10 Badanie i diagnozowanie pacjenta dla potrzeb masażu

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Dariusz Kierepka



Badanie i diagnozowanie pacjenta dla potrzeb masażu
leczniczego 322[12].Z2.01


Poradnik dla nauczyciela
















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy

Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Wojciech Szuper
mgr Katarzyna Zarębska


Opracowanie redakcyjne:
mgr Wojciech Szuper



Konsultacja:
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa




Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[12].Z2.01
„Badanie i diagnozowanie pacjenta dla potrzeb masażu leczniczego”, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu technik masażysta.





























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagnia wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Badanie podmiotowe

11

5.1.1.

Ćwiczenia

11

5.2. Badania przedmiotowe

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Podstawy kinezyterapii

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

17

7. Litaratura

31










background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik masażysta.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

literaturę.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

pokaz,

ćwiczenie,

metoda projektu,

metoda przewodniego tekstu,

analiza przypadku,

dyskusja.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4






























Schemat układu jednostek modułowych

322[12].Z2.02

Wykonywanie drenażu limfatycznego

322[12].Z2.03

Wykonywanie masażu segmentarnego

322[12].Z2.04

Wykonywanie różnych rodzajów masażu

leczniczego

322[12].Z2.05

Dobieranie rodzajów masażu do jednostek

chorobowych

322[12].Z2.01

Badanie i diagnozowanie pacjenta dla potrzeb

masażu leczniczego

322[12].Z2

Masaż leczniczy

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

posługiwać się biegle atlasem anatomii,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu anatomii,

korzystać z informacji uzyskanych w atlasach anatomii,

charakteryzować niebezpieczeństwa wynikające z nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa
pracy przy urządzeniach elektrycznych,

wykonywać masaż klasyczny zgodnie z zasadami,

charakteryzować wpływ technik masażu klasycznego na tkanki, narządy i układy,

wykonywać poszczególne techniki masażu klasycznego,

wykonywać techniki sprężystego odkształcania tkanek,

wykonywać masaż klasyczny poszczególnych części ciał,

przygotowywać pacjenta do zabiegu,

stosować zasady ergonomii pracy,

współpracować w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

dobrać pozycje do diagnozowania pacjenta,

ocenić postawę ciała pacjenta,

ocenić stan skóry i zmian tkankowych pacjenta,

ocenić wrażliwość pacjenta na ból,

ocenić palpacyjnie zmiany patologiczne tkanek,

rozpoznać występowanie obrzęku,

ocenić zakres ruchomości w stawach,

określić możliwości kompensacyjne,

wykorzystać wiedzę z innych dyscyplin medycznych do planowania i wykonania masażu,

zinterpretować uzyskane wyniki badania,

opracować kartę badania pacjenta na potrzeby masażu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Technik masażu 322[12]

Moduł:

Masaż leczniczy 322[12].Z2

Jednostka modułowa:

Badanie i diagnozowanie pacjenta dla potrzeb masażu
leczniczego 322[12].Z2.01

Temat: Testy funkcjonalne.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykorzystania testów Otta i Schobera do określenia

zakresów ruchomości w poszczególnych odcinkach kręgosłupa.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wykonać w prawidłowy sposób test Otta,

wykonać w prawidłowy sposób test Schobera,

wyznaczyć punkty pomiarowe,

rozpoznać zakresy ruchomości poszczególnych odcinków kręgosłupa,

stosować w prawidłowy sposób technikę pomiarową,

wykonać i zinterpretować wyniki,

zróżnicować i zanalizować uzyskane informacje.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu,

pokaz.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach 2 osobowych.


Czas:

3 godziny dydaktyczne.


Środki dydaktyczne:

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego,

tablice anatomiczne,

markery,

taśma krawiecka,

pytania prowadzące.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.
4. Podział uczniów na grupy pary.

Praca metodą tekstu przewodniego

Faza I
Informacje wstępne

Pytania prowadzące:

1. Jakie są pozycje wyjściowe do testów Otta i Schobera?
2. Jakie punkty oznaczamy markerem?
3. Jak należy przeprowadzić pomiar początkowy?
4. W jaki sposób pacjent powinien wykonać skłon?
5. W jaki sposób pacjent powinien wykonać wyprost?
6. Jak należy wykonać pomiary końcowe?
7. Jakie wartości powinny mieć różnice pomiędzy pomiarami początkowymi, a końcowymi?
8. Jak należy interpretować wyniki pomiarów?

Faza II
Planowanie

Uczniowie określają:

1. W jaki sposób przygotować pacjenta do pomiarów?
2. Jak w prawidłowy sposób należy oznaczać punkty pomiarowe?
3. W jaki sposób należy dokonać pomiaru?

Faza III
Ustalenia
1. Uczniowie ustalają jakie wartości pomiarów powinni otrzymać.
2. Uczniowie ustalają na jakie zaburzenia mogą wskazywać rozbieżności pomiarów.

Wykonanie

1. Uczniowie w parach, dokonują identyfikacji punktów pomiarowych na ciele pacjenta.
2. Uczniowie zaznaczają punkty pomiarowe markerem.
3. Uczniowie polecają wykonać pacjentowi skłon i dokonują pomiaru odległości pomiędzy

oznaczonymi dwoma punktami.

4. Uczniowie polecają wykonać pacjentowi wyprost przeprost tułowia i dokonują pomiaru

odległości pomiędzy punktami.

5. Uczniowie analizują odczytane wartości.

Sprawdzanie umiejętności
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonywanych testów i ich wyników.
2. Po zakończonym teście uczniowie otrzymują informacje od nauczyciela o poprawności lub

też o popełnianych błędach w trakcie wykonywania i otrzymują ewentualną korektę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które części przebiegu testowania sprawiły im

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zajęcia, wskazać, jakie umiejętności były
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Technik masażu 322[12]

Moduł:

Masaż leczniczy 322[12].Z2

Jednostka modułowa:

Badanie i diagnozowanie pacjenta dla potrzeb masażu
leczniczego 322[12].Z2.01

Temat: Testy czynnościowe.

Cel ogólny: Zapoznanie się metodyką i analizą wyników testu Laseque'a.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

przygotować i ułożyć pacjenta do wykonania testu,

poinformować i nauczyć pacjenta prawidłowej współpracy z masażystą,

przeprowadzić w prawidłowy sposób test,

zinterpretować właściwe uzyskane wyniki testu,

określić wskazania i przeciwwskazania do stosowania testu.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu,

pokaz.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach 2 osobowych.


Czas:

3 godziny dydaktyczne.


Środki dydaktyczne:

stoły do masażu lub materace,

film dydaktyczny.


Przebieg zajęć:
1. Określenie tematu i celów zajęć.
2. Prezentacja pomocy do wykonania testu.
3. Pokaz wykorzystania funkcji stołu.
4. Prezentacja filmu dydaktycznego dotyczącego testu Laseque’a.
5. Opracowanie planu prawidłowej współpracy pacjenta z masażystą.
6. Uczniowie wykonują test Laseque’a:

próba wykonania testu,

interpretacja próbnych wyników,

wykonanie testu na drugiej kończynie,

porównanie i interpretacja wyników.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

dyskusja na temat prawidłowego wykorzystania testu i możliwości zafałszowania
wyników.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Badanie podmiotowe


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przeprowadź ocenę postawy ciała pacjenta.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć pacjenta (rozebranego):

z przodu,

z tyły,

z obu boków.

2) porównać symetrię:

ustawienia głowy,

barków,

trójkątów talii,

położenie dolnych kątów łopatek,

wysokość talerzy biodrowych,

kolców biodrowych,

symetrię fałdów pośladkowych,

symetrię i odległość stawów kolanowych,

ustawienie stopy.

3) ocenić:

otyłość,

proporcje ciała,

asymetrie ciała,

4) zapisać swoje spostrzeżenia,
5) wymienić i omówić swoje spostrzeżenia z innymi uczniami.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

kartka A4,

przybory do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 2

Wykonaj badanie ciała pacjenta za pomocą dotyku w celu zdiagnozowania zmian

tkankowych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) ułożyć pacjenta w leżeniu przodem, maksymalnie rozluźnione tkanki,
2) przesuwając powoli dłoń po skórze pacjenta ocenić:

temperaturę czy jest taka sama na całej powierzchni,

wilgotność skóry,

napięcie tkanek,

wrażliwość na dotyk.

3) zwiększać nacisk dłoni i przesuwać:

wzdłuż po mięśniu najdłuższym grzbietu,

od kręgosłupa do boku poprzecznie,

4) zaobserwować tworzenie się fałdu przed palcami przesuwanymi po skórze,
5) zapytać pacjenta czy istnieje związek między tworzeniem się fałdu, a odczuciami pacjenta.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stół do masażu,

prześcieradło,

środki higieniczne do mycia i dezynfekcji rąk.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Badania przedmiotowe

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj test Bragarda.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) ułożyć pacjenta tyłem,
2) unieść wolno „bolesną kończynę dolną” chorego aż do poziomu, na którym wystąpi ból,
3) opuszczać wolno kończynę do poziomu, w którym ból przestaje dokuczać,
4) wykonać w tej pozycji, silny bierny wyprost grzbietowy stopy w stawie skokowym,
5) powtórzyć te same czynności na drugiej kończynie dolnej,
6) porównać czy na takiej samej wysokości występował ból w obu kończynach.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stół do masażu,

kliny, wałki, półwałki,

prześcieradło,

środki higieniczne do mycia i dezynfekcji rąk.


Ćwiczenie 2

Wykonaj test ruchomości piersiowego odcinka kręgosłupa stosując test Otta.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) ustawić pacjenta w pozycji stojącej, stopy rozstawione na szerokości bioder,
2) oznaczyć markerem wyrostek rylcowaty kręgu C7
3) oznaczyć drugi punkt położony 30 cm dystalnie (poniżej),
4) polecić pacjentowi maksymalnie pochylić się do przodu,
5) zmierzyć centymetrem krawieckim odległość między punktami,
6) zapisać wynik pomiaru,
7) polecić pacjentowi maksymalnie odchylić się do tyłu,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

8) zmierzyć centymetrem krawieckim odległość między punktami,
9) zapisać wynik pomiaru,
10) porównać wyniki ze standardowymi wartościami występującymi w tym teście.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

centymetr krawiecki,

marker.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Podstawy kinezyterapii

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj ćwiczenia oddechowe w pozycji leżącej tyłem w różnych modyfikacjach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) ułożyć pacjenta w pozycji leżącej tyłem na materacu, kończyny dolne ugięte w stawach

biodrowych i kolanowych,

2) poinstruować pacjenta aby wykonywał polecenia:

na 1. wdech nosem, 2. pogłębienie wdechu, 3. wydech ustami, 4. pogłębienie
wydechu,

to samo ćwiczenie wykonać ze wspomaganiem przez uniesienie kończyn górnych w fazie
wdechu za głowę, a w fazie wydech kładziemy kończyny wzdłuż tułowia,

na 1. 2. wdech nosem z jednoczesnym uniesieniem kończyn górnych za głowę, na 3. 4.
wydech wspomagany przez ponowne ułożenie kończyn dolnych wzdłuż tułowia,

to samo ćwiczenie wykonać z oporem, przez ułożenie dłoni na brzuchu,

na 1. 2. wdech nosem w czasie którego wywieramy nacisk dłońmi na brzuch, na
3. 4. wydech ustami,

3) podziękować za współpracę pacjentowi (koleżance, koledze).

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materac.


Ćwiczenie 2

Opisz zjawisko kompensacji oraz czynniki wpływające na proces kompensacji

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się materiałem zawartym w poradniku dla ucznia dotyczącym kompensacji,
2) opisać zjawisko kompensacji i inne z nim związane,
3) opisać czynniki wpływające na proces kompensacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

kartka papieru i przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Badanie i diagnozowanie
pacjenta dla potrzeb masażu leczniczego”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19 są z poziomu
podstawowego,

zadania 16, 17, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. d, 4. a, 5. a, 6. d, 7. a, 8. c, 9. c, 10. a, 11. a,
12. c, 13. b, 14. d, 15. b, 16. c, 17. c, 18. a, 19. b, 20. c.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Scharakteryzować czynności, od
których rozpoczynamy wywiad
chorobowy

A

P

a

2

Określić elementy wywiadu

A

P

c

3

Określić jakie informacje możemy
uzyskać na podstawie oglądania

A

P

d

4

Określić technikę wykonywania badania
dotykiem

B

P

a

5

Ocenić stan pacjenta

B

P

a

6

Określić przebieg oceny postawy

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

7

Określić cel oceny postawy

B

P

a

8

Dokonać analizy wpływu czynników na
narząd ruchu

C

P

c

9

Określić wagę badania

B

P

c

10 Określić cel oceny sylwetki

C

P

a

11 Określić przebieg i cel badania

C

P

a

12

Określić wykorzystanie testu „dwóch
wag”

C

P

c

13

Określenie czynności związanych
z wykonaniem zabiegu

B

P

b

14 Określić sposób wykonania badania

B

P

d

15 Dokonać oceny ruchomości

C

P

b

16 Przeprowadzić analizę wyniku badania

C

PP

c

17

Zanalizować wyniki badania
ruchomości

C

PP

c

18 Zanalizować wyniki badania kręgosłupa

C

PP

a

19

Zanalizować wyniki badania
wrażliwości bólowej

C

PP

b

20 Zanalizować wyniki testu chodzenia

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości..
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań.
5. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
6. Tylko jedna jest prawidłowa.
7. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X.

8. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie

zakreślić odpowiedź prawidłową.

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

11. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Wywiad chorobowy rozpoczynamy

a) po zakończeniu pierwszego zabiegu.
b) z chwilą wejścia pacjenta do gabinetu.
c) po wstępnej rozmowie.
d) po 20 minutach.

2. Pierwszym elementem wywiadu jest

a) wywiad środowiskowy.
b) wywiad socjalny
c) oglądanie pacjenta.
d) badanie dotykiem.

3. Oglądanie pozwala określić między innymi

a) zawód pacjenta.
b) stan cywilny pacjenta.
c) zainteresowania pacjenta
d) asymetrie w budowie.

4. Badanie dotykiem przeprowadza się

a) opuszkami palców I, II i III.
b) nasadą dłoni.
c) kłębem.
d) kłębikiem.

5. Ocena stanu czynnościowego pacjenta ma na celu

a) ocenę możliwości samodzielnej egzystencji.
b) ocenę możliwości podjęcia pracy.
c) ocenę przydatności zawodowej.
d) ocenę możliwości poruszania się samodzielnie samochodem.

6. Ocenę postawy ciała u pacjentów chodzących przeprowadza się w pozycji

a) siedzącej.
b) leżenia przodem.
c) leżenia na boku.
d) stojącej.


7. Podczas oceny postawy ciała określa się między innymi”

a) proporcje poszczególnych części ciała.
b) wiek.
c) zawód.
d) zainteresowania.

8. Na stabilność narządu ruchu ma wpływ

a) zawód.
b) wykształcenie.
c) otyłość.
d) miejsce zamieszkania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

9. Badanie postawy ciała jest elementem

a) badań okresowych.
b) badań profilaktycznych.
c) badania narządu ruchu.
d) badania rutynowego.

10. Oglądając sylwetkę z boku między innymi oceniamy

a) pochylenie głowy i szyi do przodu.
b) trójkąty tułowiowo-ramienne (trójkąty talii).
c) przebieg linii wyrostków kolczystych.
d) ustawienie barków i łopatek.

11. Oglądając sylwetkę z tyłu i przodu zwracamy uwagę na odchylenia w symetrii

a) zarysów linii bioder.
b) wysklepienie klatki piersiowej i brzucha.
c) pochylenie miednicy ku przodowi.
d) wielkość i kształt przednio-tylnych krzywizn kręgosłupa.

12. Test „dwóch wag” dostarcza informacji na temat

a) masy ciała pacjenta.
b) średniej masy ciała pacjenta.
c) równomierności obciążenia kończyn.
d) wagi kończyny.

13. Przed rozpoczęciem masażu należy poinformować pacjenta o

a) czasie trwania masażu.
b) okolicach jakie będzie obejmował masaż.
c) temperaturze w gabinecie.
d) godzinie rozpoczęcia zabiegu.

14. Pomiary linijne przeprowadza się przy pomocy

a) linijki.
b) kontomierza goniometru.
c) cyrkla
d) taśmy krawieckiej.

15. Test „palce podłoga” pozwala na ocenę ruchomości

a) odcinka szyjnego kręgosłupa.
b) odcinka piersiowego kręgosłupa.
c) odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
d) całego kręgosłupa.

16. Objaw Otta służy do oceny

a) ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa.
b) odcinka piersiowego kręgosłupa.
c) odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
d) całego kręgosłupa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

17. Objaw Schobera służy do pomiaru ruchomości

a) odcinka szyjnego kręgosłupa.
b) odcinka piersiowego kręgosłupa.
c) odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
d) całego kręgosłupa.

18. Dodatni objaw Laseque’a świadczy o

a) o uciskowej przyczynie bólu przy tyło przemieszczeniu jądra miażdżystego.
b) zapaleniu korzeni nerwowych na poziomie L1-L5.
c) małej ruchomości kręgosłupa lędźwiowego.
d) dużej ruchomości kręgosłupa lędźwiowego.

19. Objaw Kerniga służy do potwierdzenia

a) zapalnego charakteru bólu.
b) silnego podrażnienia nerwu kulszowego.
c) urazu dolnego odcinka kręgosłupa.
d) dodatniego objawu Laseque'a.

20. Dodatni test chodzenia na piętach świadczy o

a) uszkodzeniu korzenia S1.
b) zapaleniu korzeni nerwowych na poziomie L4-L5.
c) ucisku na korzenie nerwowe L4-L5.
d) małej ruchomości kręgosłupa lędźwiowego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Badanie i diagnozowanie pacjenta dla potrzeb masażu leczniczego


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Badanie i diagnozowanie
pacjenta dla potrzeb masażu leczniczego”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 16, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego,

zadania 9, 12, 15, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. a, 5. b, 6. c, 7. d, 8. d, 9. c, 10. d, 11. a,
12. a, 13. b, 14. d, 15. c, 16. a, 17. d, 18. d, 19. b, 20. c.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Scharakteryzować wywiad personalny

A

P

a

2

Określić sposób wykonania badania
dotykiem

A

P

a

3

Wyjaśnić na czym polega zjawisko
kompensacji

A

P

b

4

Określić zjawiska zachodzące
w procesie leczenia

B

P

a

5

Wyjaśnić zjawisko kompensacji

B

P

b

6

Wyjaśnić cel pomiarów linijnych

B

P

c

7

Określić cel przeprowadzenia testu

B

P

d

8

Określić prawidłowość wykonania testu

C

P

d

9

Wyjaśnić na czym polega prawidłowe
wykonanie testu

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

10

Określić w jakiej pozycji wykonuje się
testowanie

C

P

d

11 Określić cel testu

C

P

a

12

Określić w jakiej pozycji wykonuje się
giętkość kręgosłupa

C

PP

a

13

Określić w jakiej pozycji wykonuje się
sprężynowania

B

P

b

14

Określić w jakiej pozycji wykonuje się
test mięśnia lędźwiowego

B

P

d

15

Dokonać analizy celu i przebiegu
testowania

C

PP

c

16

Określić w jakiej pozycji wykonuje się
testowanie

B

P

a

17

Określić jaką część ciała badamy przy
pomocy testu Benneta

C

P

d

18 Określić cel badania objawu Hoovera

B

P

d

19

Określić w jakiej pozycji wykonuje się
testowanie

C

P

b

20

Określić jakie informacje uzyskamy po
przeprowadzeniu testu złagodzenia

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości..
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań.
5. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
6. Tylko jedna jest prawidłowa.
7. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X.

8. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie

zakreślić odpowiedź prawidłową.

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

11. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. W wywiadzie personalnym znajdą się informacje dotyczące

a) wieku, adresu zamieszkania, imienia i nazwiska.
b) płci, rodzaju schorzenia, miejsca zamieszkania.
c) wykonywanego zawodu, płci, wieku.
d) rozpoznania, chorób współistniejących, przebiegu leczenia.

2. Badanie dotykiem przeprowadza się opuszkami palców

a) II i III.
b) II, III i IV.
c) I, II i III.
d) III, IV i V.

3. Zjawisko kompensacja w kinezyterapii wiąże się ściśle z

a) apoptozą.
b) akomodacją,
c) analizą
d) adaptacją.

4. W procesie leczenia nie występuje

a) akomodacja.
b) adaptacja.
c) kompensacja
d) regeneracja.

5. Proces kompensacji polega na

a) uruchomieniu rezerw czynnościowych
b) wytworzeniu nowych tkanek.
c) zastąpieniu chorego narządu zdrowym.
d) odpowiedzi immunologicznej organizmu.

6. Pomiary linijne mają na celu określenie

a) zaburzeń czynnościowych,
b) zaburzeń funkcjonalnych.
c) zaburzeń homeostazy.
d) zmian długości i obwodów.

7. Test palce podłoga określa ruchomość

a) całego kręgosłupa.
b) dolnego odcinka kręgosłupa.
c) środkowego odcinka kręgosłupa.
d) górnego odcinka kręgosłupa.

8. Prawidłowe wykonanie testu Otta wymaga:

a) określenia położenia wyrostka rylcowatego kręgu C7.
b) zastosowania goniometru do przeprowadzenia pomiarów.
c) użycia dwóch wag.
d) przeprowadzenia testu w warunkach odciążenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

9. Objaw Szobera polega na pomiarze

a) zakresu ruch w stopniach.
b) długości kończyny w cm.
c) pomiarze ruchomości kręgosłupa L.
d) różnicy obwodów kończyny.

10. Testowanie objawu Schobera przeprowadza się

a) w pozycji stojącej.
b) w pozycji leżenia przodem.
c) w pozycji leżenia tyłem.
d) w każdej pozycji.

11. Testem Menarda badamy

a) prawidłową ruchomość kręgów.
b) prawidłowy zakres ruchu.
c) długość względną.
d) długość bezwzględną.

12. Test giętkości kręgosłupa przeprowadzamy w pozycji

a) stojącej.
b) leżącej.
c) klęku podpartego.
d) siedzącej.

13. Test sprężynowania przeprowadzamy w pozycji:

a) leżenia tyłem.
b) leżenia przodem.
c) stojącej.
d) siedzącej.

14. Test mięśnia lędźwiowego przeprowadza się w pozycji

a) leżenia na boku.
b) siedzącej
c) leżenia przodem.
d) leżenia tyłem.

15. Test Goldthwait’a umożliwia

a) ocenę intensywności bólu.
b) różnicowanie lokalizacji bólu w dolnym odcinku kręgosłupa.
c) zakres ruchomości w stawach.
d) określenie który segment kręgosłupa jest przeciążony.

16. Test Laseque’a wykonujemy w pozycji

a) leżenia przodem.
b) na boku.
c) leżenia tyłem.
d) stojącej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

17. Objaw Bonneta dotyczy badania

a) kręgosłupa L-S
b) kręgosłupa C
c) mięśnia gruszkowatego.
d) mięśnia prostego uda.

18. Objaw Hoovera służy do wykrywania dolegliwości ze strony

a) lędźwiowego odcinka kręgosłupa.
b) piersiowego odcinka kręgosłupa.
c) szyjnego odcinka kręgosłupa.
d) całego kręgosłupa.

19. Test Milgratna wykonuje się w pozycji leżenia

a) przodem.
b) tyłem.
c) na boku bolesnym.
d) na boku niebolesnym.

20. Prawidłowo przeprowadzony test złagodzenia (Nachlasstest)

a) daje ogólny pogląd na rozciągliwość kręgosłupa.
b) ułatwia sprawdzenie prawidłowej ruchomości kręgów.
c) różnicuje dolegliwości lędźwiowe i krzyżowo-biodrowe.
d) wskazuje na uciskową przyczynę bólu przy tyło przemieszczeniu jądra miażdżystego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Badanie i diagnozowanie pacjenta dla potrzeb masażu leczniczego

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

7. LITERATURA

1. Buckup K.: Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni. Wyd. 3. PZWL,

Warszawa 2007

2. Walaszek R., Kasperczyk T., Magiera. L.: Diagnostyka w kinezyterapii i masażu. Wyd. I.

Biosport. Kraków 2007

3. Woźniewski M. (red.): Podstawy manualnego drenażu limfatycznego. Urban & Partner,

Wrocław 2005

4. Zembaty A.: Kinezyterapia. tom I. Wydawnictwo „Kasper”, Kraków 2002
5. Zembaty A.: Kinezyterapia. tom II. Wydawnictwo „Kasper”, Kraków 2002

Literatura metodyczna:

1. Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym.

Wydawnictwo ITeE, Radom 2001

2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999
3. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „Żak”,

Warszawa 2003

4. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
5. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych. cz. I i II.

Wydawnictwo ITeE, Radom 1999


