09 Użytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Andrzej Kulka


U
żytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji
rolniczej 321[05].Z1.02



Poradnik dla nauczyciela















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
dr inż. Halina Garbowska
mgr inż. Daniel Grzesiak





Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Andrzej Kulka






Konsultacja:
mgr Rafał Rzepkowski






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn

ą

programu jednostki modułowej 321[05].Z1.02,

„Użytkowanie maszyn i urz

ą

dzeń

stosowanych w produkcji rolniczej”, zawartej

w modułowym programie nauczania dla zawodu technik rolnik.
















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

9

5. Ćwiczenia

13

5.1. Agregaty stosowane w rolnictwie

13

5.1.1. Ćwiczenia

13

5.2. Maszyny i urządzenia do produkcji roślinnej

16

5.2.1. Ćwiczenia

16

5.3. Maszyny i urządzenia do produkcji zwierzęcej

21

5.3.1. Ćwiczenia

21

5.4. Energia elektryczna, niekonwencjonalne źródła energii

23

5.4.1. Ćwiczenia

23

5.5. Eksploatacja sprzętu rolniczego

25

5.5.1. Ćwiczenia

25

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

28

7. Literatura

40

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik rolnik, w jednostce modułowej
321[05].Z1.02 „Użytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji rolniczej”,
zawartej w modułowym programie nauczania dla tego zawodu.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

cele kształcenia,

przykładowe scenariusze zajęć,

ć

wiczenia,

wskazówki do realizacji ćwiczeń,

sposób wykonania ćwiczenia,

metody nauczania,

wyposażenie stanowiska pracy,

ewaluacja osiągnięć ucznia,

wykaz literatury.
Formy organizacyjne pracy uczniów powinny być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. W trakcie realizacji programu nauczania
należy korzystać z różnych źródeł informacji, takich jak: podręczniki, poradniki, normy,
katalogi, przepisy i regulaminy, instrukcje i inne źródła informacji.

Prowadzenie zajęć metodami aktywizującymi i praktycznymi wymaga od nauczyciela

przygotowania takich materiałów, jak:

instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy,

instrukcje stanowiskowe,

scenariusze projektów.

Ważnym elementem procesu dydaktycznego jest system sprawdzania i oceny osiągnięć

szkolnych ucznia. W celu przeprowadzenia pomiaru dydaktycznego, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 przykładami różnych zadań testowych.
W tym rozdziale zamieszczono również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań i uczenia się,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4


















Schemat układu jednostek modułowych

321[05].Z1.01

Obsługiwanie i prowadzenie ciągnika

rolniczego

321[05].Z1

Mechanizacja

w gospodarstwie rolnym

321[05].Z1.02

Użytkowanie maszyn i urządzeń

stosowanych w produkcji rolniczej

321[05].Z1.03

Gospodarowanie sprzętem rolniczym

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE


Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

określać podstawowe wielkości i jednostki układu SI,

określać podstawowe pojęcia fizyczne ze statyki, kinematyki, dynamiki,

określać i stosować podstawowe zasady elektrotechniki i termodynamiki,

określać i stosować przepisy ruchu drogowego,

stosować technikę kierowania ciągnikiem rolniczym,

wykonywać czynności kontrolno-obsługowe ciągnika rolniczego,

przewidywać i wskazywać zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego oraz środowiska
przyrodniczego,

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy,

współpracować w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA


W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

sklasyfikować i scharakteryzować maszyny, narzędzia i urządzenia stosowane
w procesach produkcyjnych gospodarstwa rolnego,

zastosować zasady obsługi maszyn i narzędzi do uprawy i doprawiania gleby,

zastosować zasady obsługi maszyn i narzędzi do nawożenia mineralnego i organicznego,

zastosować zasady obsługi maszyn i narzędzi do siewu i sadzenia roślin uprawnych,

zastosować zasady obsługi maszyn i narzędzi do pielęgnacji i ochrony roślin,

zastosować zasady obsługi maszyn i narzędzi do zbioru roślin uprawnych,

obsłużyć maszyny i urządzenia stosowane do przygotowania pasz,

zastosować zasady obsługi i konserwacji urządzeń do doju i schładzania mleka,

określić zasady działania urządzeń do usuwania odchodów,

zastosować zasady obsługi maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji zwierzęcej,

określić zasady doboru silników elektrycznych do napędu maszyn,

scharakteryzować instalację elektryczną stosowaną w budynkach inwentarskich oraz
określić sposoby jej zabezpieczania,

określić sposoby wykorzystywania niekonwencjonalnych źródeł energii,

wykorzystać programy komputerowe dotyczące technologii wykonywania prac
związanych z produkcją roślinną i zwierzęcą,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca:….…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Technik rolnik 321[05]
Moduł:

Mechanizacja w gospodarstwie rolnym 321[05].Z1

Jednostka modułowa:

Użytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji
rolniczej 321[05].Z1.02

Temat: Jak przygotować i przeprowadzić dój?

Cel ogólny: przygotowanie do pracy, obsługa i konserwacja maszyn i urządzeń do doju
i przechowywania mleka.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

przygotować do pracy urządzenia do doju mechanicznego,

przygotować do doju krowy mleczne,

wykonać czynności przedudojowe,

wykonać dój mleka dojarką,

wykonać czynności poudojowe,

umyć i zdezynfekować urządzenia do doju,

sprawdzić prawidłowość działania zbiorników na mleko.

Metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

pokaz,

ć

wiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca samodzielna uczniów.

Uczestnicy: uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej w zawodzie technik rolnik.

Czas: 4 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

obora z krowami mlecznymi,

obora wyposażona w dojarkę, myjnię i zbiornik na mleko,

narzędzia do przygotowania stanowiska udojowego,

narzędzia do przygotowania krowy do doju,

ś

rodki do mycia i dezynfekcji,

podręcznik, zeszyt, przybory do pisania.

Przebieg zajęć:
1) Wprowadzenie do tematu zajęć.
2) Przedstawienie celów zajęć.
3) Realizacja tematu: „Jak przygotować i przeprowadzić dój?”.

nauczyciel wyjaśnia zasady przygotowania i przeprowadzania doju mechanicznego,

nauczyciel wyjaśnia zasady budowy, działania i obsługi dojarki,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

nauczyciel prezentuje filmie przedstawiający sposoby dojenia krów mlecznych przy
pomocy dojarki,

4) Praktyczna część zajęć:

uczniowie przygotowują stanowiska do doju,

uczniowie przygotowują krowy do doju,

uczniowie przeprowadzają dój mechaniczny,

uczniowie wykonują czynności poudojowe,

uczniowie wykonują mycie i dezynfekcję urządzeń udojowych,

uczniowie sprawdzają prawidłowość działania urządzeń do schładzania mleka,

w trakcie wykonywania zadania nauczyciel, udziela wskazówek i koryguje błędy uczniów
w wykonywanym ćwiczeniu,

po wykonanym zadaniu, uczniowie porządkują swoje stanowisko pracy i przygotowują
prezentację wykonanego zadania,

5) Dyskusja podsumowująca pracę uczniów.
6) Posumowanie wykonania zadania przez uczniów, ocena prac,
7) Zadanie pracy domowej.

Zako
ńczenie zajęć
Praca domowa
Przeanalizuj przepisy prawne i ustal normę skupową dla mleka.

Ewaluacja:
Uzyskanie informacji zwrotnej od uczniów w czasie dyskusji podsumowującej dotyczącej
trudności i problemy z jego wykonaniem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Technik rolnik 321[05]
Moduł:

Mechanizacja w gospodarstwie rolnym 321[05].Z1

Jednostka modułowa:

Użytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji
rolniczej 321[05].Z1.02,

Temat: Przygotowanie do pracy, obsługa i konserwacja pługa.

Cel ogólny: opanowanie umiejętności przygotowania do pracy, obsługi i konserwacji pługa.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

rozpoznać elementy pługa,

sprawdzić stan techniczny elementów pługa,

wykonać proste naprawy elementów roboczych pługa,

wymienić lemiesz pługa,

połączyć pług z ciągnikiem,

wykonać wstępne poziomowanie wzdłużne i poprzeczne,

ustawić wstępnie głębokość pracy pługa,

sprawdzić poprawność regulacji,

wykonać konserwację pługa.

Metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca uczniów w zespołach 2 osobowych,

praca indywidualna,

praca w grupach.

Uczestnicy: uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej w zawodzie technik rolnik.

Czas:
4 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

– instrukcja do wykonania ćwiczenia,
– instrukcje obsługi ciągnika i pługa,
– ciągnik, z wyposażeniem TUZ,
– pług z wymiennymi lemieszami,
– podstawowe narzędzia monterskie,
– materiały eksploatacyjne i konserwacyjne (śruby, smar).

Przebieg zajęć:
1) Wprowadzenie do tematu zajęć.
2) Przedstawienie celów zajęć.
3) Realizacja tematu: „Przygotowanie do pracy, obsługa i konserwacja pługa”,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Nauczyciel:

przedstawia cel ogólny i cele szczegółowe zajęć,

wyjaśnia budowę i zasady działania pługa,

wskazuje elementy robocze pługa i określa ich stan techniczny,

analizuje zasady agregatowania narzędzi z ciągnikiem,

pokazuje sposoby regulacji pługa,

dokonuje sprawdzenia poprawności regulacji,

przypomina zasady konserwacji i przechowywania sprzętu

przypomina zasady bhp obowiązujące przy wykonywaniu ćwiczenia,

nadzoruje prace uczniów.

Uczniowie:

czytają zadanie i instrukcję wykonania zadania,

określają typ ciągnika i pługa,

czytają instrukcję obsługi ciągnika i instrukcję obsługi pługa,

określają części zamienne i materiały eksploatacyjny,

określają narzędzia monterskie i materiały konserwacyjne.


Zadanie dla ucznia
:

Przygotuj pług zagonowy do wykonania orki na głębokość 20 cm. Wykonaj przegląd stanu
technicznego elementów roboczych i ich wymianę, a następnie wykonaj niezbędne wstępne
regulacje, zakonserwuj elementy robocze i odstaw narzędzie do miejsca przechowywania.

Instrukcja wykonania zadania

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:
1) Przeanalizuj dokładnie treść zadania.
2) Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA:

a) czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania,
b) wykaz niezbędnych narzędzi i maszyn,
c) wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego i instrukcji,

3) Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy:

a) zgromadź i rozmieść na stanowisku pracy narzędzia, sprzęt kontrolno-pomiarowy,

i instrukcje niezbędne do wykonania zadania.

b) sprawdź stan techniczny elementów roboczych pługa,
c) dobierz środki ochrony indywidualnej wymagane do bezpiecznego wykonania zadania.

4) Przejdź do wykonania zadania:

a) sprawdź stan techniczny pługa, w razie konieczności wymień elementy robocze,
b) połącz ciągnik z pługiem zachowując zasady agregatowania,
c) wykonaj niezbędne wstępne regulacje pługa,
d) dokonaj konserwacji elementów roboczych pługa,
e) ustaw pług w miejscu przechowywania,
f) wykonaj zaplanowane czynności zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy

i ochrony przeciwpożarowej,

g) zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji.

5) Zaprezentuj wykonane zadanie:

a) omów sposób wykonania zadania, celowość przeprowadzenia regulacji agregatu,
b) oceń jakość wykonanych przez siebie prac.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Zawód: Technik rolnik
Symbol cyfrowy zawodu 321[05]

PESEL

Data urodzenia

Numer stanowiska


dzień miesiąc

rok

PLAN DZIAŁANIA


1. Zapisz czynności związane z przygotowaniem pługa do pracy i jego konserwacją,
uwzględniając kolejność ich wykonania:
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………

2. Wykaz narzędzi, maszyn niezbędnych do wykonania zadania:
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………….

3. Wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego i instrukcji niezbędnych do wykonania zadania:
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Praktyczne wykonanie ćwiczenia.

Etap 1 planowanie
– każdy uczeń wypełnia plan działania.

Etap 2 organizowanie

uczniowie grupowo organizują stanowisko pracy,
– gromadzą i rozmieszczają na stanowisku pracy narzędzia, sprzęt kontrolno-pomiarowy,

instrukcje niezbędne do wykonania zadania.

– dobierają środki ochrony indywidualnej wymagane do bezpiecznego wykonania zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Etap 3 wykonanie
uczniowie w 2 osobowych zespołach wykonują poszczególne czynności, zespoły wymieniają
się zadaniami, pozostali uczniowie obserwują i notują spostrzeżenia,

sprawdzają stan techniczny pługa, w razie konieczności wymieniają elementy robocze,

łączą ciągnik z pługiem zachowując zasady agregatowania,

wykonują niezbędne wstępne regulacje pługa – poziomowanie poprzeczne i wzdłużne,
głębokość pracy,

sprawdzają poprawność wykonanych regulacji,

dokonują konserwacji elementów roboczych pługa,

odstawiają pług do miejsca przechowywania.

Etap 4 prezentowanie
uczniowie prezentują wykonane zadanie – każda grupa swoje czynności

omawiają sposób wykonania zadania, celowość przeprowadzenia regulacji agregatu,

oceniają jakość wykonanych przez siebie prac.

Zakończenie zajęć
Praca domowa
Sprawdź sposób zakonserwowania narzędzi do uprawy roli w gospodarstwie swoich rodziców
(szkolnym) i oceń ich stan techniczny.

Ewaluacja
Nauczyciel podsumowuje ćwiczenie, wskazuje, jakie umiejętności były ćwiczone, jakie
wystąpiły nieprawidłowości. Uczniowie wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły
im trudności i jak ich unikać na przyszłość. Nauczyciel z uczniami dokonuje wspólnej oceny
ich pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5. ĆWICZENIA

5.1. Agregaty stosowane w rolnictwie

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zagregatuj pług obracalny zawieszany z ciągnikiem rolniczym, sprawdź poprawność

mocowania sprzęgu i pracę układu hydraulicznego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób

jego

wykonania.

Agregatowanie

pługa

obracalnego

wymaga

pewnego

doświadczenia. Najpierw należy połączyć pług z ciągnikiem i sprawdzić jakość połączenia
a następnie połączyć układ hydrauliczny i uruchomić go.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przygotować pług i ciągnik do agregatowania,
4) uruchomić ciągnik rolniczy i podjechać do pługa,
5) założyć lewe cięgło,
6) dopasować i założyć prawe cięgło,
7) założyć łącznik górny,
8) połączyć szybkozłącza hydrauliczne,
9) sprawdzić poprawność połączeń,
10) sprawdzić działanie instalacji hydraulicznej.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

ciągnik rolniczy,

pług zawieszany obracalny,

łącznik górny, sworznie i zawleczki,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

instrukcje obsługi ciągnika i pługa,

poradnik dla ucznia, zeszyt i przybory do pisania.


Ćwiczenie 2

Zagregatuj kopaczkę elewatorową z ciągnikiem rolniczym, sprawdź poprawność

mocowania sprzęgu i wałka przekaźnika mocy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania. Agregatowanie kopaczki należy rozpocząć od połączenia jej
z ciągnikiem i sprawdzić jakość połączenia, a następnie połączyć wałek przekaźnika mocy
i sprawdzić osłony i jego działanie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przygotować kopaczkę i ciągnik do agregatowania,
4) uruchomić ciągnik rolniczy i podjechać do kopaczki,
5) założyć lewe cięgło,
6) dopasować i założyć prawe cięgło,
7) połączyć i zabezpieczyć wałek przekaźnika mocy,
8) sprawdzić poprawność połączeń,
9) sprawdzić działanie WOM.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

ciągnik rolniczy,

kopaczka elewatorowa,

łącznik górny, sworznie i zawleczki,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

instrukcje obsługi ciągnika i kopaczki elewatorowej,

poradnik dla ucznia, zeszyt i przybory do pisania.


Ćwiczenie 3

Połącz przyczepę rolniczą z ciągnikiem rolniczym, sprawdź sposób mocowania i pracę

układu pneumatycznego i hydraulicznego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania. Przed uruchomieniem układu hydraulicznego należy sprawdzić
jakość połączeń na szybkozłączach.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przygotować przyczepę do połączenia z ciągnikiem,
4) uruchomić ciągnik rolniczy i podjechać do przyczepy,
5) połączyć przyczepę z ciągnikiem,
6) połączyć szybkozłącza pneumatyczne w ciągniku i przyczepie,
7) połączyć szybkozłącza hydrauliczne w ciągniku i przyczepie,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

8) sprawdzić poprawność i zabezpieczenia połączeń sworzniowych,
9) sprawdzić działanie instalacji pneumatycznej,
10) sprawdzić działanie hamulców zespołu,
11) sprawdzić działanie instalacji hydraulicznej.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

ciągnik rolniczy,

przyczepa rolnicze,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

instrukcje obsługi ciągnika i przyczepy,

poradnik dla ucznia, zeszyt i przybory do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.2. Maszyny i urządzenia do produkcji roślinnej

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zagregatuj dwuskibowy pług zawieszany z ciągnikiem, dokonaj jego obsługi technicznej,

a następnie dokonaj wstępnego poziomowania pługa, przy założeniu, że będzie
on wykorzystany do orki na głębokość 25 cm na glebie zadarnionej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania. Przypomnieć przepisy bhp podczas pracy ciągnikiem rolniczym,
w czasie agregatowania narzędzi i podczas wykonywania regulacji. W czasie montowania
kroju należy zachować szczególną ostrożność.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) ocenić jego stan techniczny,
4) wykonać obsługę techniczną pługa,
5) zagregatować pług z ciągnikiem,
6) zamontować i wyregulować krój tarczowy,
7) przeprowadzić poziomowanie wzdłużne i poprzeczne,
8) ocenić prawidłowość wykonanych regulacji.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka pedagogiczna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

ciągnik rolniczy,

dwuskibowy pług zawieszany,

łącznik górny, sworznie i zawleczki,

części wymienne: lemiesz, pierś odkładnicy, piętka, śruby do mocowania odkładnicy
i lemiesza, krój tarczowy,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

taśma miernicza,

instrukcje obsługi: ciągnika i pługa.

Ćwiczenie 2

Zaplanuj i wykonaj orkę zagonową w skład, pługiem zawieszanym, dwuskibowym na

polu o określonych wymiarach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania. Przypomnieć przepisy bhp podczas pracy ciągnikiem rolniczym,
w czasie agregatowania narzędzi i podczas wykonywania orki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przygotować pług do pracy.
4) zagregatować pług z ciągnikiem,
5) rozplanować pole,
6) wyznaczyć uwrocia, linię pierwszej bruzdy,
7) wykonać orkę zagonową w skład,
8) zaorać uwrocia,
9) oczyścić pług po pracy i odstawić w miejsce przechowywania,
10) ocenić jakość wykonanej pracy,


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

ciągnik rolniczy,

dwuskibowy pług zawieszany,

łącznik górny, sworznie i zawleczki,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

tyczki, bruzdomierz, taśma miernicza,

urządzenia do mycia i materiały do konserwacji pługa,

instrukcje obsługi: ciągnika i pługa,


Ćwiczenie 3

Przygotuj roztrząsacz obornika do wykonania zabiegu nawożenia organicznego i wykonaj

ten zabieg.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania. Przypomnieć przepisy bhp podczas pracy ciągnikiem rolniczym,
w czasie agregatowania maszyn, podczas załadunku roztrząsacza i wykonywania zabiegu.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeczytać instrukcję wykonania ćwiczenia,
4) wykonać obsługę techniczną roztrząsacza i wykonać niezbędne regulacje.
5) wykonać załadunek obornika na roztrząsacz,
6) wykonać zabieg nawożenia organicznego,
7) ocenić jakość wykonanej regulacji i pracy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ś

rodki dydaktyczne:

ciągnik rolniczy,

roztrząsacz obornika,

ładowacz chwytakowy,

wał teleskopowy WOM,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

instrukcja do przeprowadzenia ćwiczenia,

instrukcje obsługi: ciągnika, roztrząsacza obornika i ładowacza chwytakowego.

Ćwiczenie 4

Przygotuj siewnik uniwersalny do wykonania siewu zbóż i wykonaj siew zbóż.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania. Przypomnieć przepisy bhp obowiązujące podczas pracy ciągnikiem
rolniczym, w czasie agregatowania maszyn i podczas pracy z siewnikami rzędowymi.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeczytać instrukcję wykonania ćwiczenia,
4) wykonać obsługę techniczną siewnika i wykonać niezbędne regulacje,
5) wykonać próbę kręconą siewnika,
6) ustawić znaczniki,
7) przygotować pole pod zasiew (wyznaczyć uwrocia),
8) wykonać siew zboża,
9) ocenić jakość przygotowania siewnika do pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

ciągnik rolniczy,

siewnik uniwersalny,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

zboże do przeprowadzenia próby i siewu,

instrukcja do przeprowadzenia ćwiczenia,

instrukcje obsługi: ciągnika i siewnika punktowego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Ćwiczenie 5

Przygotuj opryskiwacz i operatora do wykonywania zabiegu ochrony roślin środkami

chemicznymi klasy II.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania. Przypomnieć przepisy bhp obowiązujące podczas pracy ciągnikiem
rolniczym, w czasie agregatowania narzędzi i podczas wykonywania zabiegu opryskiwania.
Należy zwrócić uwagę na ubranie ochronne operatora opryskiwacza, osłony na wałku
przekaźnika mocy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) określić warunki pracy opryskiwaczy ze środkami chemicznymi klasy II,
3) zapoznać się z warunkami pracy osób obsługujących opryskiwacze ze środkami

chemicznymi klasy II,

4) przeczytać instrukcję wykonania ćwiczenia,
5) przygotować zestaw ochrony osobistej,
6) przygotować opryskiwacz do pracy,
7) przygotować się do wykonania zabiegu (ubrać w kombinezon ochronny),
8) ocenić jakość zabezpieczenia człowieka przy pracy ze środkami chemicznymi.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

ciągnik rolniczy,

opryskiwacz ciągnikowy,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

instrukcja do przeprowadzenia ćwiczenia,

przepisy bhp przy wykonywaniu oprysku środkami chemicznymi,

kombinezon ochronny i środki ochrony indywidualnej operatora opryskiwacza.


Ćwiczenie 6

Przygotuj kosiarkę rotacyjną do koszenia traw z przeznaczeniem na siano.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeczytać instrukcję wykonania ćwiczenia,
4) wykonać obsługę techniczną kosiarki rotacyjnej,
5) połączyć kosiarkę z ciągnikiem,
6) dokonać regulacji kosiarki,
7) wykonać koszenie traw z przeznaczeniem na siano,
8) ocenić jakość przygotowania kosiarki i wykonanej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Wyposażenie stanowiska pracy:

ciągnik rolniczy,

kosiarka rotacyjna,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

wałek przekaźnika mocy,

instrukcja do przeprowadzenia ćwiczenia,

instrukcje obsługi: ciągnika i kosiarki rotacyjnej,

poradnik dla ucznia, zeszyt.


Ćwiczenie 7

Przygotuj do pracy kopaczkę elewatorową i wykonaj zbiór ziemniaków.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeczytać instrukcję wykonania ćwiczenia,
4) sprawdzić stan techniczny kopaczki elewatorowej,
5) wykonać obsługę codzienną kopaczki,
6) dokonać niezbędnych regulacji do zbioru ziemniaków,
7) wykonać zbiór ziemniaków,
8) ocenić jakość przygotowania maszyny i wykonanej pracy.


Wyposażenie stanowiska pracy:

kopaczka elewatorowa do ziemniaków

instrukcja do przeprowadzenia ćwiczenia,

instrukcja obsługi kopaczki elewatorowej do ziemniaków,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

smarownica i smar stały,

poradnik dla ucznia, zeszyt.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.3. Maszyny i urządzenia do produkcji zwierzęcej

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przygotuj urządzenia i stanowiska do zadawania pasz w oborze, przygotuj paszę, wykonaj

zadawanie pasz dla bydła.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania. Przypomnieć przepisy bhp obowiązujące podczas pracy maszynami
w oborze ze zwierzętami. Zwrócić uwagę na jakość zadawanej paszy i jej możliwe
zanieczyszczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić stan budynku inwentarskiego,
2) określić sposób zadawania pasz w oborze,
3) ustalić wyposażenie budynku w urządzenia do przygotowania i zadawania pasz,
4) przygotować paszę objętościową dla zwierząt,
5) przygotować paszę treściwą dla zwierząt,
6) oczyścić koryta dla zwierząt z odpadków i zanieczyszczeń,
7) zadać paszę treściwą i objętościową


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

dostępny budynek inwentarski,

poradnik dla ucznia,

pasze treściwe i objętościowe,

urządzenia do przygotowania pasz treściwych i objętościowych,

zeszyt.


Ćwiczenie 2

Przygotuj zwierzęta i stanowiska do usuwania obornika w oborze, przygotuj urządzenia,

usuń obornik w oborze z krowami mlecznymi.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania. Przypomnieć przepisy bhp obowiązujące podczas pracy urządzeń
w oborze ze zwierzętami, zwrócić uwagę na konieczność przewietrzenia obory.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić stan budynku inwentarskiego,
2) określić sposób zadawania pasz w oborze,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

3) ustalić wyposażenie budynku w urządzenia do usuwania obornika,
4) oczyścić zwierzęta i stanowiska z odchodów,
5) przygotować urządzenia do usuwania obornika,
6) usunąć obornik z obory.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

dostępny budynek inwentarski ze zwierzętami,

poradnik dla ucznia,

urządzenia do usuwania odchodów w oborze,

zeszyt.

Ćwiczenie 3

Przygotuj urządzenia, zwierzęta i stanowiska do doju mechanicznego, wykonaj czynności

wstępne, dój właściwy i czynności poudojowe.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania. Przypomnieć przepisy bhp podczas pracy przy zwierzętach. Należy
zwrócić uwagę na bezpieczeństwo zwierząt i pracujących osób. Zachować szczególną higienę
pozyskiwania mleka jako produktu żywnościowego.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić stan budynkiem inwentarskim,
2) ustalić sposób udoju stosowanym w oborze,
3) określić wyposażenie do doju w budynku inwentarskim,
4) przygotować urządzenia do doju,
5) przygotować stanowiska i krowy do doju,
6) wykonać masaż przedudojowy wymienia,
7) wykonać dój właściwy dostępną dojarką,
8) wykonać czynności poudojowe na stanowisku,
9) wykonać mycie i dezynfekcję dojarki,
10) schłodzić pozyskane mleko.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

dostępny budynek inwentarski z krowami dojnymi,

poradnik dla ucznia,

urządzenia do doju, mycia i przechowywania mleka,

zeszyt.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.4. Energia elektryczna, niekonwencjonalne źródła energii

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przeanalizuj schemat instalacji elektrycznej budynku inwentarskiego, określ jej rodzaj,

rozpoznaj zastosowane sposoby zabezpieczeń i zastosowane urządzenia.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania. Przypomnieć przepisy bhp podczas pracy z instalacją elektryczną.
Zwrócić uwagę na konieczność stosowania oryginalnych bezpieczników.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) przeanalizować schemat instalacji elektrycznej budynku,
3) określić przyłącze sieci elektrycznej,
4) określić rodzaj sieci,
5) rozpoznać zastosowane zabezpieczenia sieci i człowieka przed porażeniem,
6) sprawdzić prawidłowość zastosowanych bezpieczników,
7) wypisać zastosowane urządzenia elektryczne,
8) ocenić prawidłowość działania instalacji elektrycznej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

budynek inwentarski z instalacją elektryczną, przyłączem i urządzeniami elektrycznymi,

skrzynka bezpieczników,

plan instalacji elektrycznej budynku,

zeszyt i przybory do pisania.

Ćwiczenie 2

Określ sposoby oraz możliwości wykorzystywania odnawialnych źródeł energii

w gospodarstwie szkolnym lub gospodarstwach w Twojej okolicy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania. Przypomnieć o konieczności oszczędzania energii i poszukiwania
odnawialnych źródeł.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić wielkość i rodzaj produkcji towarowej gospodarstwa szkolnego lub innego

szkoleniowego z Twojej okolicy,

2) określić zapotrzebowanie na energię tego gospodarstwa,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

3) przeanalizować możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w gospodarstwie,
4) przeanalizować zasoby odnawialnych źródeł energii,
5) przeanalizować możliwość wytwarzania energii z niekonwencjonalnych źródeł,
6) zaproponować wprowadzenie odnawialnych źródeł energii do gospodarstwa.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia przedmiotowe.


Ś

rodki dydaktyczne:

gospodarstwo rolnicze prowadzące produkcję towarową,

poradnik dla ucznia i literatura dotycząca odnawialnych źródeł energii,

zeszyt, kalkulator.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

5.5. Eksploatacja sprzętu rolniczego

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj posezonową konserwację agregatu uprawowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania. Konserwację przeprowadzić smarami lub olejami konserwacyjnymi
– nie używać olejów przepalonych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) dobrać narzędzia i materiały konserwacyjne,
4) przygotować agregat do konserwacji – oczyścić i umyć,
5) uzupełnić ubytki farby,
6) przeprowadzić konserwację agregatu uprawowego środkami konserwującymi,
7) ocenić sposób zakonserwowania narzędzia,

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

agregat uprawowy,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

myjka ciśnieniowa,

ś

rodki konserwujące, farba itp.

instrukcja obsługi agregatu,

poradnik dla ucznia, zeszyt.

Ćwiczenie 2

Opracuj kartę technologiczną uprawy ziemniaka jadalnego, określ potrzebne maszyny,

zapotrzebowanie na pracę, określ liczbę i moc niezbędnych ciągników.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania. W karcie technologicznej zapisać wszystkie czynności od
przygotowania pola do sadzenia po zbiór i transport plonu do przechowalni zgodnie z przyjętą
technologią.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wybrać technologię uprawy ziemniaka jadalnego,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

4) zaplanować kolejne czynności z uwzględnieniem terminów agrotechnicznych,
5) dobrać niezbędne maszyny i ciągniki,
6) zaplanować pracę ludzi,
7) wykonać spis niezbędnego sprzętu,
8) zaproponować liczbę ciągników,
9) ocenić poprawność wykonania projektu.

Tabela 1. Uproszczona karta technologiczna produkcji ………………………………………………………

Lp

Czynność

Maszyna lub

narzędzie

Ciągnik

Wydajność

ha/h

Liczba

godz.
pracy

Liczba

ludzi

Termin

wykonania

1


2



Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

normatywy produkcji rolniczej,

instrukcja obsługi maszyn i ciągników,

dane techniczne maszyn i ciągników – (prospekty, itp.)

poradnik dla ucznia i zeszyt.

Ćwiczenie 3

Oblicz koszty eksploatacji maszyn do zbioru ziemniaków, uwzględnij aktualne ceny

sprzętu, paliw, energii.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania. Należy przeanalizować ofertę maszyn rolniczych na danym terenie.
Zgromadzić aktualne cenniki maszyn, paliw, energii, itd.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wybrać niezbędne maszyny i ciągniki do zbioru ziemniaka,
4) zaprojektować niezbędne wskaźniki,
5) wyszukać aktualne ceny,
6) obliczyć koszty stałe,
7) obliczyć koszty zmienne,
8) obliczyć koszty jednostkowe w zł/h


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia indywidualne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Ś

rodki dydaktyczne:

normatywy produkcji rolniczej,

instrukcja obsługi maszyn i ciągników,

dane techniczne maszyn i ciągników – (prospekty, itp.)

aktualny wykaz cen maszyn, paliw, energii, itp.,

poradnik dla ucznia i zeszyt.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„U
żytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji rolniczej”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 10, 12, 14, 17, 19 z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za nieprawidłową odpowiedź

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

− dopuszczający – co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
− dostateczny – co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
− dobry – co najmniej 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
− bardzo dobry – co najmniej 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. c, 4. d, 5. a, 6. d, 7. a, 8. a, 9. b, 10. b, 11. a,
12. b,

13. c, 14. d, 15. c, 16. b, 17. b, 18. b, 19. a, 20. d.


Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

Wymagań

Poprawna

Odpowiedź

1

Zdefiniować agregat maszynowy

A

P

b

2

Rozróżnić rodzaj agregatu

B

P

c

3

Scharakteryzować agregat
półzawieszany

C

P

c

4

Określić sposób przenoszenia momentu
obrotowego

B

P

d

5

Scharakteryzować warunki
prawidłowej pracy maszyny

C

P

a

6

Scharakteryzować zasady eksploatacji

C

P

d

7

Określić niezawodność maszyny

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

8

Rozróżnić zużycie naturalne

B

P

a

9

Wyjaśnić pojęcie korozji

A

P

b

10 Dobrać narzędzia do doprawiania roli

C

PP

b

11

Wyjaśnić przepisy bhp podczas
transportu ludzi

B

P

a

12 Dobrać elementy robocze do pielnika

D

PP

b

13

Wskazać zastosowanie rozsiewacza
nawozów

B

P

c

14 Dobrać siewnik do siewu zbóż

D

PP

d

15

Wyjaśnić cel stosowania zabiegów
pielęgnacyjnych

B

P

c

16 Określić działanie opryskiwacza

A

P

b

17 Dobrać maszyny do koszenia zielonek

D

PP

b

18 Objaśnić pracę kombajnu zbożowego

B

P

b

19

Dobrać maszyny do zbioru siana
i słomy

C

PP

c

20

Określić zastosowanie zbieraczy
pokosów

B

P

d

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem

poprawnego wyniku. Tylko wskazanie odpowiedzi nawet poprawnej bez uzasadnienia,
nie będzie uznane.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 30 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADA
Ń TESTOWYCH


1. Agregat maszynowy jest to

a) zespół złożony z pługa i brony.
b) zespół złożony z narzędzia i ciągnika.
c) kultywator, wały strunowe.
d) brona aktywna i siewnik.

2. Agregat maszynowy złożony jednoczynnościowy składa się z

a) ciągnika i pługa obracalnego.
b) pługa przyczepianego z broną.
c) ciągnika i przynajmniej dwóch maszyn wykonujących tą samą czynność.
d) ciągnika i agregatu maszynowego.

3. Maszyna, która zawieszona jest na TUZ i częściowo spoczywa na kołach jezdnych

tworzy
a) agregat zawieszany.
b) agregat przyczepiany.
c) agregat półzawieszany.
d) agregat nabudowany.

4. Moment obrotowy z ciągnika do maszyny przekazywany jest przez

a) instalację pneumatyczną.
b) instalację hydrauliczną.
c) zaczep transportowy.
d) wałek przekaźnika mocy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

5. Warunkiem prawidłowej pracy maszyny jest regularne przeprowadzanie

a) obsługi technicznej.
b) obowiązkowych przeglądów.
c) czyszczenia i mycia sprzętu.
d) konserwacji.

6. Eksploatacja to

a) konserwacja sprzętu.
b) obsługa sprzętu rolniczego.
c) wykonywanie określonych prac.
d) celowe działanie związane z wykorzystaniem sprzętu.


7. Niezawodność maszyny jest to

a) zdolność do spełniania postawionych wymagań w określonym czasie.
b) zachowanie swoich właściwości użytkowych w czasie eksploatacji.
c) nie uleganie awariom.
d) nie zużywanie się części.


8. Zużycie naturalne powstaje na skutek

a) długotrwałej pracy mechanizmów.
b) pęknięcia lub złamania części.
c) braku prawidłowej obsługi.
d) zatarcia lub zgięcia części.


9. Korozja jest to

a) zużycie awaryjne części.
b) proces stopniowego niszczenia metali.
c) korzystne oddziaływanie środowiska.
d) wada materiału.


10. Do doprawiania gleby można zastosować

a) pługi podorywkowe, kultywatory, głębosze.
b) włóki, brony, kultywatory, wały.
c) włóki, pługi, brony, agregaty.
d) pługi talerzowe, brony, wały.


11. Na narzędziach i maszynach do pracy w rolnictwie

a) nie wolno przewozić ludzi.
b) wolno przewozić dorosłe osoby z dużą ostrożnością.
c) wolno przewozić osoby, pod warunkiem odpowiedniego przystosowania maszyn.
d) można przewozić, po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia.


12. Elementy robocze pielnika ciągnikowego stanowią

a) obsypniki, dłuta.
b) noże kątowe, gęsiostopki.
c) dłuta, noże kątowe, koła podporowe.
d) dłuta, sprężyny, pogłębiacze.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

13. Rozsiewacz nawozów wykorzystywany jest do nawożenia nawozami

a) organicznymi stałymi.
b) organicznymi płynnymi.
c) mineralnymi stałymi.
d) mineralnymi płynnymi.


14. Do wysiewu zbóż stosowane są siewniki

a) punktowe.
b) rzędowe.
c) rzutowe.
d) uniwersalne.


15. Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych ma na celu

a) nawożenie roślin.
b) sadzenie roślin.
c) zapewnienie optymalnych warunków wzrostu.
d) zbiór owoców.


16. Opryskiwacze służą do nanoszenia środka chemicznego na rośliny w postaci

a) rozpylonego proszku.
b) rozdrobnionych kropel.
c) aerozolu.
d) podlewania roślin.

17. Koszenie zielonek na siano jest wykonywane

a) ścinaczami zielonek.
b) kosiarkami rotacyjnymi,
c) sieczkarniami polowymi,
d) kombajnami zbożowymi.


18. Kombajny stosowane do zbioru umożliwiają

a) zbiór częściowo zmechanizowany,
b) zbiór całkowicie zmechanizowany,
c) zbiór z wykorzystaniem narzędzi pomocniczych,
d) zbiór ręczny.


19. Prasy zmiennokomorowe służą do zbierania

a) zielonek.
b) siana i słomy.
c) pociętej zielonki.
d) zielonek do zakiszania.


20. Zbieracze pokosów wykorzystywane są do

a) zbierania siana w wały.
b) rozdrabniania zielonek.
c) transportu siana.
d) zbierania i transportu zielonek i siana.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


U
żytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji rolniczej

Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„U
żytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji rolniczej”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 2, 4, 7, 11, 13, 15, są z poziomu ponadpodstawowego.

punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za nieprawidłową odpowiedź

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

− dopuszczający – co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
− dostateczny – co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
− dobry – co najmniej 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
− bardzo dobry – co najmniej 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. c, 5. b, 6. a, 7. d, 8. b, 9. a, 10. d, 11. c,
12. a, 13. d, 14. b, 15. c, 16. a, 17. a, 18. c, 19. c, 20. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

Wymagań

Poprawna

Odpowiedź

1

Scharakteryzować narzędzie

C

P

a

2

Zastosować sieczkarnię bębnową

C

PP

a

3

Wskazać urządzenie do rozdrabniania

A

P

b

4

Zastosować dojarkę

C

PP

c

5

Wybrać element sterujący dojarki

B

P

b

6

Określić częstotliwość usuwania
obornika z obór płytkich

B

P

a

7

Dobrać zastosowanie przenośnika typu
Delta

D

PP

d

8

Wyjaśnić postępowanie z ziarnem po
zbiorze kombajnem

A

P

b

9

Wyjaśnić działanie wielni

A

P

a

10

Określić napięcia w instalacji
trójfazowej

B

P

d

11 Dobrać bezpieczniki do instalacji

D

PP

c

12

Określić sposób zamiany energii przez
silnik

B

P

a

13 Wskazać odnawialne źródła energii

A

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

14 Sklasyfikować elektrownię wiatrową

B

P

b

15 Dobrać ciągnik rolniczy

D

PP

c

16

Wyjaśnić działania czyszczalni do
nasion

B

P

a

17

Określić zasady przechowywania
ziarna

B

P

a

18 Scharakteryzować rodzaje agregatów

C

P

c

19 Określić zasady obsługi sezonowej

B

P

c

20 Zdefiniować użytkowanie maszyn

A

P

b

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem

poprawnego wyniku. Tylko wskazanie odpowiedzi nawet poprawnej bez uzasadnienia,
nie będzie uznane.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 30 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Narzędzie do wykonania pracy wymaga

a) ruchu postępowego.
b) dodatkowego ruchu roboczego.
c) zawieszeni na TUZ.
d) napędu od wałka przekaźnika mocy.

2. Sieczkarnia bębnowa służy do przygotowania pasz

a) objętościowych.
b) z roślin okopowych.
c) ze zbóż.
d) półpłynnych.

3. Rozdrabnianie ziaren zbóż wykonuje się

a) sieczkarniami.
b) śrutownikami.
c) parnikami.
d) otrząsaczo-siekaczami.


4. Dojarka przewodowa służy do

a) przygotowania do doju krów mlecznych.
b) przechowywania mleka.
c) doju krów mlecznych.
d) dezynfekcji urządzeń udojowych.

5. Pracą dojarki steruje

a) kolektor.
b) pulsator.
c) kubek udojowy.
d) agregat próżniowy.

6. Obornik z obór płytkich ściołowych usuwany jest

a) codziennie.
b) raz na tydzień.
c) raz na miesiąc.
d) dwa razy w roku.

7. Przenośniki typu Delta stosuje się w

a) owczarniach.
b) oborach głębokich,
c) oborach płytkich ściołowych,
d) oborach płytkich bezściołowych.

8. Nasiona po zbiorze kombajnem należy

a) kalibrować.
b) oczyścić.
c) posortować.
d) nie należy nic wykonywać.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

9. Wielnia do czyszczenia ziarna wykorzystuje

a) strumień powietrza.
b) sita oczkowe.
c) sita żaluzjowe.
d) współczynnik tarcia.

10. Instalacja elektryczna trójfazowa posiada napięcie

a) 220V/380V.
b) 200V.
c) 500V.
d) 230V/400V.

11. Bezpieczniki w instalacji elektrycznej stosuje się w celu

a) podniesienia napięcia prądu.
b) wykorzystania przepływającego prądy.
c) zabezpieczenia instalacji przed przeciążeniem.
d) oszczędzania energii elektrycznej.

12. Silnik elektryczny zamienia energię

a) elektryczną na mechaniczną.
b) mechaniczną na elektryczną.
c) elektryczną na chemiczną.
d) elektryczną na cieplną.

13. Kolektor płaski służy do wykorzystania energii

a) wiatru.
b) ruchu wody.
c) różnicy poziomów wody.
d) słonecznej.

14. Elektrownie wiatrowe stanowią

a) kolektory wiatrowe.
b) wiatraki.
c) fotoogniwa.
d) biogazownie.

15. Prawidłowo dobrany ciągnik powinien mieć rezerwę mocy

a) do 2%.
b) nie powinien mieć rezerwy.
c) 5–15%.
d) do 30%.

16. Czyszczalnią wykorzystującą kształt nasion jest

a) żmijka.
b) wialnia.
c) młynek.
d) tryjer.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

17. Ziarno przeznaczone do przechowywania powinno posiadać wilgotność

a) 13–14 %.
b) 8–10%.
c) 15–20 %.
d) do 28%.

18. Maszyny zawieszone na TUZ ciągnika tworzą agregaty

a) przyczepiane.
b) nabudowane.
c) zawieszane.
d) półzawieszane.

19. Obsługa okresowa wykonywana jest

a) co sezon.
b) codziennie.
c) w ściśle określonym czasie.
d) według potrzeb.

20. Wykonywanie określonych prac przy wykorzystaniu określonej maszyny nazywamy

a) eksploatacją.
b) użytkowaniem.
c) trwałością.
d) niezawodnością.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


U
żytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji rolniczej

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

7. LITERATURA


1. Buliński J. Miszczak M.: Podstawy Mechanizacji rolnictwa. WSiP, Warszawa 1996
2. Kowalczuk J., Bieganowski F.: Mechanizacja ogrodnictwa. cz. I .WSiP, Warszawa 2000
3. Kowalczuk J., Bieganowski F.: Mechanizacja ogrodnictwa. cz. II .WSiP, Warszawa 2000
4. Kozłowska D.: Podstawy mechanizacji. Hortpress, Warszawa 2003
5. Kozłowska D.: Mechanizacja rolnictwa. cz. I Hortpress, Warszawa 1996
6. Kozłowska D.: Mechanizacja rolnictwa. cz. II Hortpress, Warszawa 2003
7. Waszkiewicz Cz.: Maszyny i urządzenia rolnicze. WSiP, Warszawa 1998

Literatura metodyczna
1. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 1999
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
3. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych. Cz. 1 i 2.

ITeE, Radom 1999

