. http://www.metrix.pl/
13. http://www.weba.pl/
14. http://www.merazet.pl/
15. Technologia instalacji wodociągowych i gazowych – podręcznik do nauki zawodu.
Część II – Instalacje gazowe. Rea, Warszawa 1998
16. Zajda R., Gebhardt Z.: Instalacje gazowe oraz lokalne sieci gazu płynnego, Cobo-Profil,
Warszawa 1995
17. Zajda R., Tymiński B.: Instalacje i urządzenia gazowe. Centrum Szkolenia Gazownictwa,
Warszawa 1999
18. ZN-G-4005 Pomiar paliw gazowych. Gazomierze turbinowe. Wytyczne dotyczące
doboru
i instalowania.
19. ZN-G-4010 Pomiar paliw gazowych. Gazomierze rotorowe. Wytyczne dotyczące doboru
i instalowania.