Aneta Niedbalska
pedagogika opiek.-wych.
z gimnastyką korekcyjną
Rok III gr I
DIAGNOZA I TERAPIA PEDAGOGICZNA
Konspekt lekcji języka polskiego z wykorzystaniem „DRAMY"
CELE ZASTOSOWANIA DRAMY:
Cel wychowawczy:
- rozbudzenie wrażliwości moralnej i estetycznej
- rozwijanie wewnętrznej dyscypliny i postawy humanistycznej
- uczenie tolerancji i rozumienia empatycznego
- nauka umiejętności „wczucia się w role”
Cel terapeutyczny:
- rozładowanie napięć wewnętrznych
- eliminowanie kompleksów i nieśmiałości
- nauka wiary we własne siły
Cel kreatywny:
- rozwijanie uzdolnień i zainteresowań
rozwijanie myślenia i wyobraźni
pomaga wczuć się w przeżycia innych
Cel inspirujący:
wyzwolenie możliwości twórczych
nauka odbioru sztuki i wyrażenia się przez nią
uczy sposobów zdobywania wiedzy
darma daje bodźce do wyrażenia siebie
Cel integrujący:
sprzyja rozwojowi społecznego zrozumienia i współczucia
wyzwala szacunek dla wspólnej pracy
dzielenie się pomysłami i przeżyciami
wpływa na uspołecznienie dzieci i młodzieży
pozwala nabyć umiejętność interpretacji znaczenia widocznych sposobów ekspresji oraz wewnętrznych stanów uczuciowych
przeżycia w dramie czynią dzieci bardziej wrażliwymi na myśli i uczucia innych
Konspekt przeznaczony jest na dwie dwugodzinne jednostki lekcyjne.
TEMAT: Henryk Sienkiewicz: „ Janko Muzykant ” - smutny los
utalentowanego, lecz biednego chłopca.
CELE LEKCJI:
świat przedstawiony w utworze,
dociekanie przyczyn marnowania się talentów w II poł. XIX w. I dzisiaj,
kompozycja noweli,
umiejętność niesienia pomocy innym oraz sobie,
dostrzeganie więzi przyczynowo- skutkowej i następstwa czasowego wydarzeń,
troska o jasność i zwięzłość wypowiedzi
UWAGA!
Pierwszą lekcję poświęconą noweli przeznaczymy na przeżycia treści utworu po przez głośne czytanie „ Janko Muzykanta” i swobodne wypowiedzi uczniów.
TOK LEKCJI:
Gry dramatyczne:
Klasa podzielona na 5 grup tworzy historię współczesnego chłopca, który z różnych powodów nie mógł rozwijać swojego talentu.
Przyczyny: (każda grupa wybiera jeden z nich)
Nie chciał się uczyć, rodzice nie mogli opłacić jego nauki w ognisku muzycznym (teatralnym), mieszkał na prowincji, z dala od ośrodków życia kulturalnego, ciężko zachorował w dzieciństwie, rodzice mieli wobec niego inne plany, itp.
Uczniowie prezentują sytuacje konfliktowe, których analiza prowadzi do stwierdzenia, że w czasach nam współczesnych marnuje się wiele talentów. Powinniśmy je odkrywać u siebie oraz u innych i szukać możliwości samorealizacji.
2. Znaczenie i frazeologia wyrazu „talent”
3. Gry dramatyczne:
Uczniowie podzieleni na 5 grup przygotowują na podstawie tekstu inscenizację improwizowaną, oddając relacje między:
Jankiem a matką,
Jankiem a karbowym,
Jankiem a stójką,
Jankiem a lokajem,
Jankiem a wójtem i ławnikami.
Analizując zaprezentowane sytuacje dochodzimy do ustalenia przyczyn tragedii Janka.
4. Gry dramatyczne:
Szukanie odpowiedzi na pytanie: „ Czy można było pomóc Jankowi”?
Dzielimy klasę na kilka grup. Każda z nich prezentuje sytuacje w której można było zapobiec nieszczęściu Janka. Uczniowie wchodzą w role matki, wójta, ławnika, lokaja, itd.
Podsumowanie:
Jaka jest historia życia Janka? Jaka mogłaby być? Dlaczego stało się inaczej? Jaka jest kompozycja noweli?
Praca domowa.
Zaznacz w tekście fragmenty świadczące o uzdolnieniu Janka. Przyniaś instrumenty, które mogłyby się przydać na następnej lekcji, poświęconej bohaterowi utworu Henryka Sienkiewicza.
TEMAT: Jakim chłopcem był Janko, bohater noweli
Sienkiewicza.
CELE LEKCJI:
wrażliwość na piękno otaczającego nas świata,
właściwy stosunek do „odmieńców”
umiejętność wyodrębnienia w utworze narracji i opisów,
POMOCE:
Instrumenty muzyczne przyniesione przez uczniów.
TOK LEKCJI:
Bohater noweli, jego wygląd od narodzin do 10 roku życia. Zwrócenie uwagi na formę gramatyczną wyrazu Janko i pisownie przydomka Muzykant.
Odczytywanie fragmentów tekstu świadczących o wielkiej wrażliwości chłopca na muzykę i odgłosy przyrody.
Świat dźwięków Janka:
w kościele (organy, śpiew ludzi)
w polu ( wiatr grający w widłach)
przed karczmą (skrzypce, przytupywanie ludzi, okrzyki tancerzy)
w lesie ( sosny, buki, ptaki)
nad strumykiem ( fujarki, woda)
przed dworem ( lelek, słowik, drzewa)
w izbie przy otwartym oknie ( burczenie bąków, derkot derkaczy, pianie kogutów, ćwierkanie wróbli, rechot żab, śpiew dziewcząt)
Gry dramatyczne:
Rzeźby Janka słuchającego różnych odgłosów przyrody.
Dzielimy klasę na 6 grup. Każda z nich wybiera spośród siebie Janka, którego postać `rzeźbią' wszyscy uczniowie z danej grupy. Zatrzymują go w stopklatce a sami - na dany przez nauczyciela znak odtwarzają muzykę słyszaną przez chłopca ( w polu, w kościele...) Uczniowie powinni zadbać o estetykę dźwięków i nastrój odtwarzanej sytuacji.
Wyjaśnienie znaczenia wyrazu „odmieniec”. Odpowiedzi na pytania:
Jak traktowano Janka we wsi? Dlaczego?
Jaki jest nasz stosunek do „odmieńców”?
Dlaczego zmarnował się talent Janka?
dlaczego H. Sienkiewicz napisał nowelę „ Janko Muzykant”?
7. Zadanie domowe:
Przygotuj się do pięknego czytania wybranego fragmentu noweli. Powiedz co cię w nim wzruszyło.